Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

lcd samsung

Recommended Posts

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am un tv cat CTS1510 si cu softul alterat se incalzea procesoru in 10 minute tare , si cu soft ok se incalzeste usor 

Deci orice alta cauza care duce la nefunctionarea corecta a procesorului acesta duce laincalzire excesiva dar asta nu la toate tv-urile

Edited by Harhas Florin

Un reflow facut la "meserie" cu flux(amtech 559), ar elimina principalul suspect "procesorul", nu totdeauna sint probleme la conexiunile BGA, poate sa fie defect intern, dar merita incercat..........

Edited by Guest

aparatul asta mai are un modul intre placa de baza si t-con?

daca da acolo trebuie inlocuit un cond de 1micro/50v.

Am avut acest model de Samsung, acum vreo doua luni si nu este modelul la care va ginditi dvs, cu modulul intermediar(LVDS). Tv-ul functiona, dar nu se aprindeau lampile, nici maca pentru o secunda, am banuit invertor defect si pentru ca a venit altul la rind, mai "gras", l-am abandonat. Cu aceasta ocazie, rog si eu pe colegul codrut, sa-mi spuna si mie, daca la acest model de Samsung, se aprind lampile si stau aprinse, cu mufa scoasa dintre mainboard si sursa.