Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masuratoare tensiune cu un microcontroler

Guest
 Share

Recommended Posts

Sa presupunem ca vrem sa facem un incarcator simplu pentru un acumulator de 12V.

Ideea este simplificata sa spunem la "masoara tensiunea" si "incarca".

Folosind un N-MosFet, am avea o schema de genul

post-235374-0-44562300-1477241557_thumb.jpg

de fapt schema este gresita. in momentul in care acumulatorul nu este prezent in circuit, pe A0 o sa avem tensiunea de intrare, adica 13.8V rezultat: uC mort.

scoaterea acumulatorului din circuit se intampla si cand se deschide circuitul lui Q1. mai mult, ar trebui sa citesc tensiunea pe acumulator cand nu incarca..

ce trebuie adaugat schimbat, sa pot masura doar pe baterie, cand nu "incarc" ?

cred ca cel mai bine era de folosit P-MosFet sau high side switch, dar acum...mai merge facut ceva ?

Edited by Guest

da...zenerul salveaza. problema in sine e alta. cum pot sa masor doar bateria ?

mie mi se pare ca e imposibil, dar sper sa ma insel. imposibil intr-o doza de eleganta, ca doar nu o sa pun optocuplor sa masor asa

Edited by Guest

Protectia cu zenerul e o problema falsa , nu e calumea conceputa schema de masura .

Poti sa masori cu doua intrari ADC pe ambele capete ale acumulatorului , fireste fata de masa , si calculezi diferenta . Un capat se presupune ca e la plusul sursei de incarcare , cat o fi , 18V sa zicem , iar minusul cu tensiunea acumulatorului mai putin .

Sau numai cu un ADC , cand nu incarci mai deschizi periodic pentru un timp f scurt tranzistorul si in momentul ala masori tensiunea de la plusul acumulatorului fata de masa , presupunand ca nu cade mult pe mosfet .

Edited by Depanatoru

nu am prea inteles @depanatoru.

daca ai timp fa o schema mica, se intelege altfel...

oricum o sa refac de la zero pe P Mosfeti. Nu e deloc o treaba buna fara masa comuna. dar sunt curios ce spuneai acolo. am inteles ce spui cu 2 adc-uri si diferenta, dar cum masori bateria cand nu incarca...

pentru ce impuls daca poti face masuratoarea in timp ce incarca... de fapt ...in fine...intr-adevar, e gresita total ideea pe N in situatia de fata...nici nu are sens sa mai dezbatem. o sa fac cu BTS432 sau de genul.. BTS432 are Rds cam mare..

@modoran schema asta nu functioneaza daca sarcina este o baterie. N-am stat sa gasesc explicatii dar iti pot spune ca am ars multe IR2110 pana m-am linistit. In final am folosit ca driver doi tranzistori (NPN+PNP) si un optocuplor, la maxim 50Hz folositi de mine comuta la temperaturi rezonabile curenti de pana la 40A.

• 4 weeks later...

@modoran schema asta nu functioneaza daca sarcina este o baterie. N-am stat sa gasesc explicatii dar iti pot spune ca am ars multe IR2110 pana m-am linistit. In final am folosit ca driver doi tranzistori (NPN+PNP) si un optocuplor, la maxim 50Hz folositi de mine comuta la temperaturi rezonabile curenti de pana la 40A.

Explicația este foarte simplă . IR2110 ( ca și alte drivere de acest tip ) necesită ca pinul Vs = Out să fie pus din când în când la masă ( suficient de des ) astfel încât Cb ( C1 și C2 în schemă ) să se încarce de la Vcc prin D1.

Explicatia cred ca este putin gresita.

Daca privim schema interna IR2110, Vs nu este iesire, este masa pentru iesirea HO, condensatorul de pe bootstrap nu are cum

sa se incarce pentru ca primeste 12V pe ambele terminale din moment ce OUT (bateria de 12V) se afla la acelasi potential cu VCC.

Poate ca ar merita o incercare cu VCC marit aproape de limita, 25V.

Dacă ai fi citit mai atent ai fi observat că mă refeream la schema postată la #8 . Acolo Vs ( al lui IR2110 ) = Out ( al schemei ) .

În rest am spus exact asta - Vs trebuie să ajungă la masă ( sau , mă rog , aproape de potențialul masei ) pentru ca Cb să se încarce - pentru acest gen de utilizare a fost conceput.

Ideea cu Vcc = 25V poate funcționa dar e riscantă ( dacă nu se iau măsuri de protecție ) , Vs poate ajunge accidental aproape de potențialul masei ceea ce poate duce la defectarea MOSFET -ului.

Oricum , la bucata aia de schema , e mai bine că MOSFET-ul nu se deschide dacă la Out avem legată o baterie de 12V !

Edited by UDAR

nu are rost atatea complicatii. trebuie gandita schema din start cu P-mosfet. ori ca pui AO, ori driver, tot te scarpini cu dreapta la urechea stanga si invers. frumos, elegant p-mosfet, sau HSsw-uri de genul BTS442 sau altceva.

in plus, oricum ai suci-o, intri in ADC cu [+] de pe baterie, ai divizor intre GND? -- ADC -- [+BATT] si si cum inchizi circuitul pentru ADC ? pe GND ? pe [-] de la baterie ? cand inchide fet-ul e degeaba, trece prin dioda si prin divizor. o aiureala..nu are sens.

o solutie de toata jena, ar fi sa calculezi un optocuplor la tensiunea maxima, sa spunem 20V, apoi citesti tensiunea prin tranzistor. iti dai seama ce liniaritate zero o sa fie..

in fine eu am renuntat demult, proiectul l-am facut pe P-mosfet, fac citirile in pauzele incarcarii, atunci sunt sigur ca e doar bateria. pe viitor o sa stiu, cand am nevoie sa citesc tensiunea pe borne, la revedere n-fet.

sincer sa spun nu am inteles ideile prezentate mai sus. de ce nu am inteles. pentru ca ADC-ul are nevoie de GND-ul uC-ului ca sa poata face o citire. si daca GND-ul este intrerupt de un mosfet, atunci cum poti face o citire 100% corecta fara sa inchizi circuitul ?

Edited by Guest