Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
dorumic

Zgomot de fond de la laptop

Recommended Posts

Am un sunet de fond care mil baga laptopul cind dau muzica, se aude bine cind in timpul unei piese nu prea este sunet, ce pot face ?Laptopul este acer travelmate2413

ce placa de sunet imi recomadati sa-mi iau, ma gindeam la audigy 2 pe pcmcia sau un m-audio usb audiophile ?astept un raspuns de la cineva care face sonorizari cu muzica de pe calculator si are una din din cele doua piese de mai susMerci

Sau, daca vrei, ai putea sa iti faci un DAC pe usb cu un PCM2702 sau altul din serie de la texas instruments. Eu sunt foarte multumit de el. Aceeasi problema am si eu. Acum, depinde ce vrei. Daca vrei super calitate, atunci poate e bine sa te orientezi spre Audigy sau Maudio.

Ma intereseaza ceva calitate si sunt dispus sa dau ceva bani, dar nu stiu ce sami iau ori o placa de sunet pt laptop audigy2 sau un procesor extern de la m-audio ??????????????????

Chiar nu este nimeni care sa stie ceva despre aceste placi de sunet / procesor sunet ?

Eu folosesc un M-audio firewire solo. Sunt foarte multumit de ea, si nu am ce sa reprosez la capitolul calitate. Este placa profesionala de studio, si nu se compara cu placile de sunet incluse in laptop-uri. Am facut pe ea inclusiv teste hard, in sensul ca am generat anumite forme de unda din CoolEdit si apoi le-am vizualizat pe osciloscop. Cam ceea ce vezi pe ecran, cam aia si iese pe mufa, in toata banda de frecvente (pana la 20KHz). /pisoiu

am dat de curiozitate un search, si in romania a gasit disponibile la oktal...

maica mare: M Audio FireWire 410 >>> 1,326.02RON, aka 13,260,227ROL :rolleyes:

arata cam asa (tot de la oktal e luata poza):

Posted Image

cea pe usb (M Audio Audiophile USB) arata ca mai jos, si costa cam jumate (614.71RON):

Posted Image

cea mai ieftina din zona e asta: M Audio Transit USB >> 355.66RON

Posted Image

eu zic ca daca nu scoti bani seriosi cu placa asta de sunet, s-o iei pe ultima!!!

nu e nici asta cine stie ce ieftina, dar macar o sa sune mai bine ca cea integrata!!!..

La genul asta de placi (ma refer doar la cele profesionale, nu compar cu placile de sunet normale), pretul mai mare nu inseamna ca suna mai bine. Diferenta de pret e in functie de facilitatile care le ofera (mai multe iesiri/intrari, performantele driverelor, intrari/iesiri pe diverse standarde gen spdif electric/optic, adat, etc.). Daca vrei doar sa asculti muzica la performante superioare unei placi de sunet, e suficienta o placa gen Tranzit USB. Nu te va incalzi cu nimica o placa de 10 ori mai scumpa, chit ca are mai multe in/out si are drivere asio cu raspuns sub 10ms. Chestiile astea sunt pentru cei care compun muzica si au nevoie de ele./pisoiu

si poate un astfel de circuit sa elimine zgomotul cauzat de HDD sau de transfer de date pe retea, sau de la sursa in comutatie?Nu cred ca ajuta....

si poate un astfel de circuit sa elimine zgomotul cauzat de HDD sau de transfer de date pe retea, sau de la sursa in comutatie?

Nu cred ca ajuta....

hai sa zicem ca ar fi credibil zgomotul de la hdd, sau de la trafic... treaca de la mine...

dar de unde sursa in comutatie la un laptop??? :rolleyes:

dar de unde sursa in comutatie la un laptop??? :rolleyes:

Cam toate sursele dintr-un laptop sunt in comutatie, mai precis topologie buck, sau step-down, cu exceptia invertorului pentru CCFL-ul de la TFT. Iti permiti sa pui surse liniare intr-un sistem in care consumul de energie si eficienta sunt factori cheie?/pisoiu

stai sa ma lamuresc: sursa smps in INTERIORUL laptopului??? :rolleyes: eu stiam in iterior doar de battery pack, si circuitele de redresare, eventual si filtrare (daca mai era cazul), sursa in sine (conectata in paralel pe baterie) fiind intr-o cutie conectata cu un cablu IN AFARA laptopului...

Da, si sursa externa e in comutatie. Insa bateria are o tensiune de la 10 volti pana la 20V, in functie de model. De acolo cum ajungi la tensiunile necesare pentru functionarea diverselor parti ale laptop-ului? (1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V, 12V) Numai cu surse in comutatie, dupa cum am zis, in topologie buck. Desfa un laptop, si peste tot pe unde vezi cate o ferita mai maricica, inseamna ca acolo e si cate o sursa./pisoiu

de feritele alea am uitat!!! :axe: insa ma gandeam la efectul de filtrare al bateriilor... si nu-mi dadeam seama de unde zgomot "de comutatie"...