Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Microfon ALPINE CDE-125BT


fratello

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Are intrare de microfon ?

Nu cumva utilizeaza microfonul telefonului ?

Nu ai niste casti cu microfon sau un microfon pentru computer, ca sa il conectezi ? Nu se va strica nimic, doar va merge sau nu, astfel afli daca este de tip "mono" conectorul.

 

 

https://www.amazon.com/Microphone-CDE-103BT-CDE-125BT-CDE-133BT-CDE-135BT/dp/B017Y5H312

Editat de one
Link spre comentariu

Multumesc !

Da, playerul are intrare de microfon si are modul Parrot incorporat !

Am cumparat un car kit Philips (?) ... Rezultatele sunt dezamagitoare Posted Image . De-abia sunt auzit de interlocutor, desi am setat volumul microfonului (din meniul Alpine) la maxim.
Am masurat intre masa si varful jackului (introdus in mufa de microfon a playerului) o tensiune permanenta de 3,4 volti. Tensiunea nu se modifica la initierea apelului, sau cand apelatul raspunde. Pur si simplu ramane constanta. Iar pe inelul jackului (ring) nu am gasit nicio tensiune.
Aveti ceva idei legate de cum as putea rezolva problema ? Multumesc !

Link spre comentariu

Am observat ca si pe Amazon multi se plang de microfoane, si la imaginile cu jack mono si cele cu jack stereo.

 

Daca ai disponibil un microfon de computer sau casti cu microfon, bagi jack-ul roz (chiar daca are mufa stereo) la radio si vezi cum merge, apoi construiesti un banal cablu cu jack mono si cu un microfon in capatul celalalt.

 

 

PS. Hahaha, vezi ca astia de la alpine sa nu fie mai smecheri si sa fi inversat inelul cu varful ca sa mearga numai accesoriile lor....

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspunsuri !

Voi incerca cu un simplu microfon ... desi schemele gasite de mine pentru microfonul condenser indica si alimentare (separata) pentru capsula, deci implica folosirea unui jack stereo. Chiar sa fi inversat Alpine "functiile" jackului ? Ma indoiesc ...mai ales ca se aude (desi foarte prost) carkit-ul Philips (cu jack mono).

In mod evident mai trebuie sa "experimentez". Sper sa nu stric insa intrarea de microfon a playerului :( !

Link spre comentariu

Am incercat cu vreo 5 microfoane (de PC, de cass, de telefon mobil) ... Cel mai bine - dar nu foarte bine ! - se aude cu cel de telefon mobil. Nu sunt insa multumit ; volumul nu este prea bun, trebuie sa vorbesc TARE ca sa fiu si inteles.

Cam am ramas fara solutii ... in lipsa microfonului original (desi nici acesta nu e grozav ?!).

Link spre comentariu

Microfonul se conecteaza la player cf. diagramei postata de dl.George.

Nu am cum sa mai "trag" un fir de plus, pentru alimentarea unui preamp. La scheme gasite pe net, "ringul" (inelul) jackului asigura o tensiune de alimentare a microfonului (si putea fi folosita pt. alimentarea unui eventual preamp), iar varful jackului asigura semnalul audio pt player.

La acest model, cf. masuratorilor mele, inelul nu are nicio functie, iar varful este semnal/alimentare, din moment ce functioneaza (chiar daca prost) in aceasta configuratie.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări