Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Ivory fara culoarea rosie

norad

Recommended Posts

Pe sasiu, langa transformatorul de linii, scrie:TC-368 94 V-0TC7390ESTCTV5M (031031)Iar pe capacul din spate : Model TV IVORY 21 PALJungla este STV2248H iar procesorul este STV92195C7B1/MBF.Dupa cum scrie si in titlu, TV-ul nu mai are culoarea rosie. Am intrat in meniul service si am umblat la reglajul culorii rosii, insa nu apare deloc culoarea rosie, nici macar o nuanta.Am miscat placa care se afla in capatul tubului, in speranta ca e un contact imperfect - fara rezultat.Vreau sa stiu cum se verifica catodul de rosu la acest tub. Am citit undeva ca se verifica simplu, prin punerea la masa a catodului, insa nu sunt sigur.Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Poate e un defect destul de frecvent.Mi-ar prinde bine si o schema.

Se verifica cu un katometru; ia o alta culoare "b"de ex. scoate intrarea de rosu si conecteaza culoare "b"pe tunu de rosu si vezi daca-l deschide,daca nu deschide tunu de rosu verifica finalu video [ invers ia "r"si punel in locul "b"ar trebui sa-l deschida ,concluzii tragi singur ...]

refa mai bine reglajele de RGB din service modein SM se intra cu butonul ascuns de pe telecomandaeu am avut cateva ivory din astea (tot cu cul rosie erau toate) si de acolo a fost :smt006

refa mai bine reglajele de RGB din service modein SM se intra cu butonul ascuns de pe telecomandaeu am avut cateva ivory din astea (tot cu cul rosie erau toate) si de acolo a fost :smt006

a precizat ca a umblat in servis :yawinkle: norad daca ai un programator de memorii reinscrie dumpul cu altul.tubul il poti verifica decuplind catodul de rosu(scoti rezistenta ce vine pe respectivul catod) si-l pui pentru foarte scurt timp la masa.daca apare rosu pe ecran atunci tubul e ok

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines