Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
myghtnight

ipa 300v2 alimentat la 85 v +-

Recommended Posts

cine a alimentat ipa300v2 la +-85v ,rezista sau o sa crape cand o sai dau 85v +-??????? :smt003

Guest donpetru

rezista....dar dupa doi ani de utilizare pe sarcini de 4Ohmi...CRAPA.

wow dar cum ai calculat asa precis durata aia? ai luat in calcul si viteza vantului? :smt003 donpetru ce ne-am face fara teoria ta...

Guest donpetru

In primul rand nu am spus eu exact ca asta e durata de viata la aceasta alimentare, ci este durata de viata estimata luand in calcul calitatea componentelor din comert, cateva kituri de acest tip testate din 2004, durata medie de functionare standard (tipic 20%) si cateva formule de calcul a probabilitati de defectare a unui produs pe care ti le recomand sa le studiezi la disciplina "Fiabilitate si calitate", daca ai facut o facultate. Daca nu ai facut-o inca....multe succese.

Asa ca, stiu eu bine ce am spus mai sus, the_beast

ON Topic ipa merge si la +,- 90V dar numai cu sarcina de 8 ohmi sau mai mare :yawinkle: Off Topic Donpetru lasa-ne , lasa-ne ca nu esti tu vreun guru al electronicii , :toimonster: aratane si noua ca scrie undeva de vreo piesa de pe cablajul ala ca are durata "x" de functionare , in 2 ani de zile daca functioneaza non stop, in afara de condensatorii de filtraj de pe alimentare care isi pierd din capacitate daca sunt chinezesti si prosti , altceva nu prea sunt sa sanse sa se duca la o functionare normala

Guest donpetru

Off Topic Donpetru lasa-ne , lasa-ne ca nu esti tu vreun guru al electronicii , Toilet monster aratane si noua ca scrie undeva de vreo piesa de pe cablajul ala ca are durata "x" de functionare , in 2 ani de zile daca functioneaza non stop, in afara de condensatorii de filtraj de pe alimentare care isi pierd din capacitate daca sunt chinezesti si prosti , altceva nu prea sunt sa sanse sa se duca la o functionare normala

Esti sigur ca nu "mor finali" ? Capsulele T0-247AC de la IRF-uri aflate la noi pe piata sunt in majoritatea cazurilor "mediocre". Cand spun asta nu ma refer la faptul ca functioneaza amplif o ora, o luna, un an de la punerea in functie si vai ce bune sunt!!!. Spre exemplu, acum mai bine de cinci ani urma am dorit sa aflu durata de viata a amplificatorului lui Holton de 400W cu MOS-FET-uri IRFP240/IRFP9240. Dupa ce in prealabil componentele au fost sortate si realizata toata amplificarea, de comun acord cu patronul unei discoteci am stabilit ca la anumite intervale de timp sa verificam starea tehnica a montajului. Mentionez ca conditiile de exploatare au indeplinit conditiile nominale de functionare a produsului. A fost utilizat pe difuzoare atat de 8Ohmi cat si 4Ohmi. Pentru alim. doua module Holton s-a utilizat un transformator de numai 800VA. Dupa circa 4 ani, 5luni, 2 saptamani de utilizare, ca la discoteca, stii si tu, a picat finali de pe un canal. In plus, ca sa vezi totusi ca afirmatia ta e putin "inocenta si amatoriceasca", condensatorii de filtraj erau buni si nu prezentau urme de imbatranire prematura. Nici in ziua de azi nu a fost nevoie sa schimbam condensatori de filtraj.

P.S. Crede-ma cand spun ceva, apropo de afirmatia mea:

rezista....dar dupa doi ani de utilizare pe sarcini de 4Ohmi...CRAPA.

, aceasta are un fundament practic foarte bine pus la punct si chiar teoretic, recunosc ca poate sa existe o mica eroare, ca rezista 2 ani, ca rezista 2ani jumate etc, totusi remarca a fost facuta pt ca omul sa stie la ce sa se astepte. In plus, cand construim ceva il facem in ipoteza sa tine anii buni si cine stie sa ne laudam la nepoti cu realizariile noastre din tinerete si in nici un caz sa vindem sau sa realizam ceva care sa tina un an, doi.

Apropo, stiai ca fiabilitatea unui produs se calculeaza in functie de anumiti factori inclusiv experienta practica a celor care se ocupa de ansamblarea lui ?

don petru: ai dreptate, dar mai trebuie luat in calcul si modul de utilizare, boxele folosite, semnalul folosit, racirea...Toleranta e prea mare pentru a spune cu mana pe inima ca fix dupa 2 ani crapa.

cand ziceam de conzii de filtraj ma refeream la aia cei mai ieftini si prosti ... de exemplu 10000uF/100v 10ron(noi, in magazin) ... am vazut multi conzii dinaia fierti si umflati la 50V dupa cateva luni de functionare asta cu experienta celui care asambleaza kitul e alta poveste .... parerea mea , daca faci un amplificator si nu te zgarcesti la piese, racire , protectii , ai sanse foarte mici sa crape repede .... poate sa te tina 2 saptamanii , 2 ani sau 10ani , cum il faci asa il ai si atata te tine cat ai grija de el :d

Se pare ca nu e posibil sa evitati o cearta... :axe:

eu nu ma cert cu nimeni.... nu asta urmaresc .... totusi sa poata sa susutina afirmatia pe care o face.... nu sa induca in eroare lumea Numa Bine !! :weedman:

ce sa mai , nu ma asteptai pina maine il legai :supz: nu crapa ... sa speram ca nu o sa crape :partyman:

Daca il tii rece n-o sa crape.La fel daca asculti la nivele mici in general va merge mult si bine.

la 85v+- cam cati w scoate pe 6 ohm cu aproximatie in rest ar trebui sa ma ti na amplificatorul asta cel putin 7-10 ani la cum ascult eu muzica

Guest donpetru

a 85v+- cam cati w scoate pe 6 ohm cu aproximatie in rest ar trebui sa ma ti na amplificatorul asta cel putin 7-10 ani la cum ascult eu muzica

Nu ai inteles ca teoretic e una sa calculezi puterea amplificatorului si alta este partea practica a lucrurilor ?

Teoretic, poti avea pe 6 Ohmi o putere calculata conform formulei: P=Upatrat/4*6=2*85/4*6=1204W.

Practic, trebuie sa iei in calcul graficul functiei P=f(D), unde D reprez distorsiunile amplificatorului.

Acest grafic este dependent de la o topologie de amplificator la alta si este influentat de caracterisiticile sursei de alimentare a amplificatorului.

Spre exemplu, sa zicem ca avem un transformator de 1000VA cu doua infas de circa 2 x 60V, cum presupun ca ai tu. La aceasta valoare a tens. secundare trafo avem un curent de circa 8,3A. Pe un singur canal poti sa obti o putere de circa: P=Ipatrat*R=8,3patrat*6=413,34W s.a.m.d Eventualele varfuri sau gradienti de curent vor fi acoperiti de condensatoarele de filtraj. Idem pt cazurile celelalte: incinte de 8 Ohmi, 4 Ohmi etc.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.