Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

În sprijinul celor care vor să construiască un Revox S52


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Vizitator viobio

Prin 2010 am construit o clona de Revox S52,transformatoarele de ieșire bobinate după datele celor de la Revox ,pe două pachete de tole cu secțiunea de 12cm pătrați,tole GO.Apoi au mai urmat încă 5 amplificatoare,unu cu trafuri de ieșire bobinate după datele Revox si 4 cu transformatoare de ieșire Hammond 1608 ,am folosit Hammond pentru că nu am mai avut unde sa bobinez trafuri,oamenii la care au au dorit cele 4 ampuri cu Hammond nu aveau chef să aștepte.Rezultatul sonic cu Hammond este de excepție,un sunet extraordinar de bun.Schema originala folosește următoarele tuburi:V1 EF86V2 E80CCV3,V4 EL84Pentru ampul meu am folosit :EF804S (Telefunken),E80CC SQ (Philips),EL84 (Mullard)Pentru ampurile făcute pentru alții am folosit :EF806S,EF804S,EF86,E80CC,6H6P (cu modificări minime),EL84,6P14P.Reacția negativă se reglează din semireglabilul de 50k ,Cx se tatonează pentru un răspuns cît mai bun în toată banda audio,33pf....120pf.Foarte important,pentru ca multi nu țin seama de asta,reactia negativa se reglează pentru o impedanță de ieșire,daca se folosesc incinte de 8 ohmi se reglează semireglabilul la o anumită valoare,daca se folosesc incinte de 4 ohmi,reglajul trebuie făcut pentru incinte de 4 ohmi.Cine dorește alte detalii ,mă găsește aici.http://www.tube-town.net/ttstore/Transformer/Outputtransformer/Audio-PP/Hammond-1608A-Easy-Wire::4637.html

post-176980-0-45087500-1476254567_thumb.jpg

post-176980-0-69582700-1476254582_thumb.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

O să mai fac 3 bucăți, toate transformatoarele vor fi Hammond. 

Acesta este transformatorul de alimentare https://www.tube-town.net/ttstore/hammond-302ax.html?language=en

La aceste amplificatoare nu o să folosesc Hammond 1608, o să folosesc tot Hammond dar alt tip. 

Filamentele  pentodei amplificatoare de semnal și a dublei triode din defazor vor fi alimentate in CC. 

Se lucrează la carcase. 

IMG-20200615-WA0007.jpg

Editat de Faust2018
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator viobio
Acum 8 ore, Marco a spus:

Cum obţineţi reacţia în catod că traf-urile din comerţ nu au aşa ceva, sau folosiţi doar UL?

Încerc să conectez secundarele în catozi, să văd ce iese, dacă nu îmi place îl las doar UL. 

5c0051-52_2 (1).jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu

Din cele trei moduri de legare a secundarului văd că varianta a treia (cea cu 16 ohmi chiar s-ar potrivi dar ar însemna să folosţi boxe pe 16 ohmi şi mai apare o problemă .De unde luaţi reacţia globallă ?  Deci, din câte înţeleg eu legătura comnuă a celor două înfăşurăi de 4 ohmi înseriate se leagă la masă şi capetele lor spre catodul celor două lămpi.  Dar poate nu mai este nevoie de NFB că nu văd cum o puteţi obţine.

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 6 ore, Marco a spus:

Din cele trei moduri de legare a secundarului văd că varianta a treia (cea cu 16 ohmi chiar s-ar potrivi dar ar însemna să folosţi boxe pe 16 ohmi şi mai apare o problemă .De unde luaţi reacţia globallă ?  Deci, din câte înţeleg eu legătura comnuă a celor două înfăşurăi de 4 ohmi înseriate se leagă la masă şi capetele lor spre catodul celor două lămpi.  Dar poate nu mai este nevoie de NFB că nu văd cum o puteţi obţine.

Așa se poate, dar amplificatorul va avea doar ieșire de 8 ohmi. 

Mai există și varianta a doua, se scot capacele transformatorului și se bobinează o înfășurare separată pentru NFB, loc este pe carcasă, chiar ai loc să faci asta fără să scoți tolele, a făcut un neamț așa ceva, a bobinat doua straturi cu sârmă de 0,15mm pentru NFB, dacă mai găsesc link-ul îl pun aici. 

Oricum amplificatorul funcționează foarte bine și fără înfășurările din catozii tuburilor finale. 

1650.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Schema sursei de alimentare și desenul cablajului imprimat pentru sursa de alimentare. 

 

Schema inițială a fost modificată de mine, ce se află în montaj este identic cu ce este desenat pe schemă 

Lansez o provocare, cine scrie primul ce modificări am adus schemei inițiale, inclusiv rostul lor în schemă, primește

 

8 socluri novale pentru sasiu, socluri românești. 

4X6P14P

2X6J32P

2X6H1P 

Soclurile și tuburile sun noi nouțe, cu tuburile se poate construi un asemenea amplificator, pentru 6H1P pot da valorile din anozi și rezistența din catozi..... pe privat. 

 

 

Start. 

 

 

S52 by VIOTUBEAMP.jpg

cablaj sursă S52.jpg

sursă alimentare S52.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări