Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cel mai simplu cod pt PIC16F84A

Recommended Posts

Am studiat un cod de afisare pt 2 digiti cu led.

Si nu inteleg aceasta parte a codului:

DisplayOut   call   LedTable         ;Take a mask for a digit   movwf  LEDportB         ;Set the mask for a digit   ...   RETURNLedTable   addwf  PCL,f   retlw  b'00111111'    ;mask for digit 1   retlw  b'00000110'    ;mask for digit 2   retlw  b'01011011'    ;mask for digit 3   ...   retlw  b'00000000'    ;no digit
Dupa cum stiu eu RETLW = Întoarcere dintr-un subprogram cu constantă în W dar aici in cod cand se apeleaza LedTable dupa mine este normal la urmatoare linie dupa addwf sa iasa inapoi in DisplayOut

Ce logica au celelalte retlw pe care niciodata nu va ajunge sa le execute??????

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Inca o dilema?Daca eu imi fac un macro MACRO_Xiar aceasta este secventa de codbtfsc variabila, 2MACRO_Xaddlw ...Ce se intampla in acest caz? daca bitul respectiv este 1 atunci va executa macro_x dar adaca acesta este 0 va sarii la addlw, sau doar o linie din macro?

Daca e 1 va executa incepand cu prima linie din macro, iar daca e 1 incepand cu a doua :)La generarea codului macroul e substituit cu secventa lui.Ca sa execute codul "macro" sau instructiunea urmatoare, macroul trebui transformat in rutina si aceasta apelata cu un call dupa btfsc.