Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Televizorul Siemens FS 811

Recommended Posts

Salut, sunt un pasionat de electronica si cunosc pe un prieten care are acest televizor Siemens BILDMEISTER FS 811. La cest TV functioneaza sunetul dar nu si partea de imagine. transformatorul de linii nu produce curent, cu ce as testa daca este tensiune pe colectorul tranzistorilor finali? Preferabil as dori un ID de mess cu care sa pot discuta si daca reusiti cumva o schema sau un manual de depanare la acest TV (pe gratis :smt003 ).

ID [email protected]

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu am in fata schema dar daca e echipat cu un IC TDA 8140 schimba-l siva merge .incearca sa verifici si un condensator electrolitic de 220?f la 40 chiar langa IC mentionat mai sus.Daca acest condensator e uscat it-i va arde tranzistorul final linii.Bafta.

Nu am in fata schema dar daca e echipat cu un IC TDA 8140 schimba-l siva merge .incearca sa verifici si un condensator electrolitic de 220?f la 40 chiar langa IC mentionat mai sus.Daca acest condensator e uscat it-i va arde tranzistorul final linii.Bafta.

e sasiu simens, blaupunkt,nu e grunding,nu are draiver cu integrat.

sint siemens,blaupunkt cu sasie de grundig care au in driver tda8140.chiar acu am unul pe masa :yawinkle:
Nu am in fata schema dar daca e echipat cu un IC TDA 8140 schimba-l si

va merge .incearca sa verifici si un condensator electrolitic de 220?f la 40

chiar langa IC mentionat mai sus.Daca acest condensator e uscat it-i va arde tranzistorul final linii.Bafta.

sint siemens,blaupunkt cu sasie de grundig care au in driver tda8140.chiar acu am unul pe masa :yawinkle:

sunt stiu ca sunt si tv simens sau blaupunkt cu sasie de grunding da nu Bildmaister,sunt supercolor cuc____.

fa ceva lipituri pe la modulul de programare si la procesoarele ceramice

daca se uita pe eticheta ar fi vazut ca scrie FM 100-20 si atunci toata lumea stia despre ce sasiu este vorba - blaupunkt si nu grundig de aia se creeaza de multe ori discutii pe langa subiect pentru ca cei care deschid subiectul nu stiu ce sa scrie acolo , neavand experianta in depanare nu se pricep sa citeasca un sasiu , chiar daca este scris asta e :smt006Bildmaister sunt siemensurile , fie ca sunt grundig , fie ca sunt blaupunkt in interior