Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

palpait bec led


Postări Recomandate

"Nu!"

 

Iaca-ta un on hotarat...

Tu nu te uiti putin la cate postari si experienta are interlocutorul, mai inainte de a fi asa hotarat????

Asta suna a "flame"(a vitriolic or abusive message posted on the Internet or sent by email, typically in quick response to another message.)

 

Ce spune Validae este perfect corect si practic si toeretic, asa ca nu poti sa-i zici nu, in sensul ca a gresit el...

 

Ce spui tu este gresit:

- poate tie iti place sa fie lumina de veghe, exact cu curentul de care spune Validae, dar nimeni nu a cerut o astfel de functie, mai ales ca neaga filozofic rolul becului semnalizator (intrerupatorul este vizibil si fara bec daca ai lumina de veghe)

- tema/solicitarea era ca becul sa nu se aprinda deloc.

 

Afirmatii gresite, mai ales pe sectiunea incepatorilor sunt periculoase... noroc ca nu e zona mea de actiune...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Inseamna ca ai un bec cu leduri de slaba calitate, unul cu reducerea tensiunii prin balast pe condesator, nu unul mai performant cu sursa in comutatie.

Plasarea unui condesator de citeva sute de nano in paralel cu becul va elimina pilpiitul deoarece va shunta curentul slab ce trece pin becul neon sau led singura grija este sa se aleaga un condesator de categorie X2.

Link spre comentariu

1.) Ce spune Validae este perfect corect si practic si toeretic, asa ca nu poti sa-i zici nu, in sensul ca a gresit el...

 

2.) Ce spui tu este gresit:

- tema/solicitarea era ca becul sa nu se aprinda deloc.

 

3.) ...noroc ca nu e zona mea de actiune...

1.) Nu!

Și-mi mențin părerea: la becurile economice, condensatorul de 2-4 µF de după diodele redresoare se încarcă succesiv prin becul martor din întrerupător până aprope de 180-200V moment în care are loc o descărcare prin tranzistoarele din oscilator și o scintilație a tubului fluorescent. Fenomenul se repetă ciclic și așa becul economic pâlpâie.

2.) La leduri nu au loc niciodată pâlpâiri indiferent de schema adoptată: fie cea ieftină bazată pe reactanța capacitivă a unui condensator, fie cea scumpă cu stabilizator de curent sau ce schemă se aplică acolo (încă n-am „disecat” niciunul). 

3.) Nu umbla cu amenințări că mă sperii.

Editat de Mircel
Link spre comentariu

La becurile cu led, din cauza consumului foarte redus al ledurilor, şi prezenţei unui condensator de filtraj în paralel cu ledurile, lumina rezultată din curentul rezidual este slabă dar continuă, fără pîlpâire. Dar noi tocmai asta încercăm să eliminăm complet, luminozitatea aceea remanentă a becurilor, fie cu led fie economice..... fiindcă în dormitor poate fi  destul de supărător să vezi becul alb în tavan când dormi cu faţa-n sus....

Dar în cazul celor economice, varianta ledului în întrerupător tot nu va elimina pîlpâitul...

Link spre comentariu

Inseamna ca ai un bec cu leduri de slaba calitate, unul cu reducerea tensiunii prin balast pe condesator, nu unul mai performant cu sursa in comutatie.

Plasarea unui condesator de citeva sute de nano in paralel cu becul va elimina pilpiitul deoarece va shunta curentul slab ce trece pin becul neon sau led singura grija este sa se aleaga un condesator de categorie X2.

    Nu stiu daca este de slaba calitate, este Osram si cred ca are sursa in comutatie pentru ca atunci cand e aprins, radioul de langa el are niste paraziti. O sa incerc varianta cu condensator am unul luat de pe un aspirator cred ca este X2, dar trebuie sa vad ce valoare are. Singurul bec led care nu este afectat de neonul din intreruparor este unul cumparat din Lidl, dar acesta are si functie de dimming.

Link spre comentariu

Da, becurile cu leduri sunt pe alt principiu şi chiar dacă sursa lor oscilează foarte rar fiind alimentată doar din curentul mic rezidual, condensatorul de filtraj din secundar menţine ledurile în stare de luminozitate  continuă, dar slabă. Becurile economice pîlpâie tocmai prin principiul de funcţionare care este în impulsuri. Oricum, eu sunt de părere că ledul sau becul martor din întrerupătoare nu trebuie eliminat, fiindcă are şi el un rol practic de orientare pe întuneric. Soluţiile de eliminare a luminozităţii remanente cauzate de prezenţa lui în întrerupător s-au tot discutat şi sunt accesibile oricui....

Link spre comentariu

 

2.) La leduri nu au loc niciodată pâlpâiri indiferent de schema adoptată: fie cea ieftină bazată pe reactanța capacitivă a unui condensator, fie cea scumpă cu stabilizator de curent sau ce schemă se aplică acolo (încă n-am „disecat” niciunul).

Nu, zau??? Luati un Ikea LEDARE de 11W, puneti in serie un intrerupator cu beculet cu neon, si mai vedem! Se incarca electroliticul de filtraj din sursa becului si arunca flash-uri...nonstop.

Link spre comentariu

 este cu balast din condesator -  ca majoritatea....

...celor ieftine!

Da, se folosește reactanța capacitivă a unui condensator de 470nF/450V.

În postul #18 spuneam că nu am „disecat” niciun bec LED scump. Curiozitatea nu a depășit ...bugetul. şi nici unul defect nu mi-a parvenit.

Sunt convins că și cele dimabile se comportă ca cel din poză.

 

În dulia din poza de  mai sus am pus și cel mai scump (din casa mea) bec cu LED. Nici ăsta nu prezintă  pâlpâiri!

Pe bec scrie Made in Germany și a costat 12 euro în 2013. Celelalte sunt chinezării ieftine.

Editat de Mircel
Link spre comentariu

Mircel, invata sa citesti si ce spun altii. Si invata ca ce "ai tu prin casa" nu este standardul dupa care se pot face afirmatii de vreun fel...

 

 

Iti spun eu, iti spune Validae, iti spune Spitfire...

 

Sa te contrazici cu cineva cu experienta, mai ales cand nu ai dreptate este "flame".

Link spre comentariu

Sa te contrazici cu cineva cu experienta, mai ales cand nu ai dreptate este "flame".

Dacă eu am dreptate (și sunt convins că am), o susțin și (chiar) dacă tu consideri asta provocare, sfidare, „flame” sau cum vrei tu să spui.

Fă probă cu toate becurile LED din casa ta și de-abia apoi revino pe acest forum cu concluziile tale! 

Editat de Mircel
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări