Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Cum pot sa postez documentatia in limba Romana pentru ROSTOV 105 dat fiind ca fisierele pdf depasesc marimea maxima totala? :(

Folosește serviciul de hosting de pe docdroid.net !

• Like 1

Nu merge

Acum 7 ore, Victor a spus:

Folosește serviciul de hosting de pe docdroid.net !

Nu merge

sunt o. multime de hostimguri gratuite unde se poate incarca

Acum 9 minute, Victor a spus:

Merge perfect !

Imi tot da eroare la upload

are 120Mb

Păi acest caz trebuie să folosești http://www.gfile.ro  dar sub rezerva că link-ul de download este valabil maxim 30 de zile .

Să sperăm că cei interesați îl vor descărca în acest timp !

A început sa vibreze cusca transformatorului sau sistemul de prindere a transformatorului. Nu îmi dau seama. La început mai timid, acum destul de accentuat. Ati întâlnit situația asta, stiti de unde provine si dca are rezolvare?

Am si eu unul la care incepuse sa ,,bazaie'' traful sursei din ce in ce mai tare si l-am rezolvat doar prin scufundare in lac si uscare la cuptor intr-un atelier de bobinaj. Acuma din pacate nu mai exista atelierul insa cred ca poti incerca sa il dai cu lac la spray si sa il lasi sa se usuce.

Nu am avut ocazia sa ascult un Rostov de nou, se simtea in vre-un fel prezenta trnsformatorului?

De nou sigur nu ,,bazaia'' . Am unul din 87 care nici acum nu bazaie insa la unele probabil ca nu erau suficient de stranse tolele trafului si incepeau sa vibreze la un moment  dat . Am vazut multe care aveau problema asta , mai ales cele de dupa 88 la care incepusera cateva ,,modernizari'' si erau ceva mai proaste . Ca prima deosebire vizuala , capacele laterale din lemn erau fixate in 4 suruburi fata de 2 cum era la cele pana in 88 iar aparatoarea capetelor era fixata permanent cu suruburi .Cel putin asa e la ale mele .

Am doua almentari de Rostov. Una veche unde sistemul de prindere a trafului e cu 4 suruburi si una mai noua (S1) unde sistemul de prindere e cu 2 suruburi. Ambele trafuri vibreaza in sarcina. In gol sunt mute. Ce sistem de amortizare au trafurile la prindere?

Attic----I-mi poti dasi mie documentatia  ?

Edited by ion_vasile