Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificatoare_electromures


Vizitator dany_dani

Postări Recomandate

Vizitator danutgalati81

Deci boxele se lauda cu 180W sinus pe 8Ohmi:http://www.clatronic.com/viashopen/storefront/start.asp?S-ar putea sa mearga ce ai in ea acum (ca parte de alimentare zic) la un final cu TDA7294 in punte, cine a lucrat mai mult cu ele poate sa-ti dea detalii, personal nu ma atrag aceste c.i.

boxele alea au aceeasi mama cu boxele WATSON din METRO care erau 180 lei parca si aveau trecuta puterea de 25 W si 8 ohmi parca. in nici un caz nu au 180 WLE:acum am vazut ca WATSON e marca a metro cu produse rebranduite deci probabil ca sunt chiar identice(cele negre asa par) iar eticheta cu puterea o fi pusa in romania.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

boxele alea au aceeasi mama cu boxele WATSON din METRO care erau 180 lei parca si aveau trecuta puterea de 25 W si 8 ohmi parca. in nici un caz nu au 180 WLE:acum am vazut ca WATSON e marca a metro cu produse rebranduite deci probabil ca sunt chiar identice(cele negre asa par) iar eticheta cu puterea o fi pusa in romania.

Pina nu le desfaci nu ai de unde sa stii ce putere reala au, deci luam de bun ce scrie si mai scadem ''din ochi'' ceva la putere (de obicei un ''0'' din coada :smt005 ).In ce priveste marca ''Watson'' (sau ''Wattson''?) am pe undeva un prospect vechi de boxe de acum vreo 30 de ani. Posibil sa fi dat faliment firma respectiva si sa fi cumparat altcineva numele.
Link spre comentariu
Vizitator dany_dani

momentan a 350 e la reparat....ceva probleme cu finalii....2 erau cei originali.si 2 schimbati...culmea e ca canalul cu cei originali nu mergea.....sa vedem cemi face mosul la statie:P.....cat despre delia am vandut la jalnicul pret de 150 ron.....am iesit cu un castig de 50 ron...soarta.... :rock:

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator Vargas

Am si eu o statie romaneasca acelasi model adica A-350 este complet functionala, carcasa este vopsita in negru, fata nu este vopsita si arata bine asa.. dar am o intrebare. de ce cand umblu la volum se aud niste baraituri in boxe, in rest functioneaza beton se aude chiar f fain. intrarile la canale au fost schimbate cum este acum la modelele astea de statii mai noi, o intrare rosie si una neagra pe canal.. oricum nu prea ma pricep, vreau doar sa stiu de ce face asa cand umblu la volum si daca se poate rezolva cevaasa si inca ceva cand dau inaltele mai sus se aud un zgomot de fond ca un fasait, nu deranjeaza cand ascult muzica, dar daca opresc muzica se aude ca un fasait, daca dau inaltele la minim nu se mai aude acest zgomot de fond.. pt cei care imi pot da si mie niste raspunsuri raman recunoscator..Mai am un amplifcator de asta, la care merge doar un canal si parca mai bazaia acel canal, dar trebuie sa il iau de la cineva, eu le-as vinde pe aman2 sa imi iau ceva mai puternic, acum am citit in acest topic ca are 2x35, dar la puterea care o scoate parca e de macar 2x50, si din cate am citit pe aici la cat de vechi sunt sunt niste amplificatoare f bune, am mai avut si alt amp dar nu se compara cu asta..

Link spre comentariu

Daca inlocuiesti ( sau cureti ) potentiometrul de volum ai scapat de baraiturile din boxe . In ceea ce priveste zgomotul de fond , daca dai inaltele la maxim este amplificat semnalul din spectrul respectiv de frecventa , inclusiv zgomotul ( daca exista si la tine se pare ca exista ), deci cand intrerupi semnalul ( muzica ) vei avea zgomotul amplificat. Invers se petrece in cazul in care dai inaltele la minim , cand este vorba despre atenuarea semnalului+zgomot din spectrul respectiv . Asta ar fi in cateva cuvinte .

Link spre comentariu

Cel la care iti merge doar un canal este pe argintiu complet iar carcasa e in stare buna/f buna? Daca da, cu cat il vinzi? S-ar putea sa fiu interesat...Si ca sa iti raspund la problema ta legata de butonul de volum: ori desfaci potentiometrul si il cureti (nu recomand asta daca esti incepator) ori cumperi un spray special sau imprumuti de la cineva si cureti potentiometrul.Pentru problema de inalte: s-ar putea sa nu fie de la amplificator, ci de la faptul ca ai zgomote parazite fie pe cablu, fie din placa de sunet. Daca este de la amplificator, probabil sunt niste condensatori devalorizati pe acolo...(de la corector sau de la etajul de intrare)

Link spre comentariu
Vizitator Vargas

ce vreau sa spun e ca daca dau inaltele inainte de 0 nu se aude fasaitul, daca il dau dupa 0 se aude, si ca sa iti rasp la intrebare nu stiu daca arata impecabil cel cu un canal, stiu ca avea zgarieturi, dar cand il iau am sa fac o poza si am sa o postez aici, eu le-as vinde pe amandoua, acum incerc sa pun poza la asta.. stiu ca era in stare buna nu f buna si da e complet argintie carcasa..

Link spre comentariu
Vizitator scormonel

A350 este un amplificator foarte bun si este pacat sa-l modifici. Are un singur neajuns: iesirea este pe 4 ohmi. Iar boxele din poza sunt niste porcarii ce nu merita imperechiate cu A350. Daca inca nu s-au ars, inseamna ca A350 este defect si nu functioneaza la parametrii nominali..

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări