Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reconditionare Strung - Nevoie ajutor ( Sp80/ MN80 )


Postări Recomandate

Servus.

De ceva timp tot am cautat un strung de banc, sa pot sa il folosesc in apartament fara probleme. Intr-un final am cumpart un strung ce am crezut ca e SP80 sau MN80 .. acum intrebarea si dilema mea este ca seamana cu ele atat de bine dar sunt unele lucruri care difera iar unele lucruri care lipsesc.

Am nevoie de ajutor pentru a confectiona unele piese ce lipsesc si am nevoie de ajutor la probleme gasite in dezmembrarea lui. 
 

sa incepem..

Acesta este strungul 

Posted Image

 

 

 

 

Ce am descoperit ca lipseste. 

Pe axul principal, se gaesc doar cele 3 fulii, fara acelea inele de retinere cu blocare prin surub pe ax. Cele 3 fulii se misca stanga dreapta pe ax in voie.

 

Posted Image
 

 

 

 

 

Am descoperit ca port cuti-ul este rupt, nu stiu cum naiba :)) Ce recomandati sa fac ?sudat si frezatt la fata, schimbat ? construit altul ? cine ma poate ajuta cu repararea

 

Posted Image

 

 

 

 

 

Sub port cutit, in jurul suruburului de prindere, am gasit macintat metalul. Aici mi se pare cel mai rau, am mai gasit in diverse locuri, dar foarte putin si nu in zonele importante, Din ce cauza s-a intamplat asta ? Am ce sa ii fac ?

Posted Image

 

 

 

 

 

Pana acum am degresat tot ansamblu principal cu super degresser si indepartat vopseaua chimic pe unde nu avea ce sa caute. Ma apuc sa smai curat si degresez si restul pieselor .... sper ca pana luni sa fie pregatit de vopsit. 

Voi ce parere aveti ? ce model de strung e? Cand l-am luat stiam ca o sa am de munca la el acum na ;D Trebuie pus in picioare si facut ca nou.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

la asta ma gandeam si eu, dar nu stiu cum se alege

Il alegi in primul rand dupa inaltimea necesara - pus pe sania strungului, varful cutitului din portcutit trebuie sa ajunga, evident, pana la axa dintre varfuri. In specificatiile fiecarui portcutit vei gasi inaltimea lui, sau inaltimea la care se poate ridica maxim cutitul.
Link spre comentariu

problema numarul 3... 

 

1. Cum scot universalu ? nu vreau sa ma apuc sa dau cu ciocanul ca prin insurubare nu a mers :)

2. Sunt sigur ca lipsesc multe rotite zimtate de pe partea de angrenaj... cine ma poate ajuta sa le confectionez?  macar sa ma ajute la cote si dimensiuni.

3. Nici pana acum dupa multa cautare pe google nu imi dau seama ce strung este.... 

4. Maine sper sa ajung la salbare cu sasiul si sa il fac frumosP.S. exista un secret pentru curatarea metalului si lustruirea lui frumos ?

post-179362-0-98496600-1477322709_thumb.jpg

post-179362-0-89440500-1477322760_thumb.jpg

Editat de LooSeR
Link spre comentariu

Last Update: 

 

Am reusit sa confectionez o cheie pentru blocarea axului si intr-un final am reusit sa scotuniversalul, cu ocazia asta am dezmembrat complet strungul.Axul este pe rulmenti radiali conici, se auto centreaza prin strangere. Am curatat toate piesele cu super degresant, lubrifiat. Am decapat vopseaua, regret ca nu am timp sa ma ocup cum vreau eu de el si de indreptat fiecare gaurica din sasiu pt a iesi vopseaua perfect dreapta asa ca din pacate doar data vopseaua jos slefuit cat de cat si dat strat de primer anticoroziune si vopsea. Am rezolvat problema fuliei, in tot jegul de pe fulie se afla si un surub ce nu era strans pt ficare pe ex ca sa nu mai joace stanga dreapta. Printr-o cutie cu 5 rotite zimtate si bacuri inverse am gasit 2 rotite ce completeaza angrenarea avansului ... 

 

Ca si problema actuala, caruciorul mobil merge sacadat, nu merge fluid, o sa il desfac as vad ce misuna pe acolo. Urmeaza sa fac un suport de motor si primele teste si verificarea preciziei , jocurilor etc. 

post-179362-0-15936800-1477578906_thumb.jpg

post-179362-0-25480600-1477578911_thumb.jpg

post-179362-0-48153100-1477578917_thumb.jpg

post-179362-0-91894200-1477578924_thumb.jpg

post-179362-0-81334300-1477578930_thumb.jpg

post-179362-0-30139900-1477578935_thumb.jpg

post-179362-0-70603000-1477578939_thumb.jpg

post-179362-0-75114600-1477578944_thumb.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări