Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Acum 13 minute, Costica LCD a spus:

Bravo :aplauze, e bine de stiut.....

Ia uite cite blocuri defecte am gasit eu acum la un Samsung UE32D5700

 

Noul algoritm de scriere NAND: săriți blocuri proaste și reconstruiți tabelul rău blocat

Original: iFix rețea iFix Agape2018-10-10 

 

Bao Jianfeng a zdrobit, florile de prune au venit din frigul amar;

 

E pe cale să profite de el, și este gros și subțire.

 

Dragi prieteni, vă puteți vedea în cea mai recentă versiune de software, adăugând un nou algoritm atunci când scrieți la NAND: săriți blocuri proaste și reconstruiți tabelele cu blocuri proaste .

Luând în considerare bordul Hisense 5079 și soluția chip MSD6A801, vom demonstra mai întâi algoritmul de scriere NAND RT809H.

 

Mai întâi găsiți o bucată de cip Nand cu mai multe blocuri rele, puneți programatorul RT809H în direcție și blocați scaunul de blocare.

Indicați recunoașterea inteligentă, selectați NAND Falsh și așteptați până când modelul de cip cu același ID este recunoscut automat.

Identificați două modele de chip și selectați K9K8G08U0D @ TSOP48 care se potrivește cu modelul de chip.

 

640?wx_fmt=png&tp=webp&wxfrom=5&wx_lazy=1&wx_co=1

Uite ce mai spune chinezu

 

S-au detectat douăzeci și trei de blocuri rele. Strict vorbind, este un produs defect.

 

 

Setări de puncte, trei opțiuni apar, copie pe hârtie, săriți blocuri rău și reorganizați datele, săriți blocuri rău și reconstruiți tabelele de blocare proastă. Pentru această placă, selectați " Săriți blocuri rău și creați tabele rău bloc ".

Asta este cu a treia optiune , cei ce se uita in primul link este bine cu translate si va intelege

Link spre comentariu

Acum doar ce am reparat un TELEFUNKEN CF32H 130KCTS2B(invertor defect) cu sasiu 17MB81-2, sursa 17IPS10-4 si cu un display foarte rar T320XVF04.0(compatibil cu LTA230AP01, VES315WNVS-01-B, VES315WNDS-01) pentru ca stiu ca aceste sasie merg rezolvate doar prin rescrierea nandului, am salvat si dumpul din nandul K9F1G08U0D, cine are nevoie sa-mi ceara si ii dau

Pentru dezlipit/lipit trebuie protejata mufa lvds de pe placa deoarece este lipita chiar de nand, eu am protejat-o cu o placuta de mica izolatoare si dedesubt am folosit o mini plita ajutatoare.....

 

DSCF1149.jpg

 

DSCF1152.jpg

 

 

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

PS; eu nu descopar , ci eu le spun ce cipuri sa adauge la producator , acest nand HY27UU08AG5M eu le-am spus sal adauge si a adaugat , cit despre emmc eu nu am avut treaba alti colegii lau comandat si asa lau adaugat , si ne va fi si noua mai usor de lucrat ca avem o lista larga de cipurii , cine vrea sa adauge un cip il rog sa spuna si va fi adaugat

De fapt nu este o versiune noua ci doar un patch si il gasitii mai jos

 

Actualizare Patch RT809H-20180119-Patch.rar

Postat: 

KMV3W000LM-B310 Memorie eMMC Samsung bga153 + isp 
NAND, HYNIX HY27UU08AG5M-TPCB @ TSOP48

Link spre comentariu
13 hours ago, Florinel TV said:

PS; eu nu descopar , ci eu le spun ce cipuri sa adauge la producator , acest nand HY27UU08AG5M eu le-am spus sal adauge si a adaugat , cit despre emmc eu nu am avut treaba alti colegii lau comandat si asa lau adaugat , si ne va fi si noua mai usor de lucrat ca avem o lista larga de cipurii , cine vrea sa adauge un cip il rog sa spuna si va fi adaugat

De fapt nu este o versiune noua ci doar un patch si il gasitii mai jos

 

Actualizare Patch RT809H-20180119-Patch.rar

Postat: 

KMV3W000LM-B310 Memorie eMMC Samsung bga153 + isp 
NAND, HYNIX HY27UU08AG5M-TPCB @ TSOP48

Multumim dar nu inteleg de ce 2018 ?suntem in 2019...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări