Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

salut tda 7294 in punte se aude super incet

catalin

Recommended Posts

nu ai nevoie de preamplificator daca il pui la PC, vezi volumele de la placa de sunet, volumul de la potentiometrul pe care il are kit-ul; masoara tensiunea de alimentare la bornele amplificatorului; vezi sa nu ai scurt pe iesire, verifica firele care se duc la boxa. verifica firul de pe intrarea amp-ului sa nu fie scurt pe intrare.Bafta.

Guest Vasile

are preamplificator dar sunt sigur ca a facut tot ce este pe schema aia primita...asa este ?

Guest Vasile

e tot la locul sau ? este imposibil sa nu se auda daca TL-ul se alimenteaza si sunt toate la loc

am tot invartit de acel semireglabil dar degeaba :smt005

Un aparat de masura ai p-acolo prin sertar? Daca da, masoara tensiunile pe pinii TLului si raporteaza aici la colectiv, ca asa pe neve e cam greu sa te ajute cineva.Cirip

zi ce TL ai acolo ca sa-ti zic exact pinii, uita-te in datasheet la integrat si vezi pe care pin e plusul si pe care e minusul alimentarii si apoi masori :rolleyes: ai grija cand masori, sa nu atingi cu sonda de la aparat 2 pini deodata ca faci scurt si :toimonster:

Guest Vasile

mai sus am atasat eu schema kitului si pe schema scrie clar unde se alimenteaza TL-ule forte greu sa pui in functie un amplificator daca lipsesc cele mai elementare cunostinte de electronica, kitul ala are si un potentiometru livrat in punga si care nu sunt sigur ca sa pus unde trebuie...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines