Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema Akkopg 201 Cmepeo (pick-up rusesc)


Postări Recomandate

salut am 2 exemplare unul din '83 cumparat de tata, are sigiliile intacte dar din pacate nu prea mai merge bin in sensul ca un canal de aude mult mai incet decat celalalt. suspectez, in afara de condensatori uscati, potentiometri de volum si balans.si cel de-al doilea exemplar cred ca este facut mai devreme de anii '80, este varianta in engleza, nush ce defect are, persoana care mi l-a dat zicea ca a iesit fum din el dar la prima vedere nu pare nimic in neregula pe din afara, ramane de vazutpoate nu sunt cine stie ce dar pt mine au o valoare destul de marede aceea va solicit schema acestui pick-upva multumesc!!florin

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

ma gandeam ca se gasesc noi, asa asta care o am acum e destul de buna, am reconditionat-o putin, daca pot spune asa, si merge ok, oricum o sa m a duc sa caut, ms de sfat

aiurea, din cate mai tin minte, pickup-ul ala are doza cu cristal... s-a tocit acul, PA!! alt ac, sau daca n-ai de unde, alta doza!!!

 

daca ai de unde-o scoate!!! :|

 

eu as spune sa arunci capacul cu mecanismul la cel din care zici c-a iesit fum, sa refaci (daca mai gasesti tuburi) partea de amplificare de putere, si sa adaptezi impedanta de intrare, astafel incat sa poti baga in el semnal... stiu eu... dintr-un cd/mp3 player (iesirea de casti), sau calculator...

 

celalalt... pe cat poti, reconditioneaza-l, cu piese pe cat posibil originale...

Link spre comentariu

da doza este pe cristal, acum nu este tocit rau, l-ar facut cu o pila de unghii f fina, acum se aude un pic mai bine cel putin pe inalte,o sa vad ce are in el dar dupa ce termin proiectul la care lucrez acu, oricum nu se pune problema tuburilor deoarece este pe tranzistori ( am desfacut unul mai de mult din care am recuperat finalii)

Link spre comentariu

Schema se gaseste in almanahul Tehnium din 1988 si este realizat cu tranzistoare pe germaniu.Acele sunt detasabile de doza si se pot folosi pe ambele fete, se intoarce la stanga sau dreapta acul in doza.De asemenea doza este detasabila din bratul mobil, are un conector in care se fixeaza.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări