Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv led Samsung model UE32F5000AW

Share

Recommended Posts

Aceste modele de samsung sunt echipate cu 2 modele de barete de led-uri. Pe un model scrie Sharp HD si pe celalalt scrie HD sau nu scrie nimic. Difera si lungimea barelor, cat despre tensiunea de alimentare este 2,2 sau 2,4 nu mai stiu exact.

pune led-ul in scurt si aprinde backlight-ul - masori tensiunea pe bareta sau direct pe led

Dec Edited by cata82

am sa incerc cu leduri de 3,6 volti

codul baretei (pe toate scrie acelasi lucru , deci sunt de acelasi tip) se afla in primul meu post

cu zener de 3,6 volti tensiunea pe fiecare led este de 2,7 volti

am alimentat bareta cu testerul de leduri propus de dl Vasile Badila , dar acest tester , nu aprinde bareta la tensiunea maxima (nici macar nominala) , pentru a vedea caderea de tensiune (maxima) pe un led , si in consecinta a vedea tipul ledului

a monta zener in de 3,6v in locul ledului , deasemenea , nu se poate , deoarece sunt 4 intrari (alimentari) backlight : trei pe cate o bareta si una pe celelale doua barete (ledul este ars pe una din cele doua)

m-am gandit sa pun diode ba159 inseriate in conductie directa (tatonare), si sa vad la ce potential functioneaza backlight alimentat din sursa (ramane aprins)

ce ziceti?

Edited by mercenarx

cred ca merita banii , dar trebuie comandat musai in china?

legat de subiect , dupa ce am incercat  toate combinatiile , am facut scurt pe ledul ars, si acum se aprinde backlightul (pe tv) si ramane aprins.

am sa fac comanda de leduri , cred ca este cea mai indicata solutie (un scurt in locul ledului , va face ca celelalte leduri sa fie polarizate si mai tare , si deci scaderea si mai mult a perioadei de viata...)

am incercat cu un led 5050 (conectate doua din trei leduri pe care le contine capsula)  si functioneaza , deasemenea , insa se incalzeste f tare

concluzia in cazul de fata : led corespunzator si lipit cu ceva strong pe bareta (nu ma refer la contacte)

off : meseria asta de depanator a devenit mai mult o treaba de indemanare (in special la faza cu manevrat display-ul si panglicile drivere)

a devenit si o treaba destul de risky

Edited by mercenarx

nu contest , dar un link , ceva , preferabil in Romania, exista?

Din pacate in tara la noi nu este la vinzare , dar in scurt timp va aparea si la noi , dar o sa fie triplu pretul , asa suntem noi Romanii , ne jupuim uni pe altii nu le ajunge sa cistige 50 ron ci vor sa cistige de 2 ori pretul produsului

...Ia doua baterii de 1,5v, le inseriezi sa obtii 3v,leagale cu banda una de alta,ia doua fire ,le lipesti pe 3v si de fire lipesti ceva sarma groasa,ascute-o la capetele  nelipite de fire si apoi ....verifici ledurile pe rand!!  Asta pana vine ...testerul din China!!   :scarpin

Edited by BUGHIU