Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Driver letcon JBC T245


XAN77

Postări Recomandate

Este a treia statie de lipit pe acest topic in care vad prinsa placuta de comanda cu suruburi de masca frontala. Voua va place sa se vada acele suruburi pe masca frontala? Macar puneati niste suruburi cu cap inecat.....mai putin vizibile....iar dupa o chiturie, slefuire si vopsire nu se mai vedeau.

Acea placuta este atat de usoara incat se mai putea prinde cu niste L-uri de parte de jos a carcasei fara nicio problema.

Toti trei ati ales prinderea cea mai usoara si cea mai inestetica.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Am terminat si eu statia,,,,, dar cum se face modul in Sleep , am facut asa firul de pe borna "Sleep" am conectectato la suportul letconului  contact cu "HT-" si nu intra in sleep , poate am gresit eu ceva? ( bineinteles amales in meniu SLEEP MODE ON. Acest meniu permite activarea sau dezactivarea functiei de sleep)vKj54OI.jpg

 

RBXhI8S.jpg

ZjCX5bQ.jpg

eVTpNrX.jpg

fPWIUGm.jpg

Acum 3 ore, florinapostol a spus:

cutia noua facuta la printer 3D. suport pentru letcon si buton

statie jbc.jpg

jbc.jpg

jbc2.jpg

 faina carcasa

Editat de alexy
Link spre comentariu
Acum 6 ore, mac01 a spus:

Este a treia statie de lipit pe acest topic in care vad prinsa placuta de comanda cu suruburi de masca frontala. Voua va place sa se vada acele suruburi pe masca frontala? Macar puneati niste suruburi cu cap inecat.....mai putin vizibile....iar dupa o chiturie, slefuire si vopsire nu se mai vedeau.

Acea placuta este atat de usoara incat se mai putea prinde cu niste L-uri de parte de jos a carcasei fara nicio problema.

Toti trei ati ales prinderea cea mai usoara si cea mai inestetica.

Nu ca as vrea sa intru in polemica ,dar aratati-ne cum ati realizat carcasa la aceasta statie de lipit , bineinteles daca ati facut una . Sau o alta realizare mai "estetica"

Ms!

Link spre comentariu

Inca nu am realizat-o...este in proiect...montajul a fost cumparat si este identic cu al vostru...dar in niciun caz nu am sa prind montajul cu suruburi de panoul frontal. Este urat.... mai ales ca acele suruburi nu au nicio simetrie pe panou. 

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 10 ore, mac01 a spus:

Inca nu am realizat-o...este in proiect...montajul a fost cumparat si este identic cu al vostru...dar in niciun caz nu am sa prind montajul cu suruburi de panoul frontal. Este urat.... mai ales ca acele suruburi nu au nicio simetrie pe panou. 

Ce am făcut eu nu e nici pe departe  varianta finală. Si eu caut o soluție de prindere a montajului mai profi și chiar mă gândeam la prinderea pe verso cu un colțar de aluminiu că de ăsta am, dar din păcate sunt limitat de spațiul mic din carcasă care e la limită, e vorba de 1,5mm.  Totodată caut ceva și pentru afișaj, o mască ceva. Nu pot decupa în dreptul afișajului să fie estetic, nicicum. E al doi-lea panou frontal care e din aluminiu de 2mm., pe care îl stric. Mă gândeam ca poate există o mască și pentru acest afișaj de Nokia ceva în genul https://i.postimg.cc/2S6TRzm0/20210620-094735.jpg  https://postimg.cc/gx38DthTcum e pentru acesta, sau poate veniți dvs. cu o altă soluție mai profi. 

Editat de woodyteo
Link spre comentariu

Coltarele de aluminiu sunt bune pentru prindere....cu niste distantiere fata de placa...si gata...ati prins placa de fundul cutiei. Afisajul sa vina la nivel cu fata frontala care se decupeaza.

Peste tablita frontala decupata se poate pune un plastic subtire transparent (folie de maxim 1mm grosime).......ca sa nu se vada imperfectiunile decupaturii locului de afisaj. Plasticul il acoperiti in totalitate cu o folie de cativa microni neagra sau alta culoare (cum se foloseste la geamurile auto) si decupati folia doar in dreptul afisajului cu un cutter fin si bun. Acea folie de plastic se lipeste cu apa si se intinde bine cu o guma (ceva de cauciuc) pentru a scoate toate bulele de aer dintre folii.

Ambele folii se gasesc peste tot...si sunt foarte ieftine.

Asta ar fi un exemplu ieftin si rapid iar aspectul final va fi altul...mult mai bun....nu se vor mai vedea nici acele suruburi inestetice si nesimetrice...si nu se va mai vedea nici imperfectiunile decuparii locului de afisaj. Sa facem ceva mai profi...asa-i? Adica montajul este facut meserie si o dam in balarii cu cutia! Sa n-o facem ca la casa pionierilor cand aveam 14 ani si construiam sirene de urlat si bistabile cu becuri...le bagam intr-o cutie prinsa pe toate partile in suruburi.

Si mai sunt exemple...dar mai costisitoare.

 

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 11 minute, mac01 a spus:

Coltarele de aluminiu sunt bune pentru prindere....cu niste distantiere fata de placa...si gata...ati prins placa de fundul cutiei. Afisajul sa vina la nivel cu fata frontala care se decupeaza.

Peste tablita frontala decupata se poate pune un plastic subtire transparent (folie de maxim 1mm grosime).......ca sa nu se vada imperfectiunile decupaturii locului de afisaj. Plasticul il acoperiti in totalitate cu o folie de cativa microni neagra sau alta culoare (cum se foloseste la geamurile auto) si decupati folia doar in dreptul afisajului cu un cutter fin si bun.

Ambele folii se gasesc peste tot...si sunt foarte ieftine. 

Asta ar fi un exemplu ieftin si rapid iar aspectul final va fi altul...mult mai bun.

 

Puteți să-mi dati un link ceva ca să-mi pot da seama, sau sub ce denumire le găsesc pe net.

Link spre comentariu

Se gasesc peste tot...in toate magazinele de bricolaj...la diferite grosimi.

Un link cu cea transparenta, mai groasa care se si poate vopsi.....iar folia de geamuri subtire o gasesti peste tot. Sau acoperi locul de afisaj si vopsesti folia cu un spray. 

Sunt variante destule si multe.

https://www.dedeman.ro/ro/folie-guttagliss-solair-extra-50-x-1-25-m-0-72-mm/p/6035391

 

 

Editat de mac01
Link spre comentariu
1 oră în urmă, mac01 a spus:

Coltarele de aluminiu sunt bune pentru prindere....cu niste distantiere fata de placa...si gata...ati prins placa de fundul cutiei. Afisajul sa vina la nivel cu fata frontala care se decupeaza.

Peste tablita frontala decupata se poate pune un plastic subtire transparent (folie de maxim 1mm grosime).......ca sa nu se vada imperfectiunile decupaturii locului de afisaj. Plasticul il acoperiti in totalitate cu o folie de cativa microni neagra sau alta culoare (cum se foloseste la geamurile auto) si decupati folia doar in dreptul afisajului cu un cutter fin si bun. Acea folie de plastic se lipeste cu apa si se intinde bine cu o guma (ceva de cauciuc) pentru a scoate toate bulele de aer dintre folii.

Ambele folii se gasesc peste tot...si sunt foarte ieftine.

Asta ar fi un exemplu ieftin si rapid iar aspectul final va fi altul...mult mai bun....nu se vor mai vedea nici acele suruburi inestetice si nesimetrice...si nu se va mai vedea nici imperfectiunile decuparii locului de afisaj. Sa facem ceva mai profi...asa-i? Adica montajul este facut meserie si o dam in balarii cu cutia! Sa n-o facem ca la casa pionierilor cand aveam 14 ani si construiam sirene de urlat si bistabile cu becuri...le bagam intr-o cutie prinsa pe toate partile in suruburi.

Si mai sunt exemple...dar mai costisitoare.

 

Gata ! M-ai convins.... ma opresc din lucru si astept finalul proiectului tau. O sa fie sursa mea de inspiratie...

 

Acum fara gluma.... e doar o cutie pentru un controller de  letcon , nu cred ca functionalitatea lui va fi afectata de forma cutiei. Cred ca fiecare e liber sa faca cum vrea si nu e nevoie sa ne plasati la nivel de "casa pionierilor 14 ani" .

Pina una -alta nu am vazut nimic creat de Dvs , doar critici.

Eu ma opresc din comentarii , oricum sint off-topic

P.S. cutia facuta acum 5 ani pentru statia de lipit Nostalgic

letcon nostalgic.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări