Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
dj_radu69

Probe statie

Recommended Posts

buna seara , cine ma ajuta si pe mine sa fac probe la statie , sa emit si sa receptionez , stau in zona Salajan - Fizicienilo ( Bega Utilaj ) vedere spre bobocica ! va rog frumos.... sunt tanar nu su prea cunosc.... nimeni nu imi raspunde pe Cb :(

nimeniii ??? si vad o gramada de antene pe blocurii in cartierrr :( ( ( (

Incearca pe canalul 22. Acolo, dupa cate stiu eu, sunt transportatorii. Si pe 35 parca se vorbeste in Bucuresti. Si mai e o chestie: in AM s-ar putea sa nu prea gasesti corespondenti. Majoritatea folosesc FM.

Nu. Daca ai statie AM/FM poti selecta modul de lucru. Dar cu o statie FM nu poti receptiona AM si nici invers.

pai cum nu...ca majoritatea care ma aud sunt in FM iar eu strig in AM ...si ne intelegem asa pana trece si el in AM si ne auzim mult mai clar

Tare! :smt005 Pai si de ce or fi pus aia AM si FM pe statie? O fi asa de sanchi? Sa mai ia un ban in plus? :partyman: Stimabile, cand emiti pe AM si te aud aia pe FM, se cheama ca ai modulatie de frecventa (FM) parazita. AM si FM sunt doua tipuri de modulatie complet diferite si daca aparatura ar fi perfecta, nu ar trebui sa se inteleaga daca transmiti cu o statie AM si receptionezi cu una FM si viceversa. Gugal putin pe net ce inseamna AM si FM si dupa aia mai dezbatem aici.Cirip

nu sunt neintelegator dar am spus care e faza la statia mea.... uite ejti din buc facem o proba.. sa vezi :-

Demodularea FM se poate face si cu un Rx pe AM, daca purtatorul FM este pe (sau aproape de) flancul filtrelor Rx-ului AM, dar in general destul de distorsionat, calitatea fiind puternic dependenta atat de valoarea deviatiei de frecventa a emisiunii FM cat si de caracteristica flancului circuitelor acordate/filtrelor din Rx-ul AM.Practic, semnalul modulat FM va determina (prin chiar variatia sa de frecventa) aparitia unei componenta de AM datorita caracteristicii amplitudine-frecventa a flancului filtrului sau al unui circuit selectiv din Rx-ul AM, componenta care poate fi demodulata de acesta.Este cea mai simpla si cea mai putin calitativa metoda de demodulare FM.Fenomenul se observa cel mai bine ascultand cu un Rx AM, usor decalat in frecventa, o emisiune NFM, decalat astfel incat purtatoarea FM sa "pice" pe o zona cat mai liniara a unui flanc al caracteristicii de selectivitate a filtrelor din Rx AM (decalajul optim depinde si de largimea de banda a filtrelor AM din Rx).

TraianB,De acord, principiul este corect, dar oare se aplica in cazul de fata? Probabil ca dj_radu are o statie CB cu sinteza, care sare din canal in canal, si nu are la indemana decalarea acordului a.i. sa aseze purtatoarea FM pe flancul filtrului de FI.Cirip

Si dj_radu si TraianB au dreptate.Statia cu care vrea Radu sa faca probe este un President Billy AM pe care eu i-am donat-o dupa ce am luat autorizatia de radioamator (eu trecand la un ,,modest" IC-746 HI!). Intr-adevar, cu statia respectiva si eu am avut legaturi cu statii FM, bineinteles ca semnalul era distorsionat ( si la emisie si la receptie) dar inteligibil. Explicatia a fost descrisa foarte detaliat mai sus de catre TraianB. Succes!

cirip, da, daca ar fi pe aceeasi frecventa, atunci nu se produce deloc, sau mai greu (fara utilitate practica), sau eventual numai foarte distorsionat, cu exceptia cazului in care caracteristica amplitudine-frecv a Rx-ului in banda de trecere este si ea necorespunzatoare si apropiata de monotona (deja prea multe conditii).In plus, precizia frecventei multor statii CB este nu chiar foarte buna (2-3 kHz pe alaturi am masurat chiar acum pentru niste statii FM din 27 MHz, asta numai din curiozitate...).Eu folosesc intradevar numai statii de HF cu acoperire continua si atunci cand sunt curios ascult putin in CB (foarte rar, nu sunt activ acolo si nu sunt deloc pasionat de CB) si intotdeauna conversia FM-AM functioneaza, chiar daca uneori distorsionat. Chiar mai inainte, spre verificare, cateva QSO-uri FM receptionate in AM: cu unul din (T)Rx-urile mele (TS950, 1 sau 2 filtre de 6kHz cascadate in cele 2 FI) in AM, s-a intamplat ca ascultand chiar pe aceeasi frecventa cu cea de emisie, 27.205, o statie se auzea foarte distorsionat dar inca inteligibil, cealalta ceva mai distorsionat (asta si din cauza semnalului ei mai slab); decalat se aude muuult mai bine. Nu stiu in ce masura statiile respective or fi fost ele insele decalate fata de frecventa canalului CB alocat, statia mea include ca referinta pentru sinteza un TCXO care l-am verificat, este ok in frecventa ;-) . In general, cu un offset de 2,5...5 kHz se aude destul de bine, uneori ori cu mult peste asteptari. Mai tarziu, alte 2 statii pe aceeasi frecventa, nu se auzeau decat cu AM decalat (v. filmul). 2 statii FM pe 27.225 se auzeau excelent cu AM decalat (v frecventa Rx). Depinde si de caracteristicile Tx-urilor implicate si de nivelul semnalelor (v. in fiecare situatie S-metrul de la trx din filmuletele atasate, pe care o sa le sterg curand...).Din pacate in AM filtre mai largi de 6 k nu-mi permite Rx-ul (6k este largimea maxima in AM, iar in FM pana la 12k...), iar panta rezultanta a flancurilor celor 2 filtre cascadate este destul de abrupta, ceea ce face ca acea conversie FM->AM sa aiba un "factor de conversie" FM->AM foarte ridicat, cu rezultatul unor semnale AM distorsionate, in special pentru deviatii FM ridicate, dar eliminarea unuia dintre filtrele de 6k (cel cu cuart din FI 8,83 MHz, mai selectiv, mentind numai pe cel ceramic din FI 455kHz, mai putin selectiv) imbunatateste un pic situatia: deci practica se potriveste cu teoria de mai sus, de observat variatia in nivelul semnalului FM demodulat prin AM la cuplarea/decuplarea filtrului 6k cu cuart!Am inregistrat mai inainte cateva filmulete cu sunet, inregistrari pe mai multe frecvente si QSO-uri FM receptionate in AM, cateva sunt atasate aici...Am mai intalnit sigur cazuri anterioare in care se poate receptiona slab/distorsionat dar inteligibil in AM cu acord pe chiar frecventa transmisiunii FM, dar probabil cu "concursul" unei modulatii parazite AM a Tx-ului implicat (?!). Cu dezacord merge relativ bine, cu toate receptoarele care le-am avut de-a lungul anilor.Ce este mai greu de inteles pentru mine este cum si de ce, din afirmatiile de mai sus, modulatia Tx AM se poate demodula cu un Rx in FM, in mod normal in Rx FM se foloseste limitarea de amplitudine in lantul FI inainte de demodulator (o fi caz de semnal cu nivel sub pragul de limitare...).

Ce este mai greu de inteles pentru mine este cum si de ce, din afirmatiile de mai sus, modulatia Tx AM se poate demodula cu un Rx in FM, in mod normal in Rx FM se foloseste limitarea de amplitudine in lantul FI inainte de demodulator (o fi caz de semnal cu nivel sub pragul de limitare...).

Eu cred ca explicatia sta in bufferarea insuficienta a oscilatorului sau izolarea insuficienta a sursei de alimentare si aparitia acelei modulatii de frecventa parazite a VFOului. Nu cred ca este demodulare sub pragul de limitare. Daca ar fi asa, semnalul demodulat ar fi extrem de zgomotos si probabil greu inteligibil. In plus, cred ca se discuta despre statii apropiate ca distanta, deci nivele mari, peste pragul de limitare.Ceea ce ar trebui sa fie numai modulatie in amplitudine contine in realitate si urme de modulatie de frecventa. Detectorul AM nu simte FMul acela mic si parazit, dar daca semnalul este limitat si demodulat FM, apare modulatie la iesirea detectorului FM. Nivelul audio scazut (trebuie dat mai tare) ar putea fi o confirmare a explicatiei de mai sus in cazul receptiei cu receptor FM a unei emisiuni AM.Cirip

AOLEU, ma doare capu.ajutati omu daca puteti ca e tanar si nestiutor, iar discutiile de ingineri pe msg, la un moment dat m-ati pierdut si pe mine pe drum.in opinia mea, avand in vedere ca cb-ul este folosit de 3 sfert-uri din soferi, nu vad de ce sunteti asa de siguri ca unu folosea modul am si celalalt modul fm.in fine nu mai zapaciti omul poate reusiti sa-l ajutrati personal, in rest discutia asta cu modulatia foarte interesanta deschideti un topic separat sa aflam mai multe pareri si asa noi astia mai tineri dispusi sa aprofundam cunostintele sa mai aflam si noi cate ceva.73