Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pensie.......


Postări Recomandate

Oare există viață după pensionare :) ?

Sigur exista! Nu inseamna ca daca te-ai pensionat ,trebuie sa opresti ''motoarele''. Am vazut multi pensionari,care nu faceau altceva, decit sa stea pe banca, in parc si sa contemple lumea care vermuia prin preajma. Pentru oraseni e mai greu sa-si gaseasca de facut ceva. Cu toate ca sint ''tinar''pensionar,in fiecare zi fac cel putin 2-3 km pe jos,ma duc la cumparaturi. Astept sa vina primavara ca sa pot sa fac si altceva .

Link spre comentariu

"Am vazut multi pensionari,care nu faceau altceva, decit sa stea pe banca, in parc si sa contemple lumea care vermuia prin preajma."

Aia se cheama ca sunt directori de banca.

Ce bine era pe vremuri daca aveai un pensionar la îndemâna sa-l trimiti la cozi. Acum altii fac bani din aceasta idee (linestander).

Link spre comentariu

eee.. cum ,,mai greu''?? sunt unii care se duc in partea cealalta a orasului ca sa ia o paine care-i cu 20 de bani mai ieftina.. asa era bunica, la 85 de ani.. Sau, altii au grija de nepoti! Ooori, care pot, pleaca in excursii-croaziere!

Numa' sa vrei.. Aia care n'au ce face sunt ori fara familie ori.. nu le mai pasa.

Link spre comentariu

Salut, am primit decizia de pensionare pe care scrie:

Avand in vedere punctajul rezultat va recomandam sa asteptati pensionarea la limita de varsta!

E adevarat ca dupa revolutia din 2008 am avut salariul minim pe economie dar nu vad ce-i intereseaza pe ei cum ma descurc.

Link spre comentariu

Salut, am primit decizia de pensionare pe care scrie:

Avand in vedere punctajul rezultat va recomandam sa asteptati pensionarea la limita de varsta!

E adevarat ca dupa revolutia din 2008 am avut salariul minim pe economie dar nu vad ce-i intereseaza pe ei cum ma descurc.

Pe ei ii intereseaza doar ce avantaje pot sa-si faca pe timpul mandatului dat de noi. Scuza lor: poporul m-a votat, m-a trimis in parlament. Totusi era mai bine sa votam nominal, macar stiai cine merge mai departe. Acum iasa un partid majoritar si schimba oamenii cum vrea!

Imi amintesc de ceva ce am invatat la istorie in scoala generala: atat timp cat exista stat exista exploatarea omului de catre om!

Link spre comentariu

Salut, am primit decizia de pensionare pe care scrie:

Avand in vedere punctajul rezultat va recomandam sa asteptati pensionarea la limita de varsta!

E adevarat ca dupa revolutia din 2008 am avut salariul minim pe economie dar nu vad ce-i intereseaza pe ei cum ma descurc.

 

Da`i in spume, dupa ei cel mai bine ar fi sa ceri pensionarea la 64 ani si 11 luni iar la 65 sa dai coltu`!

Ai fi un cetatean model!

Visul unui fost presedinte.

Link spre comentariu

A. Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.


B. În situaţia cadrelor militare în activitate, soldaţilor şi gradaţilor voluntari, poliţiştilor şi funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale, pensia anticipată se cuvine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, dacă au realizat stagiul complet de cotizare prevăzut de lege sau au depăşit acest stagiu cu până la 8 ani, dar şi în condiţiile realizării stagiului minim de cotizare în specialitate.


În aceleaşi condiţii, pot beneficia de pensia anticipată şi cadrele militare:


· trecute în rezervă sau care au încetat raporturile de serviciu ca urmare a împlinirii limitei de vârstă în grad prevăzută de statutul cadrelor militare/poliţiştilor/funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare sau ca urmare a reorganizării unor unităţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiilor din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;


· trecute în rezervă sau direct în retragere/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.


Vârsta standard de pensionare, stagiul complet de cotizare şi stagiul minim de cotizare în specialitate pentru femei şi bărbaţi sunt stabilite în raport de luna și anul naşterii (anexa nr. 5 și anexa nr. 6 la Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice).


Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă, prin diminuarea acestuia în raport cu stagiul de cotizare realizat şi cu numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare, conform tabelului nr. 2^1.


Tabelul nr.2¹



Perioada de cotizare realizată peste stagiul standard complet de cotizare prevăzut in anexa nr.5




Procentul de diminuare pentru fiecare lună de anticipare (%)




Până la 1 an




0,50




Peste 1 an




0,45




Peste 2 ani




0,40




Peste 3 ani




0,35




Peste 4 ani




0,30




Peste 5 ani




0,25




Peste 6 ani




0,20




Între 7 și 8 ani




0,15















!!! Reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută la această categorie de pensie NU nu se cumulează cu nicio altă reducere reglementată de legea cadru sau de alte acte normative cu caracter special.


!!! La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate parţiale NU se iau în considerare:


Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări