Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

telwin 150 probleme la arcul electric


elcodelau

Postări Recomandate

Salutare tuturor sint posesorul unui telwin 150 si de 10 ani ma tot chinui cu el .Nu isi mentine arcul se intrerupe fluxul in timp ce sudez.Am inlocuit la el pistoletul cu tot cu furtune ,am banuit ca sirma nu avanseaza cum trebuie d rept urmare a primit un alimentator separat modulul care regleaza viteza .Merge bine cind e rece dupa 10 minute nu mai ai ce face.Am cautat sa reglez pe diferite trepte de putere si am observat ca cea mai stabila era 1 maxim .De citeva zile mi sa pus pata pe el sa ai inlocuiesc transformatorul ,zis si facut insa cind am facut legaturile inapoi am legat gresit alimentarea regulatorului de avans al sirmei si am prajit modululpost-181891-0-68945900-1476186303_thumb.jpgpost-181891-0-78561700-1476186322_thumb.jpg .Intrebarea mea este daca are cineva acest tip de aparat sau a intilnit acest modul la reparat ce valori au rezistentele marcate de mine .De asemenea am citit diverse postari aici dar nu am reusit sa inteleg ce fel de condensatori se pun intre puntea de diode si bobina de soc.Multumesc frumos si astept parerile d-voastra

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări