Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

crossover esp


Postări Recomandate

am facut acest crossover: http://www.sound.westhost.com/project09.htm merge trasnet, sunet curat, fara distorsiuni, am incercat pe cat posibil sa fac in asa fel incat masa sa ocupe ce-a mai mare parte din traseele de pe cablaj, dar problema e ca in momentul in care umblu la un aparat din incapere pacane, el este alimentat la +/- 12v, am incercat si cu transformator clasic si cu sursa in comutatie, am pus filtraj pana pe la vre-o 5000 mf si nifiunfel de imbunatatire, nu are zgomot de font, e totul ok, am incercat si sa-i pun condensatori de separatie dupa rezistentele de 100 de ohmi si pe intrare si nu am obtinut niciun fel de imbunatatire, ce ma sfatuiti sa fac?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...

tocmai am terminat varianta cu reglarea manuala a taierii de jos intre 79 si 341hz, am avut ceva de lucru la modificarea schemei, dar mi-a iesit din prima, ce pot spune, e ca taie ca in branza urmeaza sa ii atasez ul lo pass filter, probabil pe la vre-o 30-35hz un limiter, cel mai probabil pe fiecare grup de frecvente si montaj pe intrare si pe iesire pentru a avea intrare si iesire balansate

Link spre comentariu

peste tot unde sunt rezistente uita-te mai sus la mine cum arata reglajul pt bass pe un singur canal, taie de trasneste, am facut ceva modificari si imi lucreaza intre 65 si 200hz practic in momentul in care nu am nevoie de suburi i-am deconectat, am dat potentiometrul "la vale" si am doua full range-uri cu hi-pass la 65hz

Link spre comentariu

problema e ca in momentul in care umblu la un aparat din incapere pacane, el este alimentat la +/- 12v, am incercat si cu transformator clasic si cu sursa in comutatie, am pus filtraj pana pe la vre-o 5000 mf si nifiunfel de imbunatatire, nu are zgomot de font, e totul ok, am incercat si sa-i pun condensatori de separatie dupa rezistentele de 100 de ohmi si pe intrare si nu am obtinut niciun fel de imbunatatire, ce ma sfatuiti sa fac?

Ai rezolvat problema cu pacanitul? Daca da, cum?
Link spre comentariu

acest crossover(cel de 24 si/sau cel de 12db/octava) se poate alimenta si de la o sursa asimetrica? ma gandeam la un divizor cu rezistente-care nu stiu unde sa-l pun si mai ales ce influente ar aveasursa asimetrica are 18v,prin urmare ar veni (daca se poate) +/- 9v,care-s suficienti

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

tot in legatura cu acest crossoverdaca ambele filtre(lowpass si hipass) au aceeasi frecventa de taiere(in cazul meu 150hz) nu ramane o gaura in spectrul reprodus de boxe?(adica frecventa de 150hz e atenuata)daca acea frecventa e atenuata,cu cat este atenuata? (semnificativ sau trece aproape neobservata)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări