Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Clatronic CTV230


Vizitator sorinmav

Postări Recomandate

Vizitator sorinmav

Am un TV la reparat pe nume Clatronic CTV230 si nu reusesc sa-i dau de capat.Are genul de defect infect care aparent nu are logica.Sa va spun despre ce este vorba?Bine.Are in dotare un procesor C68241(ONWA) si se manifesta astfel:dau cautare automata, se opreste pe post, dau memorare,arata ca memoreaza dar daca schimb programul si revin nu mai gaseste sau agata un program vecin din fata lui.Am masurat de fiecare data tensiunea varicap si este mai mica cu aprox. 0.5V fata de tensiune varicap pe care era programul respectiv cad a fost memorat.Calea comuna are TA8701.A mai intalnit cineva asa defect?Este vreun echivalent la acest procesor?Precizez ca am inlocuit urmatoarele componente:selectorul de canale,integratul de cale comuna,dioda pe 33V,bobinele de Caf si video si defectul se manifesta mai departe.Are cineva o schema? Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator sorinmav

Am un TV la reparat pe nume Clatronic CTV230 si nu reusesc sa-i dau de capat.Are genul de defect infect care aparent nu are logica.Sa va spun despre ce este vorba?Bine.Are in dotare un procesor C68241(ONWA) si se manifesta astfel:dau cautare automata, se opreste pe post, dau memorare,arata ca memoreaza dar daca schimb programul si revin nu mai gaseste sau agata un program vecin din fata lui.Am masurat de fiecare data tensiunea varicap si este mai mica cu aprox. 0.5V fata de tensiune varicap pe care era programul respectiv cad a fost memorat.Calea comuna are TA8701.A mai intalnit cineva asa defect?Este vreun echivalent la acest procesor?Precizez ca am inlocuit urmatoarele componente:selectorul de canale,integratul de cale comuna,dioda pe 33V,bobinele de Caf si video si defectul se manifesta mai departe.Are cineva o schema? Multumesc!

memoria parca este 73C47
Link spre comentariu
Vizitator sorinmav

pune osciloscopul pe terminalul uP care genereaza Uvar si vezi daca se modifica factorul de umplere/frecventa dupa ce ai comutat fata de situatia initiala.baza

da ,se modifica factorul de umplere a semnalului atunci cand plec de pe programul memorat si revin
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări