Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Marea Piramida din Gizeh

Evaluează acest subiect


T.Sorin

Postări Recomandate

Da,extraterestii pot face o "gresala ..grava" adica sa construiasca piramidele...invers,cu varful in jos !

Da..dar atunci piramidele se alimentază cu energie din pământ şi o eliberează universului ...adică extratereştrilor avizi de energie pământeană! :96 :rade:

Link spre comentariu

Cum credeti ca au fost construite piramidele?

 

Cum cred ca au fost construite piramidele? sa fiu sincer nu am un raspuns la acea intrebare si oricine el sau ea spune ca stie cum au fost construite piramidele nu spune adevarul fiindca nu stim, nu stim.

Marea Piramida contine un numar de mistere. Marea Piramida in primul rand este foarte mare. Marea Piramida catareste sase milioane de tone, putem calcula asta in functie de masa, cantareste sase milioane de tone. Baza sa este 13acri. Are mai mult de 750 picioare pe fiecare latura. Are 481 picioare inaltime. Mai mult de 2,6 milioane de blocuri de piatra au fost folosite la constructie.

Dar nu este doar mare, este si precisa. Marea Piramida este blocata punctelor cardinale ale planetei noastre. Tinteste Nordul real cu trei saizecimi de grad.

Acuma, nici un constructor modern ar creea o cladire mare si sa adauge pe umerii ei sau lui povara alinierii cu nordul real cu o fractiune de grad. Nu s-ar prinde. Nu ar intelege de ce ar fi important sa faci asta dar ceva i-a manat pe constructorii Marii Piramide sa treaca prin foarte mari probleme suplimentare nu doar pentru a creea acest monumet masiv si impunator, ci si ca sa il si blocheze in Nordul real. SI apoi si alte chestii: sa incorporeze in dimensiunile sale dimensiunile planetei noastre. Nu vreau sa devin prea numeric sau chiar plictisitor dar daca iei inaltimea Marii Piramide si o multiplici cu 43200 obtii raza Polara a Terrei. Si daca masori perimetrul bazeei Marii Piramide cu precizie si o multiplici cu 43200 obtii circumferinta Ecuatoriala a Terrei. Cu alte cuvinte, pentru mii de ani prin ere intunecate cand oamenii nici nu stiau ca traiau pe o planeta, ce sa mai zic de dimensiunile sale, acel monument a codat si arata dimensiunile planetei noastre la o scala de 43200; si raportul nu este oarecare, numarul 43200 este derivat dintr-o miscare cheie a Pamantului care se cheama ''Precesia Axelor Pamantului'' ... Pamantul se balanseaza pe aza sa foarte incet cu o rata de 1 grad la 72 ani si 43200 este un multiplu de 72.

Si deci ne-au dat dimensiunile planetei noastre la o scala defiita de planeta insasi. Si asta este un lucru incredibil de inteligent.

Cum Doamne iarta-ma au facut asta? De unde a venit cunoasterea asta? De astasunt fortat sa consider posibilitatea unei civilizatii pierdute in povestea omului.

Asta este o lucrare de aproape era spatiala. Contine erori, sunt erori umane cu siguranta dar sunt foarte mici. Marea precizie, marea pricepere......ow unii ti-ar spune ca Marea Piramida a fost construita de sclavi. Asta este pur rahat! Nici un sclav a fost implicat in constructia Marii Piramide, din cate stiu nici nu erau sclavi in Regatul Vechi in Egipt. M-am catarat pe Marea Piramida de 5 ori, am fost in toate camerele cunoscute, este o lucrare de uluitoare indeplinire artistica, te uiti la o lucrare a unor maestrii ai arhitecturii la culmea priceperii lor. Nu o forta de munca ne-voitoare ci oameni care s-au dedicat muncii lor cu dragoste, cu grija si cu intentie.

Sunt blocuri de piatra ce cantaresc 70 tone ce au fost ridicate mai mult de 300 picioare deasupra pamantului si nu vorbim de cateva blocuri ci de duzine de blocuri de acea greutate. Greutatea medie pentru un bloc este de 2,5 tone. Este mutatul acestor imense blocuri de piatra, aranjarea lor intr-un monument de inalta precizie si realizarea acestuia, pentru ca daca faci o mica greseala la baza, pe cand vei ajunge sus nu vei mai avea o piramida ci un tirbuson. Au realizat totul perfect si nimeni astazi poate spune sum au facut asta cu cunoasterea disponibila oameniilor din Vechiul regat precum si cu uneltele vremii.

De asta eu am impresia ca lipsesc capitole din povestea omului.

Link spre comentariu

@marele Bunul meu domn, aceste constructii, piramidele egiptene, complexul Teothihuakan etc etc etc. sunt realizate cu tehnologii mult mai avansate decat cele ale noastre din prezent. Cercetati si vedeti. Ce varsta aveti?

Stiti cum se spune: ''Viitorul la trecut'' sau ''Viitorul nostru s-a intamplat in trecut''. Cat despre omenirea de acuma, ce mai stie oare sa mai faca afara de caca?

Sunt lucruri pe care omenii le au astazi si care provin din alte ere. Dupa umila mea parere de om de rand, piramidele Egiptului trebuie ca au dee la milioane la sute de milioane de ani vechime. Punct.

Sunt facute ''bine'' si de asta au rezistat. Prin 'bine' zic 'in armonie cu principiile Hermeticii' sau 'in armonie cu Natura'. Daca ar fi fost facute din plastic natura ar fi aflat o cale de a le dizolva. Daca ar fi fost facute din fier Natura le-ar fi reasimilat. Si fierul este in armonie cu natura dar nu asta s-a intentionat. Eu zic ca nu sunt facute cu tehnologii precum cele din prezent, ci cu tehnologii care erau in realitate 'in armonie cu natura. Un sfant crestin otodox a zis odata: ''Tehnologiile avansate sunt numai acelea care copiaza Natura''.

Editat de oprea_m
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări