Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Lucrari de duminica

• Please log in to reply
200 replies to this topic

#196 OFFLINE   mihaighe

mihaighe

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,956 posts

Posted 17 September 2017 - 11:57 AM

Parerea mea ca tot oxigaz merge cel mai bine si mai repede.

Am butelii de arzatoare pentru aliaj cu argint,arzator cu GPL auto pentru cositoriri,autogen de finete si autogen pentru lucrari grele.

Nu am si nu vreau sa tai cu autogen. 

La alamit am electrozi de alama cu argint de 5 % si pasta de la Castrolin.

Attached Files

Edited by mihaighe, 17 September 2017 - 11:56 AM.

• Ion_Bumbu likes this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#197 OFFLINE   Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,018 posts

Posted 17 September 2017 - 12:16 PM

Cum merge torta de la Providus?

#198 ONLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,143 posts

Posted 17 September 2017 - 12:35 PM

Parerea mea ca tot oxigaz merge cel mai bine si mai repede.

Am butelii de arzatoare pentru aliaj cu argint,arzator cu GPL auto pentru cositoriri,autogen de finete si autogen pentru lucrari grele.

Nu am si nu vreau sa tai cu autogen. 

La alamit am electrozi de alama cu argint de 5 % si pasta de la Castrolin.

Am TIG si am alamit cu el foarte frumos, fara bataie de cap cu oxigen, cu temperatura prea mare, cu butelie mica si scumpa sau mare si aprobari speciale. Eu cred ca TIG-ul merge cel mai bine ca daca te superi poti lejer sa sudezi materialele intre ele in loc de alamit.

Alamirea cu gaz in cazul meu este pentru lucruri delicate, lucruri la care nu vreau sa depasesc o anumita temperatura. Acum de exemplu am de alamit o teava cu 1mm carne (subtire). Merge la TIG dar risti sa dai gaurica prin ea, la oxigen e aceeasi problema, o arde imediat cum ai scapat putin in temperatura. Daca vreau sa alamesc pastile de carbura la fel, risti sa le strici. Gaz-ul te limiteaza doar la temperatura maxima de care ai nevoie.

Intre timp am probat si alamirea cu gaz normal de bricheta si surpriza, am reusit. Am folosit un arzator mic Dremel incarcat cu spray de bricheta (5lei la chinezi) si am alamit un varf de surub de 4mm. Pentru ceva mai gros nu stiu daca merge. Nu am folosit nici un ecran, nici un al doilea arzator, nici un bat de chibrit.

#199 OFFLINE   mihaighe

mihaighe

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,956 posts

Posted 17 September 2017 - 12:40 PM

La fel ca cea de la  rothenberger super fire 3 numai ca nu are posibilitatea sa schimbi capurile de la arzator.

Am TIG si am alamit cu el foarte frumos, fara bataie de cap cu oxigen,

Cat te costa un tub de gaz la tig?.

#200 ONLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,143 posts

Posted 17 September 2017 - 01:21 PM

50lei 2metri cubi (10l la 200bari) si folosesc de obicei in jur de 7-8l/min (decomprimat din cei 2000l), deci tine ceva, peste 4 ore.

Oxigenul la butelie mica cat costa si cat tine ?

Asta e primea mea alamire cu TIG-ul facuta acum doua saptamani.

uw0cKVp.jpg

@mihaighe o alta intrebare, o chestie care m-a speriat. Am vrut sa cumpar si eu vreo 12 tuburi de gaz sa am mereu "toata viata". Le-am cerut si vanzatorul le-a adus si a inceput sa le zguduie pe fiecare in parte, se asigura ca au gaz. L-am intrebat si a zis ca au fost cazuri cand au scapat gazul. M-am speriat si am redus la 4 spray-uri. Vad ca tu ai stockuri, ai patit-o vreodata ?

Edited by dany_cta, 17 September 2017 - 01:32 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#201 OFFLINE   mihaighe

mihaighe

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,956 posts

Posted 17 September 2017 - 01:52 PM

50lei 2metri cubi (10l la 200bari) si folosesc de obicei in jur de 7-8l/min (decomprimat din cei 2000l), deci tine ceva, peste 4 ore.

Oxigenul la butelie mica cat costa si cat tine ?

@mihaighe o alta intrebare, o chestie care m-a speriat. Am vrut sa cumpar si eu vreo 12 tuburi de gaz sa am mereu "toata viata". Le-am cerut si vanzatorul le-a adus si a inceput sa le zguduie pe fiecare in parte, se asigura ca au gaz. L-am intrebat si a zis ca au fost cazuri cand au scapat gazul. M-am speriat si am redus la 4 spray-uri. Vad ca tu ai stockuri, ai patit-o vreodata ?

20 LEI sau 40 de la caz la caz sau de la cine imi incaseaza bani,sant bucuros ca inca  este statie de incarcat la Bacau.La noi la Bacau gazul nobil ca argonul nu se incarca,trebuie sa trimita buteliile in alta parte si e de durata.De tinut nu stiu cat tine ca timp ca nu am contorizat niciodata asta,oricum am 2 butelii de O2.

La tuburi nu am patit sa se golesca singure,oricum suna gazul in ele si le simti greutatea la mana.Daca am timp luni o sa cantaresc de curiozitate sa vad daca au cat scrie pe ele.Nu am stoc asa mare ,dar unele tuburi le-am luat foarte ieftin (Selgros) si era pacat sa nu o fac.

Edited by mihaighe, 17 September 2017 - 01:57 PM.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users