bigbrother Posted April 19, 2007 Share Posted April 19, 2007 Am un cititor de memorii 24Cxx, dar vreau sa imi fac altul pentru a putea citi si alte memorii.Am gasit o schema mai simpla, care poate citi mai multe feluri de memorii, dar este in poloneaza si nu le am cu asta.Am cauta si o versiune in engleza, dar nu am gasit.Poate stiti dv. unde pot gasi o varianta in engleza sau ceva detalii daca imi puteti da.Multam' Link to comment
bigbrother Posted April 19, 2007 Author Share Posted April 19, 2007 nu a luat linkul cu schema.Mai incerc, sorry Link to comment
MiniTehnicus Posted April 19, 2007 Share Posted April 19, 2007 Poti folosi programul PonyProg. http://www.lancos.com/prog.html Are o gramada de memorii si microcontrolere care se pot scrie. Ai softul si schema la adaptor. Intr-o revista ConnexElectronic este prezentat acest programator si acolo gasesti si desenul pentru cablajul imprimat. Mai poti cauta dupa JDM sau altele. Link to comment
niq_ro Posted April 20, 2007 Share Posted April 20, 2007 vezi http://www.niqro.lx.ro/93Cx6.htm (unde e un programator dublu 93Cx6 si 24Cxx cu cablaj) care duce si la http://www.comunidadelectronicos.com/pr ... eeprom.htm Link to comment
bigbrother Posted May 8, 2007 Author Share Posted May 8, 2007 Puteti sa-mi recomandati, va rog, :prayer: ce fel de schema de programator, as putea folosi, pentru a citi o memorie CXK1012, sau de unde pot cumpara unul, pentru ca am cautat dar nu am gasit specificat despre aceste gen de memorie.Multumesc :smt006 Link to comment
gelvis Posted May 8, 2007 Share Posted May 8, 2007 L-am facut pe acesta si a functionat din prima. Ai acolo tot ce trebuie, schema, cablaj, explicatii..... poti sa ma cauti daca vrei explicatii suplimentare http://kudelsko.free.fr/prog_pic_rs232/sommaire.htm Link to comment
bigbrother Posted May 19, 2007 Author Share Posted May 19, 2007 Interesante schemele, :rolleyes: , numai ca eu caut ceva mai simplu sa il fac repede, problema este ca nu am experienta la cablaje.Am reusit sa gasesc varianta in romana la schema de mai sus, pe care am facut-o si acum sa vad cum merge.Multumesc pentru tot. :partyman: Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now