Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Link-uri despre antene


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

De obicei pentru o instalatie de tv-satelit ai nevoie de un singur actuator si sistemul permite urmarirea satelitilor geostationari.Sunt si box-uri care se conecteaza la receiver si memoreaza pozitia fiecarui post tv si muta automat antena pe satelitul corespunzator.In momentul in care schimbi canalele box-ul stie si muta antena pentru receptia fiecarui canal, insa are o inertie destul de mare in comparatie cu cablu-tv sau chiar canalele de pe acelasi satelit.Pentru o antena de 0,9m si actuatoare comerciale ar trebui sa reziste la vant, insa depinde de locul unde este montata( cladiri inconjuratoare, forme relief, inaltimea de la sol).Pentru actuatoare realizate home-made se pot construi sisteme mecanice care sa reziste si pentru o antena de 10m diametru, depinde de grosimea tijei filetate, lungimea piulitei si forma filetului si bineinteles de restul ansamblului.Insa pentru antene care sa aiba cea mi mica rezistenta la vant se folosesc plase de sarma montate pe suporti ( ca sistemul de la umbrela) insa cu gaurile mult mai mici decat lungimea de unda.Cel mai bun filet este cel care se utilizeaza si la masini unelte, respectiv trapezoidal.In momentul cand au aparut primii sateliti analogici, aici se foloseau antene de 1,5 -1,8m si nici una nu a avut probleme din cauza vantului (majoritatea cu sisteme de orientare manufacturate).Se pot face calcule in functie de suprafata antenei si se afla forta necesara dupa care se dimensioneaza sistemele de rotire.O alta varianta pentru o antena mare este sa realizezi un sistem automat de intoarcere in vant, in momentul in care nu folosesti antena sa fie automat orientata paralel cu directia vantului.

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

E in pagina anterioara o antena care poate trece neobservata in multitudinea de linkuri: Moxon.Eu am ajuns la ea dupa sapaturi pe net dupa o antena in 2m care sa se preteze montarii in balcon (cazul meu la geam). Ce o face potrivita: diagrama de radiatie.Practic radiaza in toate directiile, mai putin spre spate, unde e peretele. Anterior am avut J-pole, si vreau sa spun casurpriza a fost mai mult decit placuta (dupa ce construisem diverse luate de pe net): In Bucuresti la parter, inconjurat de blocuri de 10 etaje, cu 0.5W ajung din Cringasi pina in Pantelimon, iar cu 5W au aparut o gramada de repetoare situate la zeci de km.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

As vrea si eu sa fac o antena pentru 14 Mhz, scheme am gasit destule dar nu stiu pe care sa o fac, m-ar interesa antene facute de radioamatori cu care lucreaza acum si care sunt multumiti de legaturile efectuate cu ele. Bineanteles antenele sa poata fi facute in regim de amator.73 Marian YO9GCC

Link spre comentariu

pai depinde cat de departe vrei sa vorbesti cu ea, pt local, 200-300km, iti trebuie o antena cu unghi mare de plecare (antene NVIS), pt DX antene cu unghi mic (in general verticale).de exemplu eu folosesc pt DX verticala facuta dintr-o undita de 7m (numai fibra de sticla), in interior fir de 6,4m, si la baza UnUn 1:9, replica Diamond BB7V.antenele NVIS, pot fi dipoli, antene filare in general, la o inaltime fata de sol mai mica de lambda/4 (h<5m in cazul benzii de 20m).

Link spre comentariu

As vrea pentru DX, momentan am un dipol 20x20 pentru 80m si am incercat cu el si in 20m si am vazut ca mege destul de binisor - am luat legatura chiar cu japonia -, asta pana atunci cand o sa fac una pentru 20m cred ca atunci o sa vad diferenta. Ma intereseaza daca ai un link sau datele despre cum ai facut-o poate ma incumet sa fac si eu una, mai ales ca o undita nu este chiar asa de scumpa. YO9GCC

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări