Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Vaillant turboTEC plus VUW 242/3-5 - eroare F.62 (ventil gaz) si F.28

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#16 OFFLINE   belasajgo

belasajgo

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,001 posts
Posted 30 September 2016 - 06:32 PM

Da, tensiunea de 5 V provine din cea de 24 V, prin stabilizatorul L7805C2T. Si eu ma gandeam si la posibilitatea ca la alimentare ar putea fi problema si functionarea placii la incalzirea zonei mentionate mai sus (care este mai departe de sursa in comutatie) ar putea fi doar un fenomen derutant, care imi muta atentia de la defectul real. Vom reverifica placa cu mai multa atentie intr-o zi, acum ca am placa noua, nu mai este foarte urgenta treaba.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   toni69ro

toni69ro

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 5 posts

Posted 13 December 2016 - 11:42 PM

Da, tensiunea de 5 V provine din cea de 24 V, prin stabilizatorul L7805C2T. Si eu ma gandeam si la posibilitatea ca la alimentare ar putea fi problema si functionarea placii la incalzirea zonei mentionate mai sus (care este mai departe de sursa in comutatie) ar putea fi doar un fenomen derutant, care imi muta atentia de la defectul real. Vom reverifica placa cu mai multa atentie intr-o zi, acum ca am placa noua, nu mai este foarte urgenta treaba.

Ai mai facut ceva cu placa defecta, si eu sunt patit, in seneul ca mie nu imi pleca ventilatorul, iar cel care a venit sa faca servis-ul mi-a spus ca trebuie schimbata placa electronica, ( vaillant turbotec plus 242/3-5) dar asta macar a fost baiat bun si mi-a spus cauza, un releu de pe placa,  l-am inlocuit si asa am scapat de cumpararea unei placi noi.

#18 OFFLINE   belasajgo

belasajgo

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,001 posts
Posted 25 December 2016 - 11:53 PM

Releele functioneaza corect pe placa mea (am testat fiecare releu impreuna cu colegul de forum carageae), problema se pare ca provenea de la o rezistenta prost lipita (am scris in postarea 12 mai detaliat). Avand in vedere ca am placa noua in centrala, acum centrala este sigilata timp de 1 an, cat este garantia pentru placa noua. Dupa aceea as mai testa odata placa veche, ca acum sunt refacute lipiturile cu probleme (lipituri reci din fabricatie...), deci ma gandesc ca ar trebui sa functioneze placa. Oricum, acum avand si o placa noua, pot compara tensiunile din diferite puncte.

Cautand dupa informatii pe internet, am citit o gramada de recenzii si comentarii de la oameni cu centrale Vaillant, se pare ca foarte multi au probleme cu placile electronice chiar si in primii ani de functionare. Eu oricum ma mir tare mult cum se poate ca la aplicatii asa critice unde se lucreaza cu gaz si cu foc, sa se foloseasca cositor fara plumb, pe langa asta sa nici nu fie controlate calumea placile dupa fabricatie. Mai ales ca la cositor fara plumb dupa mai multi ani se pot forma niste "mustati" care pot cauza scurt-circuite sau alte probleme. De exemplu la dispozitive din domeniul militar, aeronautic, automotive, medical, etc., nu se foloseste cositor fara plumb, exact din acest motiv. Daca problema ar fi fost cauzata doar de un releu, nu ar fi fost problema, nu as fi zis nimic. Dar faptul ca sunt lipituri de proasta calitate pe o placa electronica de 250 €, nu mi se pare deloc acceptabil, mai ales nu la o placa de centrala termica care lucreaza cu gaz...

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#19 OFFLINE   carageae

carageae

Pasionat de lampi si muzica

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,030 posts

Posted 26 December 2016 - 12:06 AM

Eu as fi curios daca macar la aparatura medicala si militara se mai respecta standardele...ca la cea auto am inteles ca deja se renunta la unele procese - de ex. lacuire - din cauza costurilor ce se vor tot mai mici...din ce aud tot mai des de aparate medicale defecte - nu tin minte sa fi fost cazul la aparatura medicala "vintage" - nu mai stiu ce sa cred...

Si cam des se prabusesc si avioane...si nu doar din cauza teroristilor...

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users