Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Best DSLR camera : Sony , Canon , Nikon , Pentax ...


hpavictor

Postări Recomandate

Hai sa nu exageram chiar cu iso sus. Sunt aparate care fac poze superbe si la iso 6400 sau chiar 12800 noaptea, cu obiectife cu focala 2.8. Daca spui ca pozezi avioane, poate ai vazut astfel de poze facute si urcate pe site-urile de aviatie. Sunt bune si mai multe puncte de focus, dar in diverse situatii, la viteze mari la avioane solo e chiar inutil, ca focalizeaza aiurea si este ami greoaie sa o faca pe multe puncte. La statice este alta treaba. Stabilizarea nu ar fi chiar asa de tragica daca pozezi de pe trepied, dar ea lucreaza doar la oscilatii pe verticala, nu pe orizontala. Daca tu poti fotografia din mana cu stabilizarea dezactivata si scoti toate pozele sharp, inseamna ca esti de piatra, nu ti se clintesc mainile :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

 

 

Daca tu poti fotografia din mana cu stabilizarea dezactivata si scoti toate pozele sharp, inseamna ca esti de piatra, nu ti se clintesc mainile

Trag din mana , fara stabilizare , nu am afirmat ca toate pozele sunt sharp - nici nu ar avea cum fiindca mai e si autofocusul care mai greseste - si nici nu sunt de piatra.

Dar cu un timp de expunere adecvat totul se rezolva.

Link spre comentariu

Depinde cat de mult iti perite expunerea aia adecvata de zici tu, ca poate expunerea aia adecvata de care ai nevoie, scoate pozele subexpuse, poate daca stai bine pe partea de iso sa urci la 400 sau chiar 800. Si vezi pe net, ca sunt aparate de fac poze la iso 6400 sau chiar 12800 de urcat pe site-uri, nu dalea cu noise cum ziceai tu. Aici depinde ce aparat ai. Daca ai un stift de are iso de 3200, 6400 sau maxim 12.500 ala clar ca face poze cu noise si la iso 400, mai ales in lumina slaba. Noise ai si la iso 100-200, uneori chiar mult, depinde de lumina.

Link spre comentariu

cred c-ar interesa pe oricine niste fotografii. plus explicatiile cum au fost facute. dealtfel, discutiile sterile "eu am facut poza cu ISO 7000 si mi-a iesit bine", fara sa vedem si poza respectiva, seamana mai mult a lauda. cu stima. eugen

 

Despre ce imagine este vorba, ce vrei tu sa vezi de fapt ? ca eu n-am inteles ce vrei defapt. :)

Link spre comentariu

puneti fiecare cate o poza, sa vedem care sunt calitatile si defectele fiecareia, cu ISO mare, mic, viteza mai mare sau mai mica. daca tot va contraziceti, faceti-o cu pe baza unui material. cu stima, eugen

 

Salut. Problema sti care este ? ca nu sunt niste setari fixe, conteaza viteza subiectului care se misca, unghiul, lumina care cade pe subiect, etc. care sa determine setarile aparatului. Iti pot spune doar ca, poti folosi la astfel de fotografii, modul aperture al aparatului, adica mai exact setezi diafragma pe F8, si timpul de expunere il alege aparatul, care variaza in functie de cele descrise mai sus. De asemeni nici focalizarea nu este una stabila. La un singur avion trebuie folosita cea centrala, cu un singur punct pe centru, asa se si face mai rapid focalizarea subiectului(depinde si de aparat). La vioane in formatie, le poti folosi pe toate ale aparatului, dar se poate face mai greoaie in functie de aparat bineinteles. Focalizarea sa fie setata pe mod continuu, alti trag si rafala la acest tip de fotografie. La statice, poti sa folosesti focalizarea simpla, doar pentru un cadru unic, si lafel, focalizarea dupa caz, depinde ce vrei sa iasa in focus si ce nu. De asemenea la statice poti sa focalizezi manual, ca uneori si autofocusul mai da kix. De preferat ar fi sa mai expui cu o treapta, adica +3 la expunere, ca uneori aparatul calculeaza timpul mai scurt si te trezesti ca imaginea este putin subexpusa(neagra). Si nu in ultimul caz, poti merge pe manual daca esti ceva mai profi, si iti cunosti aparatul, si calculezi timpi de expunere corecti adaptati la lumina la care se efectueaza fotografia. La valorile iso, se poate merge pe vreme buna cu soare de la 200 in jos, pentru multe dintre aparate aceasta minima fiind 100, sau poate scadea si la 50 in functie de cat de performant este aparatul. In lumina puternica este recomandat iso mic, care rezulta la randul sau mai putin zgomot de imagine. Pentru poze nocturne, se foloseste evident trepiedul, pentru expuneri de peste o secunda, si pana la 30 de secunde, in functie de lumina, si obiectivele folosite. Bafta !!!!!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări