Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Driver letcon JBC T245


XAN77

Postări Recomandate

Off topic

Mult prea scump pentru o copie.

Copia dupa hakko cu varfuri T12 (T15) are raport pret calitate mult mai bun.

NU neg faptul ca "poate" copia dupa JBC este mai buna decat copia dupa Hakko.

 

Folosita ocazional copia Hakko este excelenta. Pentru mai mult de atat macar varfuri originale.

 

Unisolder este naveta spatiala. Pretul compenentelor se apropie de un second JBC sau Hakko.

Pentru achizitia componentelor recomand BOM-ul original. Este mult mai ieftin. Sau/si din ceea ce este de la polonezi.

 

On topic

Am facut teste de consum pe varfuri din seria JBC-C245.

Legat direct la sursa, rezulta fire putin mai groase si mai scurte.

Rezultat peste 9 A la 24 V (era de asteptat), asta inseamna peste 200W.

 

Editat de bennyy
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
La 05.05.2019 la 10:41, gabiz_ro a spus:

@dreamcat4

Feel free to share them,no copyright.

Also with a liitle trick you can access older postimg content.

First photo on this thread

https://postimg.cc/RN93khqb

No longer works,but if you replace org with cc you can get posted image.

 

@Dxxx

O sa tin cont de asta la urmatorul,totusi in scurtele teste parca nu se incalzeste asa tare in partea aia,rezistenta fiind in capatul opus.

O sa fac ceva comparatii si cu manerul original dupa ce primesc conectorul pentru el.

 

@x_dadu

Luasem ceva afisaje spi mici si unul mai mare,daca tot e dubla trebuie sa afiseze mai multe,o sa le caut sa vad ce cod au.

Daca despre link-ul  postat de gabiz_ro este vorba, l-am modificat eu si acum se vede fotografia.

 

L.E.: Scuze ca m-am bagat peste alt moderator. Promit sa nu mai fac asta!

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

Ce am inteles eu din topic... Sunt doua versiuni, prima este cea de pe prima pagina cu atmega si 7 segmente , cea de a doua este cu arduino si afisaj nokia iar la aceasta softul este realizat de X_dadu. Corect ?  Ce nu am gasit este schema de la a doua versiune. Este numai cablajul intr-un format LAY ?? Ce  soft foloseste acest format ? As dori sa fac si eu un driver. Ma gandesc la cel cu arduino. Se poate pune schema ? Multumesc.

Link spre comentariu

prin bunăvoința lui @nico_2010 poate se rezolvă și pozele primului post din pagina 13, acolo unde prezint versiunea cu alimentare în DC, care e făcută cu arduino și display Nokia. Softul nu are legătură cu arduino, adică nu este în Arduino IDE ci doar m-am folosit de plăcuța arduino care e gata făcută și la preț mai mic decât un Atmega328 ce l-aș fi cumpărat de la magazine serioase.

Referitor la schemă, poate am mai spus nu știu, eu nu am desenat o schemă că nu am avut nevoie de ea. Am desenat direct cablajul iar softul care deschide fișierele lay, cu care am făcut desenul cablajului, este Sprint Layout. Pe pozele puse de mine (funcționale cu înlocuirea org cu cc) se pot vedea valorile pieselor iar unde e cazul am specificat în postarea respectivă (de exemplu tranzistorii npn pnp de la comanda mosfetului de putere). Comanda mosfetului este copiată după schema bulgarului pe care nu o găsesc acuma ca să v-o arăt. O s-o mai caut.

Cât despre codul sursă, nu vreau să îl postez.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări