Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

o nelamurire in legatura cu amplificatoarele audio


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Am un amplificator in clasa A de 20W cu 2n3005 care cand imi uit mobilul langa el si ma suna cineva scoate un sunet oribil.Cum se poate rezolva aceasta problema? :weedman:

Se aude din cauza ca amplificatorul nu e ecranat cum trebuie sau nu ecranat deloc :yawinkle:
Link spre comentariu

Pentru inceput, inlocuieste firul dintre calculator (sau alta sursa de semnal audio) si amplifcator cu unul ecranat. Apoi pune telefonul langa amplificator si da beep cuiva...O sa observi diferenta.Si eu ma "mandresc" cu un amplificator cu 2N3055, home made, la o putere asemanatoare (facut dupa kitul iprs, cu mici modificari) si pot sa tin telefonul langa cablu sau amplificator fara nici o problema...

Link spre comentariu
Vizitator

M-a chemat unu la el la calculator, zicea ca de vreo 3 zile nu poate lucra ca e virusat calculatorul si mouse-ul se plimba de nebun pe ecran, fara sa il atinga cineva.

 

Cum am devirusat:

Am luat mobilul lui cel nou si l-am mutat de langa cablul mouse-ului cu vreo 20 cm mai la dreapta...

 

:weedman: :smt003 :weedman: :smt003 :weedman:

Link spre comentariu

Pai si eu am aveam o problema cu telefonul mobil dar dupa ce am inlocuit ceva cabulri cu unele bine ecranate problema sa rezolvat in mare parte. Pe mine ma deranja deoarece aproape in orice loc puneam mobilul in camera cand ma apela cineva amplificatorul incepea sa faca acel zgomot suparator. Probelma nu era ca nu pot sa pun telefonul in alta parte, problema era ca nu avem unde sa il pun ca sa nu scoata acel zgomot.Va multumesc pentru ajutor. :smt003

Link spre comentariu
Vizitator rdh30flda

M-a chemat unu la el la calculator, zicea ca de vreo 3 zile nu poate lucra ca e virusat calculatorul si mouse-ul se plimba de nebun pe ecran, fara sa il atinga cineva.

 

Cum am devirusat:

Am luat mobilul lui cel nou si l-am mutat de langa cablul mouse-ului cu vreo 20 cm mai la dreapta...

 

:weedman: :smt003 :weedman: :smt003 :weedman:

eu tin mobilul fix langa cablul de la mouse si nu are nimic :rolleyes: . Iar cand l-am cumparat m-am uitat care era cel mai ieftin.
Link spre comentariu
Vizitator rdh30flda

la ala optic mi s-a intrerupt pe undeva firul si folosesc unul 4-D cu bila. Nici asta nu are nimic :partyman:. Parerea mea e ca un tel mobil nu poate face probleme unor componente care lucreaza in digital cu 1 si 0. Nu degeaba se aleg valorile 1 si 0 de la un prag minim/maxim.parerea mea e ca nu pot exista interferente :weedman: mouse-ul optic "o ia razna" cand sta in starea asemanatoare stand-by-ului si il misti in stanga si in dreapta, dar dureaza doar 2 secunde.

Link spre comentariu

Am patit si eu la firma faza cu mousul ... pe un mouse cu bila model vechi, si pe un optic no name pe care l-am cumparat cu 8 lei :d ... la ambele cu mobilul langa mouse, sageata se deplaseaza atunci cand sunt apelat. Acasa am un A4tech optic, si nu "simte" deloc mobilul.

Link spre comentariu

La unul din calculatoarele mele, daca firul soarecelui trece pe linga cel al boxelor active, se aud impulsurile cind il misti, ca un biziit usor. De asemenea, ia sa puneti voi telef. mobil pe un monitor CRT sa vedeti efecte... :smt005

Link spre comentariu

Din nou, depinde de monitor...Eu (iar mai apoi frati-miu) am tinut muulta vreme (din toamna '99 pana in zilele noastre) mobilul langa monitor, acelasi monitor care si acum functioneaza (eu am trecut la altceva, a ramas frati-miu sa isi bata capul cu el si cu vechiul calculator, tot din aceeasi perioada :snakeman: ) si nu a patit nimic. Nu facea absolut nimic la primirea unui apel, mesaj etc.Monitorul este un liteon de 14,3" full digital (parca atat are diagonala)

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări