Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
bluebit

tda2050 in loc de tda2030

Recommended Posts

Salutare lume. Am si eu o nelamurire. Am un sistem 5.1 cu tda2030 k finali. Vreau sa ii schimb cu tda2050 dar nu stiu daca merge fara modificari. M-am uitat peste datasheets-urile ambelor integrate dar nu sunt 100% sigur k va merge. Poate ma ajuta cineva cu un sfat. Multumesc anticipat.

Poti sa pui linistit TDA2050 sau TDA2040 in loc de TDA2030. Rezista la tensiune mai mare, deci ai putere mai mare.Succes.

Guest Boby

Cum sa pui tda 2050 sau 2040 in loc de tda 2030 cand difera enorm schemele electrice nu se prea poate :smt006

Schemele sunt cam aceleasi.Insa un tda2030 e in general alimentat la 30V. Daca pui un Tda2050 ar fi bine daca l-ai alimenta la o tensiune mai mare, 40-44V, ca sa beneficiezi de tot ce poate integratul.

Nu pune TDA 2050 ca oricum nu-ti va permite alimentarea sa ai putere mai mare .Trebuie si tensiunea sa fie mult mai mare .Mai degraba ca sa fii linistit in sensul fiabilitatii pune TDA2040 ca merge fara nici o modificare si nu e scump (e putin mai puternic)

Salut Dau un sfat am facut montaje cu TDA2030 TDA2040 si TDA2050 toate au aceasi schema de baza in un condensator de 22micro si o rezistenta de 680ohm intre pinul 2 si masa si o rezistenta de 22kilo ohm intre pinul 2 si 4.Pinul 1 este conectat prin intermediul unui rezistor de 22kilo la masa si reprezinta.Acuma vin Diferentele TDA2030 este conceput cu tranzistor NPN pe intrare si debiteaza o putere audio circa 14W. Condensatorul de pe intrare pinul 1 se va monta cu minus la intrare si plus catre pinul 1.TDA2040 e varianta imbunatatita a lu 2030 dar in schimb are tranzistor PNP pe intrare , montarea condensatorului de intrare se face cu plus la intrare si minus catre pin 1, se alimenteaza la +/-16V si debiteaza o putere de 20W 8ohm sau 22W 4ohm.TDA2050 debiteaza 32W pe o sarcina de 4ohm si se alimenteaza la +/-18V schema fiind identica cu cea de la 2040 avand pe intrare tranzistor PNP.Eu prefer sa le montez condensator nepolarizat pe intrarea acestor circuite de 1microfarad.

Guest

Salut Dau un sfat am facut montaje cu TDA2030 TDA2040 si TDA2050 toate au aceasi schema de baza in un condensator de 22micro si o rezistenta de 680ohm intre pinul 2 si masa si o rezistenta de 22kilo ohm intre pinul 2 si 4.Pinul 1 este conectat prin intermediul unui rezistor de 22kilo la masa si reprezinta.Acuma vin Diferentele TDA2030 este conceput cu tranzistor NPN pe intrare si debiteaza o putere audio circa 14W. Condensatorul de pe intrare pinul 1 se va monta cu minus la intrare si plus catre pinul 1.TDA2040 e varianta imbunatatita a lu 2030 dar in schimb are tranzistor PNP pe intrare , montarea condensatorului de intrare se face cu plus la intrare si minus catre pin 1, se alimenteaza la +/-16V si debiteaza o putere de 20W 8ohm sau 22W 4ohm.TDA2050 debiteaza 32W pe o sarcina de 4ohm si se alimenteaza la +/-18V schema fiind identica cu cea de la 2040 avand pe intrare tranzistor PNP.Eu prefer sa le montez condensator nepolarizat pe intrarea acestor circuite de 1microfarad.

...OK, dar valorile din reactia negativa pot fi schimbate prin calcul , dupa anumite formule , in functie de necesitati. Scuza-ma ca te-am completat @Yo4You. :smt006

Guest Boby

Din cate stiu eu nu se prea poate deoarece trebuiesc schimbate valorile pieselor ( presupunand ca schema e identica cea ce ma face sa ma indoiesc )oricum avem de-a face cu reactia negativa care ajusteaza amolificarea plus piesele din bootstrap asa ca nu stiu ,nu va suparati pe mine ca incerc sa dau si eu un sfat tot respectul :smt006

bootstrap la tda2030/40/50? Noi vb de tda2030 fol ca amplif nu ca driver...Intr-un fel ai dreptate in ceea ce priveste reactia negativa. Ptr ca ptr a atinge o putere mai mare, chiar si alimentat la o tensiune mai mare, are nevoie de amplificare mai mare deci ori se schimba rezistorii din bucla ori il ataci cu semnal mai mare...Dar in principiu schemele sunt identice.

Guest Boby

Si ce facem cu cablajul imprimat si amplasarea pinilor la integrate :axe:

Guest

===============================================

DALU

2050

Gv Voltage gain (open loop) 90 dB

Gv Voltage gain (closed loop) f = 1 kHz 29.5 30 30.5 dB

2030

GV Open Loop Voltage Gain 80 dB

GV Closed Loop Voltage Gain 30 30.5 31 dB

Deci se pare ca nu trebuie absolut nici o modificare, amplificarea in tensiune este aproximativ apropiata.

Era mai simplu sa va dati seama urmarint schemele de test, producatorul a "setat" aceiasi amplificare in tensiune .... vezi datasheet-urile ... 22k-680R.

Nici capacitorul de pe intrare nu trebuie schimbat/intors in funtie de tranzistorul de pe intrare, dupa capacitor gasim un potential de 0V prin rezistorul de 22K, sensul capacitorului e dictat de configuratia din care integratul va face parte.

Daca inainte de capacitor avem un rezistor(potentiometru) la masa, producatorul sugereasa [-] pe intrare, daca nu va exista acel rezistor, producatorul considera ca intrarea va(poate fi) fi la un potential mai ridicat decat pinul 1 al integratului si conecteaza [+] pe intrare ..... ceva de genul :) ..... e mai bine asa .... bine ar fi ca utilizatorul sa o nimereasca :)))))))

Oricum nu conteaza atat de tare acest aspect, acest integrat este conceput si realizat pentru auditii cu pretentii limitate.

Pentru cine doreste sa faca ceva de calitate si ii da mana, poate sa inlocuiasca acel capacitor cu unul nepolarizat .....

===============================================

....

OK sefu`, am inteles pe deplin ceeea ce spui si te asigur ca stiu sa ma folosesc de datele de catalog ale integratului........dar daca vrei sa zicem........ sa-i cobori banda minima de trecere , cu datele specificate de producator, n-o s-o poti face satisfacator.

:smt006

Si ce facem cu cablajul imprimat si amplasarea pinilor la integrate :axe:

Boby, tu te-ai uitat in datasheeturile celor 3 integrate? Daca da, sigur ai vazut ca toate au aceeasi configuratie a pinilor=> nu trebuie sa mai faci nici o modificare in cablaj.

Salut! Vreau sa-mi fac un sistem 5.1 si am ales pt. sateliti acest amplificator. Ce traf am nevoie pt. a alimenta cele 5 placute la o putere de 10w 8 ohmi?

Vrei sa alimentezi dintr'un singur traf toate cele 5 placute? Daca da , ti'ar trebui un traf de 10x10-12V . Daca nu , cate un traf pe montaj cu 2x10-12V . Poti sa il alimentezi la cat vrei , de la ± 6 la ± 18 . Faci si tu un calcul in functie de ce traf ai . Tensiunea continua = tensiunea alternativa x 1.4 ( mai pe intelesul tau , tensiunea redresata = tensiunea care o scoate traful x 1.4) Daca am gresit va rog sa ma corectati .