Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tranzistorii din SVI 3205


Postări Recomandate

Acum vin și găsesc un argument  în favoarea ideii de Darlington .  Dacă nu sunt Darlington , unde sunt prefinalii ? 

În fine subiectul rămâne deschis încă . Probabil că măsurarea corectă ( adică la minim cîteva zeci sau chiar sute de mA ) a unuia valid ar da răspunsul . 

Link spre comentariu

Ar mai fi varianta sa fie Sziklay,  așa s-ar explica și faptul ca nu a mers cu darlington când am încercat,  dar și Ube sub 600mV la trz de pe canalul bun.

Prefinalii erau pe cablajul principal, montați pe radiator împreună cu trz superdioda.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, marius75 a spus:

Prefinalii erau pe cablajul principal, montați pe radiator împreună cu trz superdioda.

 

Nu sunt prefinalii... atacul fiecarui canal din SVI se face de la iesirea cate unui amplificator in clasa A compus din ceea ce denumesti "prefinali". In capsula SVI-ului sunt cate doua tranzistoare finale darlington pe fiecare canal, atacate de cate o jumatate dintr-un circuit integrat care are si functia de "bias" pentru ele. Tot in capsula SVI mai este inca un circuit integrat cu functia de DC protect (inclusiv si AC detect). Deci pe fiecare canal sunt in paralel doua amplificatoare: ala in clasa A (de il denumesti tu "prefinali") si amplificatorul in contratimp cu darlingtoni de putere.

Link spre comentariu
La 18.06.2020 la 23:48, UDAR a spus:

Acum vin și găsesc un argument  în favoarea ideii de Darlington .  Dacă nu sunt Darlington , unde sunt prefinalii ? 

 

 

Ar putea fi chiar trz mic din stanga?

 Mai am un amplif cu același integrat, o să măsor căderea de tensiune pe rez din emitor și Ube la finali și în felul ăsta ne lămurim ce fel de trz sunt acolo. 

LE: Nu trebuie sa mai desfac ampliful, conform manual service, căderea de tensiune pe cele doua rez din emitor (0,1r fiecare) este de 30mV, rezulta 150mA pe trz finali. Acest curent e specific BJT sau Darlington?

 

Editat de marius75
Link spre comentariu

Da si nu, adica Darlington e făcut din 2 trz BJT inseriati, Ube fiind 2x decât la un simplu BJT.  Nu va convine varianta cu Ube, dați o alternativă.

Domnule @miticamy, știu ca va place să răspundeți la bășcălie, dar totuși aveți suficientă experiență încât sa știți cum am putea face o diferență în acest caz (prin măsurători asupra CI/trz în funcțiune) și sa stabilim ce fel de trz sunt acolo. 

Editat de marius75
Link spre comentariu

Nu vrei sa fii mai ponderat in exprimare? Probabil ai fost impresionat de raspunsurile revoltate ale celor carora le faceam mici corectii si explodau de parca le dadusem foc la casa. Poti sa dai exemple concrete de raspunsuri in bascalie? Sau te-ai gandit la un raport intre cat am ajutat la inceputuri cand mai era activitate pe forum (in special la surse) si raspunsurile un pic intepatoare pe care le dadeam din cand in cand? Iar intrebarile/ raspunsurile putin in "bascalie" (dupa intelegerea ta) erau pt atentionare si cu speranta ca acea corectie va fi utila unuia care doreste sa adauge cunostinte noi sau sa le revizuiasca pe cele dobandite.

Ia sa vedem ce am inteles eu din postarea ta. 

CITAT:    Acest curent e specific BJT sau Darlington?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Punand asa intrebarea mie mi s-a parut ca tratezi BJT si Darlington ca 2 entitati/ categorii diferite. Pai daca ai BJT de 100V/ 10A/ 150W de ce ar diferi curentul fata de un Darlington cu exact aceiasi parametri? A, la rigoare poate spune cineva ca mai disipa si primul tranzistor care are acelasi Uce dar curentul prin el este de beta ori mai mic fata de cel din final dar nu lucreaza nimeni la limita puterii disipate ca sa mai conteze.

Poti considera incheiata aici interactionarea intre noi doi. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări