Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

fenomenul de imbatranire al tranzistorilor in amplificatoare


Postări Recomandate

Trebuie ca detergentul sa nu fie prea concentrat, ca se pot sterge marcajele de pe piese.

 

Am cumparat din targ placi cu multe integrate pe ele (mizerabile in ultimul hal), am turnat Ariel cu putina apa si le-am lasat un sfert de ora sa se inmoaie mizeriile. Cand le-am spalat cu pensula si cu multa apa, am avut surpriza neplacuta sa constat ca nu mai scria nimic pe integrate si nu le-am mai putut folosi, ca nu stiam ce sunt.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Exista o imbatranire naturala, difuzia termica a dopantilor in jonctiuni. Are ca prim efect "subtierea" bazei la tranzistorare, implicit scaderea tensiunii maxime. Se manifesta mai repede la tranzistoarele cu germaniu. Zgomotul nu este afectat prin acest mecanism, ci prin altele.

Se mai intampla si alte fenomene de imbatranire, neimaginate. Ai nostri au avut fantezia sa coloreze rasina BC-urilor PNP cu oxid de crom verde. Au constatat dupa un timp inrautatirea proprietatilor din cauza difuziei cromului in structura. De atunci toate BC-urile PNP sunt negre, ca la toata lumea.

Link spre comentariu

 

Se mai intampla si alte fenomene de imbatranire, neimaginate. Ai nostri au avut fantezia sa coloreze rasina BC-urilor PNP cu oxid de crom verde. Au constatat dupa un timp inrautatirea proprietatilor din cauza difuziei cromului in structura. De atunci toate BC-urile PNP sunt negre, ca la toata lumea.

Confirm exemplul cu BC251-253 verzi , făcute de IPRS în jurul anilor '80 , cred . Am constatat , după ani , o creștere accentuată a Icb0 și Ice0 . Nu știu dacă am mai păstrat vreun exemplar , ar fi interesant de testat acum .

Link spre comentariu

Cred ca era vrajeala, chestia cu BC-urile verzi. V-au bagat o chifla. A fost ideea stralucita a unui maistru cu carnet PCR, care s-a gandit sa faca o economie de crom. Cincinalu' in patru ani si jumatate.

Difuzia este practic inghetata la temperatura normala. Era vorba de procese chimice de suprafata, produse de umiditatea din capsula.

Link spre comentariu

Trebuie ca detergentul sa nu fie prea concentrat, ca se pot sterge marcajele de pe piese.

 

Am cumparat din targ placi cu multe integrate pe ele (mizerabile in ultimul hal), am turnat Ariel cu putina apa si le-am lasat un sfert de ora sa se inmoaie mizeriile. Cand le-am spalat cu pensula si cu multa apa, am avut surpriza neplacuta sa constat ca nu mai scria nimic pe integrate si nu le-am mai putut folosi, ca nu stiam ce sunt.

Super! Era sa cad pe jos de ras! :-)

 

Tranzistori nu imbatranesc si nici nu se consuma ci se defecteaza. Lumea e obisnuita cu distrugerea lor, dar pot fi si alte defecte. Am un radio (receiver) Grundig RTV360 cu tranzistori finali AD161/162, din 1968 si care functioneaza foarte bine, zi de zi. Sunetul imi aduce aminte de lampi, fara vreun zgomot, fasait sau altceva sa ma deranjeze pe niste boxe RFT de 50W. Singura boala avuta a fost distrugerea unui zenner de 6.2V ce fixa psf la lantul de RF si preamplificator audio, chiar cu surub (inlocuit cu unul banal in sticla). Mai are probleme cu potentiometrele, dar altceva nimic!

Link spre comentariu

Pana acum nu pot spune ca am intalnit tranzistori sau alte componente active care sa-si schimbe parametri datorita varstei ( din pacate, la oameni este ceva normal dar neplacut!)

Am observat ca unele componente s-au deteriorat cand materialul care proteja elementul activ, din diverse motive se sfarama, crapa, permitand accesul la acesta a umiditatii, vaporilor, etc.

Altfel, pot sa spun ca am si acum tranzistori, diode, de diverse productii, din decadele '50 - '60 care functioneaza si acum fara probleme.

Desigur, nu exclud ca timpul sa nu isi spuna cuvantul, dar totul e relativ. Mai am si acum condensatori sau rezistente dinainte de WW II care pot fi utilizate fara grija ca vor ceda doar pentruca sunt "batrane"!

Link spre comentariu

Imbatranirea unui material presupune modificari structurale cauzate de trecerea timpului sau la aplicarea unor forte asupra sa dupa un timp. Imperfectiunile de fabricatie (folosirea de materiale corozive, etansare proasta, etc.) nu inseamna imbatranire. La tiristoarele de mare putere (peste 1000A) se manifesta un proces de deteriorare in timp (unii spun ca se consuma) pentru ca poarta care este ca o "floare", in timp i se distruge cate o petala, ingreunand comutatia.

La tranzistoare, o proiectare proasta poate cauza distrugerea sau deteriorarea in timp. Modificari structurale importante apar la semiconductoare cand sunt expuse socului electromagnetic al bombei atomice. Aceasta convingere o aveau in special rusii, astfel ei au continuat sa utilizeze lampi foarte mici (rode pentode) in echipamentele de comunicatii, pe avioane, etc. pana in anii '80.

Am un Turist din 1962 (radio poseta, ii spunea bunica-mea) cu tranzistoare SFT. Functioneaza foarte bine si acum, numai ca daca incerci sa-i misti unele tranzistoare o sa vezi ca se reteaza sarmele la nivelul carcasei. Eu cred ca vopseaua e de vina, fiind coroziva.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Uzura exista si la dispozitivele semiconductoare, din mai multe cauze:

 

1. Fenomenul de dilatare-contractie, de la disiparea interna a puterii, sau chiar de la variatia temperaturii ambiante. Se desprind contacte, metalizari, cipul de pe ambaza.

2. Fenomenul de electromigrare. Se manifesta la metalizarile de pe suprafata cipurilor, unde sunt densitati mari de curent.

 

http://www.semicon.panasonic.co.jp/en/aboutus/pdf/t04007be-3.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Electromigration

http://schroder.personal.asu.edu/Electromigration.pdf

 

3. La tranzistoarele cu capsula metalica stanata sau zincata (nu la cele nichelate) cresc "mustati" din microcristale de Sn sau Zn, in prezenta umezelii, care produc scurtcircuite.

 

http://www.vintage-radio.info/download.php?id=371

 

https://www.youtube.com/watch?v=v4xG0HjDYwQ

 

 

Personal am constatat degradarea parametrilor la tranzistoarele cu Ge fabricate in anii '50-'60 (OC815, OC30, etc).

Cred ca din cauza umezelii din capsula, mai ales la cele cu pasta de racire in interior. Si la unele EFT-uri am vazut instabilitate a caracteristicilor la punerea in functiune (in primul minut).

Am observat caracteristici de cacao la unele diode punctiforme mai vechi (desi erau in capsula etansa, de sticla), insa nu stiu daca n-au fost asa din fabricatie.

 

Banuiesc ca smecherii care au modificat tehnologia la fabricarea tranzistoarelor IPRS in capsula metalica si au trecut la stanarea capsulelor, de fapt au facut un sabotaj. Pretextul a fost economia de Ni. Insa ungurii (Tungsram), polonezii (CEMI), cehii (TESLA), au facut tot tranzistoare in capsula nichelata. Structura (cipul) nu era mai buna ca la tranzistoarele de la IPRS, dar capsula era net superioara. Am multe tranzistoare romanesti in capsula stanata (BF316, BF214/215, BF173, BC-uri) cumparate de la bisnitari in primii ani de serviciu (anii '80 - imi cheltuiam tot salariul), care au oxidat si arata cam urat. De reparatii sunt bune, dar ce sa mai repari acum ? Insa la montaje pentru mine prefer tranzistoarele nichelate.

Editat de VAX
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări