Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vias-uri DIY - treceri metalizate.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 

De ce sa nu poti lipi componentele la xGHz? - tot ce vrei este sa nu ai terminale cu inductante parazite. Cand ma ocupam de asa ceva la frecvente mari numai pe aer lucram, desigur fara a fi vorba de complexitate mare, unde ai nevoie de suport probabil.

Incerca sa faci in aer un amplificator simplu cu 2 tranzistoare ,BPF740 de exemplu , in capsula SOT343 pentru 5 Ghz , unde mai pui si cateva rezistente si conzi 0402 si dupa toate astea sa mai si functioneze fara oscilatii si liniar...

I-ti spun ca nu prea se poate . Am incercat o gramada de metode. Cel mai bun si stabil ramane PCB-ul .

Deci problema vias-urilor , ramane .

Editat de ndor
Link spre comentariu

ndor

 

Pentru radiofrecventa sunt solutii mult mai bune ca PCB - spre exemplu montajele in aer.

Or fi bune viasuri multiple si cu densitate (pe unitatea de suprafata) foarte mare - bune si la radiofrecventa si la transfer de caldura, insa nimic nu bate metalul masiv asa ca daca renunti la PCB/textolit stai mult mai bine.

 

Cind vorbesti de radiofrecventa banuiesc ca te referi la frecvente de pina in 700-1000Mhz pt ca peste este foarte dificil sa faci ceva in aer, chiar si la montaje simple.

Imagineaza-ti cum ar fi sa incerc eu sa fac in aer amplificatorul meu diferential pt OSC chiar daca nu am pretentii de mai mult de 30-100Mhz.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Sa dai 6000 de lei pe o trusa !!! Trebuie sa fiu cu capul sa dau banii astia. Ar trebui sa castig de pe urma ei 120 000 in urmatoarele 3 luni ....pana nu salta euro si mai sus !

Cu chinezul nu renteaza cand faci prototip . Si mai ales prototip in frecvente mari .

 

Faci 1-2 buc , testezi , mai modifici ceva , mai schimbi ceva ...si de fiecare data trebuie sa vorbesc cu chinezul ? Ma scoate la pepeni .

Plus cu asteptatul pana vin cablajele ...3-4 saptamani !

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

Topicul e vechi dar subiectul mereu de interes, asa ca o sa raspund si eu aici.

Eu folosesc  pin header, cei care sunt la 2.54mm; important sa fie auriti. ceilalti se lipesc mai greu..

un pin imi ajunge la doua treceri. (ca sa folosesc capetele tesite);  ce-mi place la ei este ca intra putin fortat in gaura de 0.8mm, si stau cuminti pana fac lipirea pe ambele fete. nu prea lungi ca sa se acopere cu fludor.

am ajuns la pinii astia pentru ca uneori cand incalzeam cu statia, imi cadea trecerea :)) si nu stiam de ce nu-mi mai merge cablajul..

 

partea negativa este ca pentru trecere ai nevoie de gaura de 0.8+pad=> >1mm.

asta este, imi fac loc intre trasee..

 

 

cablaje in china ? am facut si eu dar pentru proiecte comerciale, cum ai putea sa faci un cablaj unicat, ca sa-ti dea chinezu 20 de bucati peste o luna... cu vreo suta de euro total ? nici nu intra in discutie..

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

Gilbert, baga o simulare aici pentru 5 bucati: https://jlcpcb.com

 

Pui 2-4 proiecte pe o placa sau pui mai multe proiecte in aceeasi comanda ca sa reduci costul transportului. Daca faci 3 proiecte pe an merita, daca faci 3 pe luna si nu vinzi e altceva. 

 

In 7-8 zile (depinde si de sarbatori) lucratoare le ai acasa. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu

pai.. pe mine un cablaj de 100x100, care este unic caci nu vorbim de proiecte comerciale acum, ma costa cu indulgenta 8RON, si pot sa-l am in maxim 2 ore neplantat. 

 

Altfel, plătesc să zicem 40RON si aștept aproximativ 504 ore.  Patru le arunc, sau devin gunoi, si unul il folosesc. 

 

Calitatea.. da, incontestabil as da banii aia. Dar timpul.. 

 

Eu cred ca nu are sens cablaj in china daca nu e proiect serie care sa merite așteptarea. Sau plata la transport mai repede.. 

 

Și am o întrebare la voi. Doar eu fierb de nerăbdare când fac un proiect hobby asa? 3 săptămâni mai târziu as și uita ce si cum.. 

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări