Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tda 2030


Postări Recomandate

am facut de curand 2 tda 2030 si am cateva probleme cu ele Am in alimentare traf de 40VA 2 conzi de 2000mF la 25V si o punte Acesti amplif ii folosesc cu un filtru RC pt neste sateliti cu taierea la 100HZ difuzoare pe 4ohmi .Problema apare atunci cand dau sunetul mai tare se aude cu distorsiune multe pacanituri si alte tampenii timp de cateva secunde si dupa aia incepe sa se aude bine .De la ce sa fie io am cred ca de la conzi de alimentare sunt prea mici .Schema e facuta dupa datasheet alimentare diferentiala +/-18V

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Eu cred ca-i prea mare tensiunea de alimentare . Las-o si tu asa pe la +/- 15 v si mai vezi dup aia cum se aude . Am patit si eu odata asa ceva (cred ca era vorba de un ta8210) . Initial era alimenta de la un vreo 18 v si facea asa cu zici tu . Cand l-am legat la 12 v a inceput sa functioneze normal .

Link spre comentariu
Vizitator Vasile

nu e suficient transformatorul, tinand cont ca randamentul acelui amplificator e de vro 50% si randamentul trafului de 70%... calculeaza + ca tre sa ai si ceva rezerva de putere.

Pt ce spui ca il folosesti e de-ajuns transf ala de alimentare.

Asta supa standardele alea ? sau nu ?
Link spre comentariu

am facut de curand 2 tda 2030 si am cateva probleme cu ele Am in alimentare traf de 40VA 2 conzi de 2000mF la 25V si o punte Acesti amplif ii folosesc cu un filtru RC pt neste sateliti cu taierea la 100HZ difuzoare pe 4ohmi .Problema apare atunci cand dau sunetul mai tare se aude cu distorsiune multe pacanituri si alte tampenii timp de cateva secunde si dupa aia incepe sa se aude bine .De la ce sa fie io am cred ca de la conzi de alimentare sunt prea mici .Schema e facuta dupa datasheet alimentare diferentiala +/-18V

E posibil ca montajul tau sa autooscileze. Verifica si asta...poate acesta este motivul.
Link spre comentariu
Vizitator donpetru

nu e suficient transformatorul, tinand cont ca randamentul acelui amplificator e de vro 50% si randamentul trafului de 70%... calculeaza + ca tre sa ai si ceva rezerva de putere.Asta supa standardele alea ? sau nu ?

Tinanad cont de banda de frecventa reprodusa de cele doua TDA-uri 2030 puterea debitata de acestea nu depaseste 5W/bucata, deci circa 10W in total. Intr-adevar val. transformatorului e cam la limita in privinta asta, dar merge si asa cu conditia sa fie utilizate ambele TDA-uri pt reproducerea frecventelor medii-inalte.
Link spre comentariu
Vizitator donpetru

am facut de curand 2 tda 2030 si am cateva probleme cu ele

Am in alimentare traf de 40VA 2 conzi de 2000mF la 25V si o punte

Acesti amplif ii folosesc cu un filtru RC pt neste sateliti cu taierea la 100HZ difuzoare pe 4ohmi .Problema apare atunci cand dau sunetul mai tare se aude cu distorsiune multe pacanituri si alte tampenii timp de cateva secunde si dupa aia incepe sa se aude bine. Schema e facuta dupa datasheet alimentare diferentiala +/-18V

Asta e raspunsul la problema ta, ma simt nevoit sa-l citez pe Nemesis:

"Eu cred ca-i prea mare tensiunea de alimentare . Las-o si tu asa pe la +/- 15 v si mai vezi dup aia cum se aude."

Link spre comentariu
Vizitator Scarface

Am lucrat si inca voi mai lucra cu TDA2030 care dupa mine este un amplificator foarte versatil. Parerea mea este ca ar trebui sa folosesti numai TDA2030A preferabil facut de o firma cat de cat buna. Manifestarea montajului se poate datora mai multor cauze si am sa le enumar in ordinea prioritatilor ... 1. Verifica valoarea componentelor din filtrul de pe iesire ...(circuit serie 1ohm + 220 nF) filtrul Bucherot2. Filtrajele de 2000uF sunt cam mici, ele nu trebuie doar sa filtreze tensiunea de alimentare ci sa si suplineasca cererea de curent pe varfurile semnalului3. Daca tot apar probleme este posibil sa fie vorba de o greseala de constructie a circuitului imprimat, bucla de masa, samd ...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări