Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

RIC...


Postări Recomandate

 Ce se gaseste in magazinele cu chinezarii "totul la..." e foarte departe de aparatul din schema pusa de mine mai sus, chinezarile de 5...10 lei nu au decodor stereo, componentele sunt execrabile calitativ, integratele sunt clone ilicite dupa TDA-urile Philips, nu originale, etc, nu se compara calitativ nici macar cu Ric-ul romanesc.

Link spre comentariu

Sper să te ajute!

Mulţumesc... asta doream. Se poate şi sursa de unde provin datele?

 

Am "resuscitat" topicul pentru că aşa cum promisesem aparatul va apărea prezentat în revista Pro Radio Antic...

 

Am ridicatat problema variantei "stereo" pentru că în "celebra" istorie trăită a fabricii Electronica apare scris negru pe alb cum că au fost fabricate şi versiuni stereo...  dincolo de faptul că aparatul este prezentat ca fiind magnific şi exportat în câteva ţări autorul se laudă cu această glumă de aparat ca fiind o mare realizare... 

Link spre comentariu

Mulţumesc... asta doream. Se poate şi sursa de unde provin datele?

 

Aici: http://yo3kxl.netxpert.ro/docs/cataloage_IPRS/FULL_LINE_CONDENSED_CATALOG%201990%20IPRS.pdf   ai catalogul IPRS din 1990. La pag. 193 - 194 găsești date despre βU1014.

Mulțumim lui Cezar, YO3FHM, radioamatorul care l-a urcat pe Internet!

 

Schema RIC cu βU1014: http://www.radiomuseum.org/r/electronic_ric3.html

post-228692-0-06316500-1476356426_thumb.jpg

Editat de Mircel
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări