Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pompă de aer acvariu zgomotoasă


trasorv

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut tuturor, am o pompă de aer de acvariu foarte buna dar cam zgomotoasă, ştie cineva cum aș putea să îi atenuez zgomotul fără să îi afectez performanța desigur? Mă gândesc la o incintă ceva....nu știu

Fara gluma sa stii ca atunci cand foloseam pompa o aveam in afara geamului camerei spanzurata cu o sfoara ,in tocul geamului era data o gaura prin care intra furtunul de aer.

Link spre comentariu

nici eu nu glumesc, tot afara o tineam, si veneam doar cu furtunul prin tocul de la geam. zero zgomot.

in rest, glume.

 

poti incerca si spuma cu memorie, daca tot insisti. este cea mai buna la absorbtia de vibratii in regim diy.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Cel mai ok este ducerea pompei afara,sau in alta parte , si aducerea furtunului in accvariu .

Furtun foloseam de la perfuzoare si erau si ieftine .(daca este accvariu de mici dimensiuni si nu necesita aer mult .daca este debit mare, atunci se cauta soluti ca ,Romanu este inventiv.

Adaugarea furtunului o facem cu element din antene de radio/tv si banda era sigura si nu aveai probleme cu pierderea aerului.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări