Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
raresh_p

Iluminare solara prin fibra optica

Recommended Posts

parerea mea e ca se poate mult mai bine;tipul gandeste la o scara mica(el ia lumina de pe acoperis si o baga in interior) de ce sa nu luam lumina din spatiu;astfel putand lumina si pe timp de noapte orasele:se pune o oglinda in spatiu care sa reflecte lumina solara in timpul noptii intr-un loc(locuri) de unde sa fie transmisa prin fibra optica in cladiri (bineinteles marea problema este fibra optica care nu poate transporta lumina pe dist mari din cate am inteles)

Guest Edmond Dantes

se pune o oglinda in spatiu care sa reflecte lumina solara in timpul noptii intr-un loc(locuri) de unde sa fie transmisa prin fibra optica in cladiri (bineinteles marea problema este fibra optica care nu poate transporta lumina pe dist mari din cate am inteles)

Marea problema e ca nu putem pune o oglinda destul de mare in spatiu.Daca am putea...

Betonul transparent cred ca este o solutie destul de buna...am citit despre asta mai demult

mi se pare foarte interesanta tot sistemul acesta, acum nu stiu la ce distanta poate transporta fibra optica raza luminoasa, ma gandeam ca daca s-ar ajunge la o conventie internationala, desi pare ceva aberant s-ar putea face o centura in jurul globului pamantesc astfel incat cand intr-o parte a globului este noapte sistemul sa fie alimentat din partea cealalta a globului, parerea mea e ca initial ar fi costuri destul de ridicate, dar in scurt timp s-ar amortiza investitia plus ca nu ar avea costuri mari de intretinere

Inca nu este rentabil din punct de vedere economic, mai avem petrol de extras, carbuni de ars si profiturile sunt inca mari. :snakeman:Alt proiect prevede instalarea unor oglinzi pe Luna si trimitere unui fascicol laser catre Tera care este folosit pentru transportarea energiei fara cablu de fibra optica.Un cablu de fibra optica poate transporta lumina pe o distanta de 16-20km dupa care are nevoie de regeneratori pentru a compensa pierderile de atenuare.Distanta maxima de transport este nelimitata, doar se folosesc cabluri de fibra optica intre Europa si SUA prin oceanul Atlantic.O precizare,pe fibra optica se foloseste lumina generata de laser care este o lumina coerenta spre deosebire de lumina solara.Problema importanta nu este producerea energiei ci distributia ei pe o distanta foarte mare datorita pierderilor la transport.

mai exista si o alta solutie, un fel de P2P cu curentin timp ce pe o emisfera e soare (si senin), ceilalti primesc surplusul de acolo

In Anglia se folosesc niste tuburi reflectorizante care baga lumina in incaperi fara ferestre.Is ca niste hornuri care ies din pamant.Iar sus e o semi sfera de plexiglas. :supz:

Postul pare inchis, dar am si eu o parere : Nu trebuie gasita neaparat o metoda de a folosi aceasta lumina noaptea. Si cercetatorii ziceau ca e mai folositoare pentru companii mari ( spatii de birouri ) unde lumina e aprinsa in principal ( >70% cred ) ziua. Pe langa faptul ca e gratis ( in afara de investitia initiala ) e si benefica organismului pentru ca e lumina aproape naturala ( zic aproape pentru ca nu cred ca se transmite tot spectrul de frecvente, dar e pe aproape ). Cunosc multi oameni care ziua stau in casa cu lumina aprinsa, asta ar fi o solutie pentru ei.

oi fi eu fanul (in sens de admirator, nu ventilator!!!) surselor alternative de energie, da' chestia asta...imi aduce aminte de ideea cablului de telegraf intre pamant si luna (chiar s-a propus asa ceva, si "huamenii de jtiinta" ai vremii... aka anglia victoriana, n-au gasit nimic in neregula... insa au renuntat la idee, ca ar fi costat prea mult, si... oricum... cui dracu-i trimiteai telegrame pe luna??? :ras: )

Tocmai de aceea am postat. Oglinda convergenta din spatiu sau sistemul care sa permita intrajutorarea tarilor diametral opuse pe glob cu lumina pe timpul noptii mi se par si mie similare cu telegraful amintit de tine sau cu racheta care a ajuns pe luna de cascaval unde s-a intalnit cu omuletii vezi imbracati in costume lucioase :). In schimb ideea cum a fost prezentata in video mi se pare foarte buna.

O fi buna numai costa 10.000$ si nu duce lumina mai mult de 30 feet = vreo 10 metrii ( din ce se zicea in interviu ) , asa ca ...Multe inventii de genul asta raman la stadiu de idee , economic nu se justifica .

decat fibra optica pe timpul noptii, mai degraba panouri solare si inmagazinarea energiei printr-o serie de baterii (acumulatori) la scara mare. Acumulatorii se descarca noaptea prin iluminatul cotidian si se incarca ziua prin panouri.

Tocmai de aceea am postat. Oglinda convergenta din spatiu sau sistemul care sa permita intrajutorarea tarilor diametral opuse pe glob cu lumina pe timpul noptii mi se par si mie similare cu telegraful amintit de tine sau cu racheta care a ajuns pe luna de cascaval unde s-a intalnit cu omuletii vezi imbracati in costume lucioase :). In schimb ideea cum a fost prezentata in video mi se pare foarte buna.

zic gurile rele ca inginerii de la nasa, cand au inceput cu calculele ca sa vada cum sa trimita racheta pe luna, au inceput prin a studia "De la Pamant la Luna" de Jules Verne.

si ce e drept, sunt o gramada de coincidente intre cele doua treburi...