Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SCOALA DE SOFERI IN PASCANI ? ??


Vizitator fumatoru

Postări Recomandate

Vizitator fumatoru

salut...mi-as dori sa am carnetul.....ma poate ajuta cineva sa-mi zica o scoala de soferi care e mai buna in Pascani ? sa nu dureze scoala luni de zile vreau cat mai repede ca mi-am facut bani de masina si na-m carnet !

Inafara de GIV ! acolo am auzit ca sunt cam escroci te fura la timp ,dar am auzit ca este una MAVRIO ?oare sa-mi incerc norocul acolo ? :weedman:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

E una acolo pe colt care-ti da carnetul in 2 ore! :smt003 Fi si tu serios, iti trebuie cel putin o luna de zile ca sa inveti sa mergi cu masina iar ca sa inveti sa conduci "BINE" iti trebuie circa un an de zile. Daca tu te astepti sa te sui la volan doar pentru ca ti-ai cumparat masina, eu ma astept sa te vad infipt in primul pom, sau mai rau, sa accidentezi pe cineva care merge regulamentar..... :smt018 Intai pune mana si invata atat regulile de circulatie cat si cum sa stapanesti masina, nu sa te stapaneasca ea pe tine. :axe:

Link spre comentariu
Vizitator fumatoru

ba fratica conduc de 2 ani ,vreau doar sa ajung la examen sa-l dau cat mai repede, sa nu ma frece un instructor nustiu cat timp ,zice lumea ca sunt scoli in care te prelungeste cu timpu doar sa castige bani in rest daca sa-r puea sa stai la ei la scoala ,nu vreau sa nimeresc la una ca asta . asa am auzit, ca la S.C. auto Giv s.r.l. in Pascani este un instructor care se crede Ceausescu si trage de timp ca sa nu conduci , ar fi in stare sa te duca la o vale ca mergi numai cu motorul oprit,numai sa faca economie la benzina , :smt006 Ce sa fac intreb si eu lumea ca sa aflu de o scoala mai serioasa nu tentative ... :rock: mc pt. raspuns si nu-mi intoxica topicul cu presupuneri..bafta :snakeman:

Link spre comentariu

ba fratica conduc de 2 ani ,vreau doar sa ajung la examen sa-l dau cat mai repede, sa nu ma frece un instructor nustiu cat timp ,zice lumea ca sunt scoli in care te prelungeste cu timpu doar sa castige bani in rest daca sa-r puea sa stai la ei la scoala ,nu vreau sa nimeresc la una ca asta . asa am auzit, ca la S.C. auto Giv s.r.l. in Pascani este un instructor care se crede Ceausescu si trage de timp ca sa nu conduci , ar fi in stare sa te duca la o vale ca mergi numai cu motorul oprit,numai sa faca economie la benzina , :smt006 Ce sa fac intreb si eu lumea ca sa aflu de o scoala mai serioasa nu tentative ... :rock: mc pt. raspuns si nu-mi intoxica topicul cu presupuneri..bafta :snakeman:

ba fratica - ce-mi plac mie baitzasii astia care se lauda cu fel de fel de infractiunipe unde ai condus tu 2 ani ? prin parcare in dosul blocului ? pe campii pe la bunici ? fii cuminte ca nu asta inseamna soferia ....... asta a fost 1 - asa un fel de off-topicsi acum ceva la subiect - daca chiar esti bun si stii sa conduci - nu e nevoie sa faci toate cele 30 de ore de conducerete duci la scoala - oricare ar fi ea aia - platesti toate orele si ce mai ai de platit acolo - te duci doar la 10 sa te obisnuiesti cu masina si sa vada instructorul ca esti bun .... dupa care semnezi toata fisa, o pui la dosar, vii la politie la iasi, depui dosarul, te programeaza peste 2 saptamani pt examen ..... dai examen iei sala (daca esti bun) si pici la strada .... ca iti arata "caschetosii" ca nu esti asa de bun pe cat crezistiu pe cineva care a avut permis si au condus 15 de ani .... apoi dintr-o prostie i-au anulat permisul ..... si s-a dus omul sa dea din nou, iar dupa ce si-a tocat neuronii sa invete o legislatie total necunoscuta pt el si a luat sala - l-au rezolvat "caschetosii" la traseu in asa fel incat omul acum are sofer .... cel putin pana la urmatoarea examinare
Link spre comentariu
Vizitator mosu

ba fratica conduc de 2 ani ,vreau doar sa ajung la examen sa-l dau cat mai repede, sa nu ma frece un instructor nustiu cat timp ,zice lumea ca sunt scoli in care te prelungeste cu timpu doar sa castige bani in rest daca sa-r puea sa stai la ei la scoala ,nu vreau sa nimeresc la una ca asta . asa am auzit, ca la S.C. auto Giv s.r.l. in Pascani este un instructor care se crede Ceausescu si trage de timp ca sa nu conduci , ar fi in stare sa te duca la o vale ca mergi numai cu motorul oprit,numai sa faca economie la benzina , :smt006 Ce sa fac intreb si eu lumea ca sa aflu de o scoala mai serioasa nu tentative ... :rock: mc pt. raspuns si nu-mi intoxica topicul cu presupuneri..bafta :snakeman:

Imi cer scuze ca ma simt obligat sa citez tot topicul; pentru mine este un exemplu de modalitate de exprimare si de prezentare a problemei care sper sa nu se mai repete. Este foarte adevarat, ca fiecare detine dreptul de a se exprima cum isi doreste dar, parca NU este prea corect. Am sa incerc sa-mi dau cu parerea(de la un nivel relativ de cunoscator) asupra problemelor.1. Daca esti cu adevarat din Pascani, este imposibil sa nu stii ce scoli exista, pe ce masini se face practica si cu ce instructori. Asa ca, nu am ce sugestii sa-ti dau, mai ales ca te prezinti ca un cunoscator ce da chiar si verdicte.2. Masinile de la GIV care functioneaza in regim de scoala, au motoare cu injectie cu motorina(Diesel) si nu vad unde ar fi interesul de a merge "numai la vale" pentru a economisi benzina.3. Faptul ca scoala GIV este deosebit de aglomerata, in coditiile de scolarizare care le prezinti tu, s-ar trage concluzia ca in Pascani si in jurul lui este o populatie de tampiti iar tu ai fi unicat ca sclipire. Pentru informarea corecta a celorlalti, trebuie sa spun ca pascanenii sunt oameni normali si nu cred sa se diferentieze de restul populatiei ca o oaie neagra(fac precizarea ca eu nu sunt de origine din Pascani).4. NU ai unde sa fi condus ani de zile, pentru simplul motiv ca fapta este pedepsita prin lege cu inchisoare si nu vad cine ar fi avut curajul sa se urce intr-o masina condusa de tine in conditiile expuse. A te da cocos la volanul unei masini este foarte usor ptr ca tehnica conducerii se obtine usor prin cateva exersari dar este o distanta mare pana la a proceda corect. Iar acest lucru facut pe coclauri sau noaptea cand te intorceai de la discoteca, NU inseamna conducere ci BIRJARIT(exact ce face si un carutas dar de pe un alt nivel). Asa ca, vei avea multe lucruri de invatat.5. La examen se poate ajunge foarte usor, necazul este ca trebuie si luat(calificativ ADMIS) pentru a avea permis de conducere. Daca ai fi fost curios sa mergi intr-o joi la sala de la Clubul CFR(in ziua de examen), ai fi remarcat foarte usor ca examenul este intoxicat de cei care au pozitia ta, in sensul ca, de la proba teoretica nu trec mai departe mai mult de 50%. Este un procent ce arata in mod evident responsabilitatea multora ce se prezinta la examen(rusinea judetului Iasi). Si aici, este de invatat doar o brosura cu Legea 49/2006 ce nu are nici 100 de pagini.6. Imi doresc si iti doresc o schimbare de mentalitate fiindca altfel o sa-mi fie frica sa mai merg cu masina prin Pascani.Oricum, succes si sa auzim de bine.mosu
Link spre comentariu

Se scrie Marvio nu cum ai scris tu si intamplator si indirect il cunosc pe dl. Ursu. In orice caz, nu cred ca vei invata sa conduci, ma refer sa conduci, sa stapanesti o masina in adevaratul sens al cuvantului (de dat la covrig stie oricine, chiar si eu) dar sa conduci o masina pe drumurile "patriei noastre dragi" pline de intemperii... si soferi turbati de care trebuie sa te feresti la orice pas...Si la GIV se face scoala si oriunde, pentru asta se chiama "scoala de soferi".Mult succes cu examenul la scoala de soferi si as mai adauga ca oriunde faci scoala, mai mult de notiuni introductive si de baza nu cred ca vei primi, experienta ti-o faci pe parcurs cu propria masina.ALEKS

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...
Vizitator violeta

si eu vreau sa ma inscriu la scoala in Pascani.....eu una stiu sigur ca giv e buna.depinde de persoana prietenul meu a facut scoala la giv si a luat din prima si sala si orasul......conduce de 5 ani si nu a avut nici macr un accident minor.....ti se mai pare acum ca giv nu e buna?eu vreau sa vad tarifele pe care le au celelalte scoli din oras.....sa vad daca intr-adevar tariful e = cu pozitia pe care se afla aceea scoala in topul celor mai bune scoli din Pascani

Link spre comentariu

Asta cu scolile si cu accidentele nu tine ne aparat de scoala,tine de integritatea ta si de capacitatile de atentie si reactie.Daca scoala respecta toate normele impuse eu cred ca este buna daca mai gasesti si un om care sa te invete precis e si mai bine.Asta cu accidentele nu tine numai de tine,e vorba si de ceilalti participanti la trafic,singura mea problema pe care am avuto cand am, facut scoala a fost ne adaptarea vitezei la conditiile de drum acceleram ca dementul si la semafor dai in frana de se urca instructorul pe torpedo. :ras:

Link spre comentariu

Mai nene...io cand am luat permisul nu existau scoli de sofer. Doar instructori autorizati, iar legislatia o invatai tu, dupa cat erai de interesat si cat te ducea capul.Ai pus o intrebare infantila. Nu scoala iti da permisul, cum nu facultatea te face mai destept. Si una si alta, te pregatesc pentru ceva...apoi de aici incolo, cat te duce mintea.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări