Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebari despre masina de gaurit de banc


Vizitator Bogdan M.

Postări Recomandate

Axul este pe rulmenti, verifica existenta sigurantei la capatul de sus, daca are trebuie scoasa si apoi il bati usor, dar asta inseamna ca te risti sa distrugi rulmentii si deci sa fii pregatit sa pui altii noi, vezi si tu, la mine a iesit relativ usor. Inainte de a scoate axul verifica cu un comparator daca are joc, este f posibil ca mandrina sa aibe joc. Si eu am pus o mandrina noua cu care avea bataie de 0.2mm si am crezut ca axul e bulit. Am verificat axul si 0.01 joc. Am pus o mandrina mai veche dar de calitate si acum nu are joc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator Bogdan M.

Axul este pe rulmenti, verifica existenta sigurantei la capatul de sus, daca are trebuie scoasa si apoi il bati usor, dar asta inseamna ca te risti sa distrugi rulmentii si deci sa fii pregatit sa pui altii noi, vezi si tu, la mine a iesit relativ usor. Inainte de a scoate axul verifica cu un comparator daca are joc, este f posibil ca mandrina sa aibe joc. Si eu am pus o mandrina noua cu care avea bataie de 0.2mm si am crezut ca axul e bulit. Am verificat axul si 0.01 joc. Am pus o mandrina mai veche dar de calitate si acum nu are joc.

Conul e 100% uzat si trebuie refacut. Asta s-a intamplat pentru ca acel adaptor de la Morse 1 la Morse 2 nu a fost facut ca lumea.

Am vazut cum se desface axul. In partea din exterior are un fel de piulita pe care am putut s-o desfac cu mana. Trebuia o scula speciala in mod normal, insa nu era stransa tare.

Problema e ca in partea opusa are o alta piulita la care nu pot ajunge si nici nu am tubulara speciala. E o piulita rotunda cu 4 locasuri in care trebuie sa intre o cheie speciala. Sa vad daca gasesc undeva asa ceva, altfel voi confectiona una dintr-o teava.

Pana la urma o voi reconditiona total. Are joc si in fulia axului, iar acolo sunt doi rulmenti.Voi posta poze.

Nu ma gandeam sa o reconditionez total, dar la cat de usor se desface, ar fi pacat sa nu o fac. Scule d-astea nu se vor mai gasi in viitor.

Link spre comentariu

Si ultima poza disponibila cu dimensiunile masinii.Scuze ca nu le-am putut incarca pe toate odata.

De asemenea o poza cu dimensiunile conurilor ptr. mandrine.

Ar fi bine, daca puteti adapta o mandrina cu autostrangere pana la 16mm,eventual cred ca ar fi necesar si un motor mai puternic.

Motorul original fiind proiectat sa duca un burghiu de max. 6mm.

Este o masina mai rara,fata de masina G13,dar cu siguranta mai solida si mai utila decat porcariile chinezesti,

care se gasesc acum,deci merita ca sa fie restaurata.

post-218271-0-22087300-1480670773_thumb.jpgpost-218271-0-60793600-1480670781_thumb.jpg

Link spre comentariu

De necrezut ! Doar 6 mm diametrul maxim de gaurire la asa de mare "animala"

Ar ocupa spatiul in atelier degeaba. Cred ca e o gresala de tipar.

Eu stiu ca am dat gauri cu spirale mult mai mari pe masini asemanatoare poate nu chiar

MG6 sau cum ii zice asteia dar erau asemanatoare si cu motoarele nu cred ca mai mari .

 

Eu zic sa ai curaj si baga spiral cat duce mandrina .Avansul il dai din mana oricum si daca nu ii convine scartaie cureaua

sau tinde motorul sa se opreasca.Motorul de 0.37 trifazic trebuie sa duca mai mult.

Link spre comentariu
Vizitator Bogdan M.

@emil.gabor:

Si eu cred ca se pot da gauri mult mai mari de 6 mm. Mandrina pe care o am este pana la 10 mm, insa cred ca poti da gauri de pana la 20 mm fara probleme.

 

Sunt curios cum o sa faci axul, unde si cat te va costa. Daca tot il refaci mai bine pui direct con morse 2 scurt, gasesti mai usor mandrine.

Voi posta daca reusesc sa-l fac.

Da, asa cred si eu. Plus ca deja am mandrina pe marimea asta. E Rohiti, deci calitativa.

 

Si ultima poza disponibila cu dimensiunile masinii.Scuze ca nu le-am putut incarca pe toate odata.

De asemenea o poza cu dimensiunile conurilor ptr. mandrine.

Ar fi bine, daca puteti adapta o mandrina cu autostrangere pana la 16mm,eventual cred ca ar fi necesar si un motor mai puternic.

Motorul original fiind proiectat sa duca un burghiu de max. 6mm.

Este o masina mai rara,fata de masina G13,dar cu siguranta mai solida si mai utila decat porcariile chinezesti,

care se gasesc acum,deci merita ca sa fie restaurata.

Posted Imageimg006.jpgPosted Imageconesdemandrin.jpg

Multumesc pentru poze!

Nu pot sa fiu sigur fara sa testez, insa cred ca se pot da gauri mai mari de 10 mm si cu acest motor. E un motor trifazic pana la urma.

Evident ca o bormasina mai mare, cu coloana, ar fi mai potrivita pentru gauri mari, insa bormasina nu va fi utilizata in regim industrial.

Am un mic service auto, deci bormasina nu va fi folosita zilnic si poate nici macar saptamanal.

Banuiesc ca motorul respectiv n-ar face fata daca ar fi fortat in regim industrial, adica folosit zilnic pentru mai multe ore.

 

@ndc74:

Asa se explica de ce are conul original atat de mic si de ce a fost montat acel adaptor.

Editat de Bogdan M.
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Bogdan M.

Update:

Intre timp am reusit sa fac axul.

Au adaugat fier care a fost apoi introdus prin filetare, apoi sudat si apoi rectificat incat sa se potriveasca perfect pe mandrina fara nici un joc.

Arata destul de ok, sper sa si tina.

Am cumparat si niste bile din aluminiu pentru maner.

 

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Editat de Bogdan M.
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator Bogdan M.

Update:

 

Am facut la comanda o scula cu care am putut desface piulita care tinea axul,

Am cumparat si cei doi rulmenti. 100 lei + TVA / buc., deci destul de scumpi.

O voi duce la sablat, voi schimba rulmentii, o voi vopsi si dupa o voi reasambla.

rdt4AY.jpg
VY5Zpa.jpg
0wZSPS.jpg
kSl7Xz.jpg
TE8VrX.jpg
Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
Vizitator Bogdan M.

Update:

 

Bormasina e 95% gata.

 

I-am schimbat rulmentii, am vopsit-o si am asamblat-o la loc.

Mai trebuie sa-i majorez gaura acelui capac al axului (spre mandrina) pentru ca acum nu mai poate fi montat din cauza noului con.

 

Sunt destul de multumit cum a iesit.

 

KcNucn.jpg
MHgDeV.jpg
KT109J.jpg
PFwK9G.jpg
l9TcSN.jpg
rOxfLs.jpg
MyNkb2.jpg
CvcUIa.jpg
2bLb9S.jpg
EneawH.jpg
qKWQyw.jpg
xYr8AA.jpg
aI0vNr.jpg
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări