Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformare Trifazic-Monofazic magnetou


Vizitator yo3htw

Postări Recomandate

Vizitator yo3htw

Am o motocicleta care are magnetou 12V si cum nu mai gasesc releu de incarcare as vrea sa construiesc unul. Problema pe care o am este ca nu gasesc o schema pentru magnetou care sa suport intrare trifazica si de aici sa faca restul.Orice resursa este bine venit,Multumesc mult in avans :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Daca poti, detaliaza. La mine, magnetou inseamna de fapt dinam, la care rotorul (sau statorul) este un magnet permanent. Si are 3 bobine. Daca gresesc, spune-mi. In acest caz, faci o punte trifazata (6 diode), iar curentul continuu pe care il obtii il stabilizezi. Eu am avut o motoreta la care faceam incarcarea acumulatorului prin intermediul unui bec inseriat. Becul are o rezistenta neliniara si incarca acumulatorul cu un curent suportabil.

Link spre comentariu
Vizitator yo3htw

Daca poti, detaliaza. La mine, magnetou inseamna de fapt dinam, la care rotorul (sau statorul) este un magnet permanent. Si are 3 bobine. Daca gresesc, spune-mi. In acest caz, faci o punte trifazata (6 diode), iar curentul continuu pe care il obtii il stabilizezi. Eu am avut o motoreta la care faceam incarcarea acumulatorului prin intermediul unui bec inseriat. Becul are o rezistenta neliniara si incarca acumulatorul cu un curent suportabil.

Da ai dreptate, este vorba despre un magnetou (magnet permanent rotorul si statorul 3 bobibe) :)treaba cu becul nu tine :) cand ajung de la 3.000 ture la 12.000 de cateva ori mai brutal... s-a dus becul.Caut o schema care sa suporte un curent de 20A si 24V ceva idei?
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări