Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Variante tuburi 6P42S


mcl2k6

Postări Recomandate

Salutare la toti,

 

Recent am achizitionat doua tuburi 6P42S, cand am primit pachetul am constatat cu stupoare, ca acestea nu sunt ca tuburile pe care le am deja, tot 6P42S:

- astea noi au un aranjament al anodului un pic mai diferit, mai mare la suprafata

- la cele vechi, tubul de sticla este mai mare

- cele noi sunt din 1980, cele vechi din 1975.

 

Astea noi imi aduc aminte de 6P45S, dar totusi legaturile interne sunt ca la cel vechi, si ca la 6P36S (adica: 6,7 - G2, 3,8 - K, 1,2 - G1).

Am facut si o poza, de la stanga spre dreapta: 6P36S, 6P42S (vechi), 6P42S(nou).

 

Ce anume puteti sa imi spuneti despre aceste variante de tuburi? Sa fie 6P45S cu alte legaturi, ori sunt si ceva diferente electrice la mijloc?

 

post-221326-0-25967200-1476814115_thumb.jpg

Editat de mcl2k6
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio

Dar cum se poate?Amandoua tuburi au acelasi logo, acel "winged C" Svetlana. Ce este in 42 vechi pare cumva un 36 mai mare. E aceeasi constructie, doar un pic mai mare.

Nebuloasa ......
Link spre comentariu

E foarte probabil ca rusul sa fi incercat sa imbunatateasca 6p36s-ul marindu-i suprafata catodului probabil (eventual si alte distante intre electrozi pentru acomodarea la noile cerinte) si pentru teste a folosit 6p36s la inceputuri. A vazut ca anodul nu are suprafata necesara si a fost dezvoltat un alt anod care a fost utilizat mai tarziu si la 6p45s. Ma gandesc eu ca 6p42s s-a dorit a fi un fel de el509 iar 6p45s un el519.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări