Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mid bass horn cu B&C1 12pe32

arcgotic
 Share

Recommended Posts

Salutare,

zilele astea ma apuc de primele - probabil nu ultimele :)) - horn-uri mari. Am facut 2 front loaded horn-uri de medii si sunt incantat de ele.

M-am gandit sa trecem la fratesu mai mare.. Arie 6000cm2, lungime horn 125cm aprox.

Dati-mi va rog un sfat legat de material. Sa fie MDF? Sa fie Tego? Sa fie placaj multistrat de esenta mai tare?

Multumesc!

si o simulare.

post-182476-0-86197800-1476103573_thumb.jpg

Edited by arcgotic

Victor, intrebarea e scrisa in primul post: ce material sa folosesc? MDF sau placaj.

Legat de lungime, am vrut sa il cross-ui cat mai jos, 100hz sper. Atat iese lungimea in calcule..  O sa fie curbat 90grade, amprenta pe sol va fi mai mica, aproximativ 100cm/60cm.

• 4 weeks later...

Update.

Proiectul s-a modificat.

Va fi un synergy horn, 2 cai. Horn conic de 90/60cm, 70cm adancime. In throat va fi un Faital Pro 3FE25, si midbass-ul 12PE32 va intra pe o latura. Crossover la 600Hz. Probabil va trebui si un super tweeter, nu stiu inca, sunt curios cum va canta 3FE25ul. In masuratori e liniar pana dupa 10kHz.

Partea de bas a sistemului, 2 sealed subs cu difuri de 12".

Revin cu poze din constructie zilele astea.

• 2 weeks later...

Pe partea de bas vor fi 2 sealed subs de 54litri, cu JBL CS1214 (250ron bucata).

Sunt facute din MDF.

Voi ce primer/sealer folositi la MDF? In magazine gasesc vopsea pt lemn "grund". E ok asta pe post de sealer? O sa il dau in mai multe straturi si slefuit intre. Si apoi o vopsea.

post-182476-0-75809200-1479299219_thumb.jpg

• 1 month later...

Salut si La multi ani!

am terminat boxele 'synergy Danley'. Le prezint si aici pentru inspiratie, chiar a meritat efortul financiar si orele si deranjul de a le face in bucatarie. Pe vremea asta nu le mai pot finisa asa ca sunt nefinisate pana la vara.

Dimensiuni horn 60/90cm, adancime 70cm

Midbass 1 bucata b&c12pe32, medii-inalte 1 bucata faital pro 3fe25.

Crossover activ in PC cu software-ul Equalizer APO.

Suna foarte bine, stage 3d foarte bun, au nevoie de 3m pana la ascultator. Dinamica buna, distorsiuni mici ( o sa revin cu masuratori cand sunt gata).

Coboara pana la 120Hz, mai jos preiau subwooferele.

post-182476-0-85127100-1483441891_thumb.jpg

post-182476-0-84860600-1483441896_thumb.jpg