Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Pensie.......

• Please log in to reply
215 replies to this topic

#211 OFFLINE   GEO 53 BN

GEO 53 BN

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,014 posts

Posted 18 August 2017 - 10:55 AM

Eu inca mai cred ca sunt destui care activeaza in educatie dar in privat; si pentru ca veniturile incep sa fie cat decat mai consistente la stat va apare o mai mare concurenta, zic eu, si astfel vor fi venituri mai mari si pentru cei angajati la particulari. Acest fenomen este valabil, cred, si in alte domenii (desigur in acelea unde s-au marit veniturile bugetarilor).Si mai cred ca acum se poate amenda legea educatiei prin care sa se promoveze invatamantul de calitate.

Nu cred ca marirea salariilor la bugetari va face ca ,calitatea serviciilor sa fie pe masura. Cei care au lucrat si inainte cu simt de raspundere,vor lucra la fel de bine,iar cei care n-au avut nici un respect fata de munca,vor proceda la fel ca inainte,adica-si vor baga picioarele-n ea munca. Naravu' din fire n-are lecuire!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#212 OFFLINE   franzm

franzm

E = mc² ± 3dB

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,348 posts

Posted 18 August 2017 - 11:23 AM

Degeaba încearca dascalii sa-si faca treaba, daca nu exista interes din partea "berbecilor". Si lipsa asta de interes au supt-o cu laptele de mama (educatia din casa parinteasca). Scoala nu le poate drege pe toate.

#213 OFFLINE   VAX

VAX

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 626 posts

Posted 18 August 2017 - 01:46 PM

@ GEO 53 BN

Marirea salariilor bugetarilor nu are ca scop cresterea calitatii muncii lor. Nu s-au impus in paralel si conditii in plus de indeplinit, nu exista control (de la organe si feedback social). Masura asta este subventie mascata a comerciantilor. Fiind bani mai multi la salariati, vor creste vanzarile la supermarketuri. Cineva a luat comision pentru treaba asta. Si a bagat tara in inflatie, puterea de cumparare a pensionarilor se va reduce. Sunt si speculatii cu moneda nationala, care se va devaloriza lent. Astia care sunt la conducere sunt niste banditi, nu fac gafe din prostie.

@franzm 

Jigodeala este intrata puternic in romani (batrani si mai tineri). Vor doar diplome ca sa fure un loc de munca mai bine platit si cu munca putina, in special in sectorul bugetar. Nu se duc la facultate cu o motivatie puternica pentru invatare, Desi sunt mult mai multi studenti la Politehnica, cartile tehnice (cele vechi, la anticariat sau tarabe, ca noi n-au mai aparut) nu se vand. Comerciantii care vand la tarabe refuza sa mai primeasca carti tehnice, pentru ca nu se vant. Singurii studenti care cumpara carti sunt cei de la filologie.

Edited by VAX, 18 August 2017 - 01:53 PM.

#214 OFFLINE   Toni Marginean

Toni Marginean

SÂRMAR

• Moderatori
  • 7,897 posts

Posted 18 August 2017 - 01:59 PM

@ GEO 53 BN

Singurii studenti care cumpara carti sunt cei de la filologie.

Pai da povesti ne trebuie ca astea tin de foame! Sunt curios de unde or sa ia tehnicieni macar sa le schimbe un bec sa bage bancomatul in priza sa poata sa-si ia leafa!  :96

#215 OFFLINE   gica70

gica70

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,051 posts

Posted 18 August 2017 - 04:05 PM

"Marirea salariilor bugetarilor nu are ca scop cresterea calitatii muncii lor. Nu s-au impus in paralel si conditii in plus de indeplinit, nu exista control (de la organe si feedback social). Masura asta este subventie mascata a comerciantilor. Fiind bani mai multi la salariati, vor creste vanzarile la supermarketuri. Cineva a luat comision pentru treaba asta. Si a bagat tara in inflatie, puterea de cumparare a pensionarilor se va reduce. Sunt si speculatii cu moneda nationala, care se va devaloriza lent. Astia care sunt la conducere sunt niste banditi, nu fac gafe din prostie."

Si eu cred asta dar din alt motiv. Se anticipa un scandal urias daca se incerca sa se faca putina ordine in salarizarea bugetarilor (cred ca mai toti suntem de-acord cu asta) si asta pentru ca trebuia luat de la unu' si dat la altu'. Si-atunci ce si-au zis facem acest demers dar prin majorare, adica unuia ii dam mai putin sau de loc iar altuia mai mult ca sa punem un pic de ordine; au facut 12 clase de salarizare, au delimitat indemnizatiile de salarii si a inceput..scandalul! De ce ala are mai mult ca mine, importanta sociala a muncii mele este mai importanta decat munca ta..Bineinteles ca asta aduce inflatie dar pe de alta parte, asa cum am mai spus, creste si concurenta intre privat si stat. Teapa cea mare a fost ca angajatul isi plateste toate darile..Apropo de teapa, cica Vlad Tepes a fost precursorul acupuncturii!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#216 OFFLINE   franzm

franzm

E = mc² ± 3dB

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,348 posts

Posted 18 August 2017 - 06:41 PM

Acupunctura XXXL. Si zero reclamatii de la "pacienti".

Ma mai întreaba unii colegi în saga, de ce nu tin românii la datinile stramosesti. Bineînteles ca se refera la Tepes.

Edited by franzm, 18 August 2017 - 06:46 PM.

• GEO 53 BN likes this

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users