Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect boxe 3 cai standfloor


player4

Postări Recomandate

Va supun atentiei un proiect de boxe pe 3 cai, pe care urmeaza sa-l realizez la inceputul anului viitor , incinta tip bass-reflex, standfloor.

Confirguratie/incinta :

 

- 2 basi de 8 inch Dayton RS225-8 http://www.daytonaudio.com/specs/specsheet.php?prod=295-356

- medie 7 inch Dayton RS180P-8 http://www.daytonaudio.com/specs/specsheet.php?prod=295-365

- inalte Peerless/Tymphany/Vifa D27TG35-06 http://www.falconacoustics.co.uk/downloads/Vifa/D27TG-35-06.pdf

 

Volum intern net pt. basi aprox 80L, ceea ce duce la un f3 de aprox. 30 hz.

 

Cu privire la constructia boxelor, nu am nicio nelamurire intrucat am mai realizat si alte proiecte.

 

In ceea ce tine de filtre, nu prea am experienta si rog pe cei mai priceputi sa-mi dea cateva sfaturi acolo unde se impune .

 

S-au avut in vedere doar parametrii T/S din fisele tehnice.

 

Din simularile facute pe filtre am obtinut cam asa ceva:

 

1. schema (media este in antifaza)

 

Posted Image

 

2. raspuns in frecventa/SPL

 

Posted Image

 

 

3. graficul de imp.

 

Posted Image

Editat de player4
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pe repede inainte, rs 225 l-as taia mai sus, e pacat sa nu le lasi sa munceasca pana la macar 6-700hz (daca pastrezi ordin II ) ca doar e liniar pana la1.5kHz.

In felul asta mai usurezi RS 180. Cum e acum filtru puterea pica jumatate pe 2x rs225 si jumatate pe rs180, e nefiresc. As taia 225 cu ordin 3 pe la 8-900Hz sa duca ele greul si mid sa fie mai aerisit. E cam periculos ca isi vor impune ele timbrul. Daca iti place mai mult timbrul rs180 cobori cu el mai jos. (cum e acum filtrul, e lasat rs 180 vedeta, solist, probabil are un timbru placut)

Tot nefiresc imi pare si Cheybyscheff ordin 2 puternic deformat (C prea mare) pe woofer si mid. La tweeter as incepe cu 3,3micro cu 0,27mH, sa nu fie prea nazal cu 6,7 micro

Editat de adrian lucian
Link spre comentariu

Pe repede inainte, rs 225 l-as taia mai sus, e pacat sa nu le lasi sa munceasca pana la macar 6-700hz (daca pastrezi ordin II ) ca doar e liniar pana la1.5kHz.

In felul asta mai usurezi RS 180. Cum e acum filtru puterea pica jumatate pe 2x rs225 si jumatate pe rs180, e nefiresc. As taia 225 cu ordin 3 pe la 8-900Hz sa duca ele greul si mid sa fie mai aerisit. E cam periculos ca isi vor impune ele timbrul. Daca iti place mai mult timbrul rs180 cobori cu el mai jos. (cum e acum filtrul, e lasat rs 180 vedeta, solist, probabil are un timbru placut)

Tot nefiresc imi pare si Cheybyscheff ordin 2 puternic deformat (C prea mare) pe woofer si mid. La tweeter as incepe cu 3,3micro cu 0,27mH, sa nu fie prea nazal cu 6,7 micro

motivul pt care am evitat sa urc mai sus prima frecventa de taiere a fost faptul ca rs225 are conul de aluminiu si nu am vrut sa-i implic timbrul prea mult pe voce, unde am lasat RS180P, cu con de hartie sa-si faca treaba..

 

Am facut o simulare cu filtrul cu taierea mai sus de data asta:

 

1. Posted Image

 

 

2. Posted Image

Link spre comentariu

R1 nu are ce cauta acolo; iar daca este R parazita a bobinei, este imens de mare (de peste 10x).

R4 poti incerca sa o pui intre cele 2 sectiuni ale filtrului de medii (scade C4). S-ar putea sa vrea Zobel pe medii, trebuie ascultat.

AL are dreptate, poate mai bine alegeai alte woofere, taiate asa jos se vor comporta ca niste suburi.

Si valorile C-urile sunt intradevar prea mari.

Editat de shambala
Link spre comentariu

R1 nu are ce cauta acolo; iar daca este R parazita a bobinei, este imens de mare (de peste 10x).

R4 poti incerca sa o pui intre cele 2 sectiuni ale filtrului de medii (scade C4). S-ar putea sa vrea Zobel pe medii, trebuie ascultat.

AL are dreptate, poate mai bine alegeai alte woofere, taiate asa jos se vor comporta ca niste suburi.

Si valorile C-urile sunt intradevar prea mari.

Asteptam cu interes indicatii de la tine.

Difuzoarele le am deja. In a doua simulare am urcat frecventa de taiere la woofere la aprox 560hz.

R1 o scot.. Mi-a ramas asa de la multiplele incercari pe egalizarea spl-ului total.

Cu R4 se rezolva..

Link spre comentariu

Tu stii bine ca iti ofer orice ajutor vrei, insa o vom face pe mesageria privata sau mail.

Stiu, si iti multumesc pt. asta. Avand in vedere ca deja ti-am facut destul deranj in preajma sarbatorilor, mi-am zis sa o lasam pt. inceputul anului urmator..

Am deschis topicul asta in special cu speranta ca mai sunt persoane care au mai lucrat cu vreunul din aceste difuzoare si pot face ceva precizari cu privire la anumite particularitati.

Oricum, incerc sa gasesc o solutie pt. a masura parametrii direct cu difuzoarele montate in incinta pt. a putea rezolva din filtre si eventualele probleme aparute in urma pozitionarii difuzoarelor pe baffle.

Editat de player4
Link spre comentariu

In proiectarea incintelor si a filtrelor exista o serie de reguli - in general de bun simt, iar una din ele zice sa nu pui vreodata o R serie cu basul.

Acolo ai mereu interesul sa ai Rdc cat mai mica posibil, de aceea si bobinele [mari] se aleg adesea cu miez. Alinierea spl-ului se face prin atenuarea mediilor si a inaltelor dar niciodata a basului.

Ca idee, daca tii sa lasi atata putere pe difuzoarele de medii, poti pune 2 bc, stil D'appolito. Caz in care ramai cu wooferele la o taiere joasa, si poate suna spectaculos.

http://www.procinema.hu/termekkepek/jmlab-focal-grande-utopia-be_big.jpg

Editat de shambala
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări