Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

punte h mosfet. De unde?

Recommended Posts

salut

ma intereseaza o punte h mosfet. mai automatizez una alta dar nu am timp sa fac asa ceva. vreau una nousa sau facuta! de unde cumpar. vreau ceva pe la 10A. vreau sa fac un servo dc dintr-un motor de bormasina cu acumulator.

orice link sau oferta este binevenita.

Texas fac ceva chipuri, dar doar pe la 3A.Polulu fac astea https://www.pololu.com/category/10/brushed-dc-motor-controllers.Nu zic ca iesi mai ieftin daca faci tu acelasi lucru, dar cred ca poti personaliza cum vrei tu.

as putea sa fac o punte dar nu am timp si de aceea prefer sa cumpar.

asta oare o fi ok?

http://www.ebay.co.uk/itm/DC12V-24V-Dual-Motor-Driver-Board-Module-H-bridge-DC-MOSFET-IRF3205-15A-Peak-30A-/172126248941?hash=item2813861fed:g:-AkAAOSwoBtW3pMD

Edited by danieltnokia2000

Nu vreau sa para insultant, dar sa izolezi mosfetii de radiator cand vei finaliza montajul.Din curiozitate, la ce aplicatie il vei folosi? Caci pentru un servo ai nevoie si de o indicatie de pozitie. Plus ca un servo foloseste un demultiplicator de turatie ca sa obtina cuplu. Un servomotor care poate consuma 10A ar fi unul de cuplu destul de important.Oricum, spor la treaba.

Nu vreau sa para insultant, dar sa izolezi mosfetii de radiator cand vei finaliza montajul.Din curiozitate, la ce aplicatie il vei folosi? Caci pentru un servo ai nevoie si de o indicatie de pozitie. Plus ca un servo foloseste un demultiplicator de turatie ca sa obtina cuplu. Un servomotor care poate consuma 10A ar fi unul de cuplu destul de important.Oricum, spor la treaba.

da normal ca izolez pe radiator. vreau sa fac un servo. am comandat si un encoder care trebuie sa ajunga si am un motor de bormasina cu baterii la care nu mai am acumulatorul si are si reductor. sper sa iasa ceva ok. cat despre 10A am siz asa doar sa fie puternic sa il pot folosi si pe viitor cand ma rasgandesc.

Sper sa mai gasesc proiectul ala pe hdd-uri. A trebuit sa fac niste reinstalari de soft si nu stiu daca am salvat si "puntea H". Puntea era realizata cu 4 x  irf3205 si 2 x IR2110. Am facut niste teste cu modulul ala si am vazut ca functioneaza. Proba am facut-o cu un motor cu un consum de "doar" 300mA la 24V. Pentru motoare mai "nesatule" mi-a fost lene sa ma deplasez....Proba a fost facuta cu un generator de semnal gasit pe forum la vanzari. 

Daca exista vreun interes, o sa caut prin pc fisierele. Momentan scriu de pe laptop si este "chel" (doar SO si ceva softuri ). 

Si eu vreau sa schimb niste punti H cu relee pe puntii H cu mosfeti . la un aparat care are un motor de 12 Volti ,cred ca sare leger de 5A in sarcina .

In consecinta sunt interesat de ceva scheme testate (am gasit o groaza pe Google dar nu sunt ferm convins ca vor merge la aplicatia mea.).

Edited by pop_ady44

Daca se vrea construirea unei punti cum trebuie si functionala recomand schema din AN807 de la Microchip. Daca controlul vine de la un controller care poate fi programat sa comande o punte (4 iesiri din care 2 PWM) se poate renunta la driverul din AN807 si pune niste BC/BD-uri pentru partea superioara a puntii. Aceasta este doar comandata ON-OFF si un driver de curent nu e necesar. Nu aplicati semnal PWM la partea superioara!O rezistenta de 1-10k din poarta mosfetului P la plusul montajului si un BC/BD care pune la masa poarta e tot ce e nevoie pentru comanda.Parte inferioara a puntii fiind mereu comandata PWM necesita driver de curent.Nu incercati sa improvizati un driver indoielnic caci se vor incalzi mosfetii si vor face poc garantat. De asemenea, nu va avantati la kHz sau zeci de kHz la PWM. In afara cazului in care "cantatul" motorului deranjeaza, frecventele PWM mari aduc belele incepatorilor.

Noroc ca am copiat totul din laptop inainte de a sterge sistemul de operare. Cum am spus, puntea asta am incercat-o doar cu un generator de semnal care se gaseste pe forum la vanzari. Am incercat mai multe frecvente si nu am vazut ca ar avea vreo problema. Proiectul se gaseste si pe net, dar nu mai tin minte de unde anume l-am descarcat. 

punte h.zip

Doar pentru ON-OFF este buna (e posibila o deschidere simultana a ambilor mosfeti la comutare daca se face cu un switch). As renunta la optocuploare daca ai masa comuna la alimentarea de putere si la cea de control. @dj_ando, la 300mA chiar nu conteaza frecventa. La cativa amperi cu o comanda indoielnica chiar conteaza. Daca comanda este ferma, cu un driver OK, atunci chiar nu conteaza.