Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
cirip

Amplificator simplu ptr chitara, cu LM3886

Recommended Posts

Salut stimati colegi,Am vazut ca mai multi forumisti intrebau de un amplificator simplu de chitara. Intamplarea face ca si eu aveam nevoie de unul, asa ca l-am bricolat si vreau sa-l postez ca poate sunt si altii interesati.De la bun inceput va spun ca nu e cel mai cu motz. Schema e din catalog. Nu e cu lampi, nu e HiFi, nu e laptos, nu e dragastos, habar n-am ce distorsiuni are, dar latra binisor si ce e cel mai haios e ca e cu sursa in comutatie de PC, modificata, desigur. Merge tot asa de bine la orice alta alimentare diferentiala de +/-32V, dar sursa in comutatie e stabilizata si usoara si de asta m-a tentat. Pe cei interesati ii rog sa se uite la fisierele din arhiva. Daca aveti intrebari, postati. Dupa cum vedeti, schema e functionala, nu e ceva luat de nu stiu unde... La teste, intrat putin in limitare, a scos 72W, dar pe 5.4 ohmi. In realitate il voi tine pe 8 ohmi si ma astept sa scoata in jur de 40WEntuziasmul a fost prea mare sa ma laud cu realizarea de nivel mondial (plecati ma de la fereastra, ia uite ce s-au strans sa ma vada) :yawinkle: Inca nu e montat in cutie, dar intentia mea e sa-l bag intr-o boxa veche.A, inca ceva. Este numai finalul. Nu are preuri si alte minuni. Eu il atac din pedala. Aia face toata scartzaiala. Spor la construit!Cirip

... si o mostra sonora, dedicatie pentru roacherii forumului! :supz: Sa nu radeti prea tare... :rock: E trasa cu microfonul de pe un difuzor de 20cm in care bagam din amplificatorul din poze. Bateria e din pedala si am mixat-o cu zdranganeala.Dupa ce daunloadati fisierul, schimbati-i extensia din zip in mp3. In realitate este un mp3.Cirip

nu merge zdranganeala, cica e corupta arhiva :smt005 :smt005 :smt005 :toimonster: I-ai dat cumva mita? :weedman:

Am scris mai sus... Nu este comprimat. Trebuie doar schimbata extensia din .zip in .mp3, atat. Nu este arhiva zip.

scuze, lucrez de mai bine de o zi la o porcarie de proiect pt scoala si din automatism am vrut sa dezarhivezRock on!Joe Satriani e copil mic pe langa tine. :supz: :weedman:

... si o mostra sonora, dedicatie pentru roacherii forumului! :supz: Sa nu radeti prea tare... :rock:

E trasa cu microfonul de pe un difuzor de 20cm in care bagam din amplificatorul din poze. Bateria e din pedala si am mixat-o cu zdranganeala.

Dupa ce daunloadati fisierul, schimbati-i extensia din zip in mp3. In realitate este un mp3.

Cirip

Posted Image

tare

mai vrem niste mostre :smt003

legat de sursa poti spune cate ceva ce modificari , ce sursa??

Try some MM stuff, or rammstein :weedman: (MM= Marilyn Manson)Din pura curiozitate, ati incercat Rammstein - Feur frei ? Din curiozitate, sa "vedeti" ce iese (e o piesa grea, dupa parerea mea)Felicitari and keep up the good work! Mai vrem mostre, va facem propaganda :smt003

Sursa e un AT vechi, antic si de demult. Am rebobinat traful, am schimbat partea de redresare si conzii, am rebobinat torul de iesire, am modificat bucla de reactie si protectiile pentru noile tensiuni.

va facem propaganda

:) Multumesc, dar nu exista nici un "va". Zdranganeala e un alt hobi de-al meu. Nu sunt implicat in nici un grup.

ce difuzor folosesti? se descurca bine?

Difuzorul e un jaf, no name. Este wooferul dint-o boxa veche pe care scrie "Max 50W RMS" si in care intentionez sa bag tot montajul. Ma indoiesc ca difuzorul are 50W. Eu i-as da 20 cu indulgenta. Tot ce pot spune e ca are 8 ohmi si 20cm diametru.

Va multumesc ptr interes,

Cirip

Lauda-ma gura ca ti-oi da friptura!Inca o mostra, cred ca ultima, ca sa nu-l supar pe dom' Vasile.Dedicatie ptr roacherii de pe la ... ze' si ceva de ani in sus. Va mai amintiti? :yawinkle: Mai e cate o zbarca pe ici pe colo, dar va rog sa fiti indulgenti, ca nu-s de meserie...Acelasi amplif, aceeasi configuratie, aceeasi procedura. Schimbati extensia din zip in mp3Cirip

Guest Marus_Rockeru

Adica amplifu asta e facut pt. mine ... :supz: :crazy:

hm, negru vodanu ma regasesc eu in dedicatia ta dar asc multe vechi ;)ma dar are un efect mostra asta, o oscilatie nush, parca ai plimba microfonu pe langa boxa, mai bine o lasai curata ;)nevermind nu-mi raspunde ca o dam pe muzica de la electronica :weedman:

Sursa e un AT vechi, antic si de demult. Am rebobinat traful, am schimbat partea de redresare si conzii, am rebobinat torul de iesire, am modificat bucla de reactie si protectiile pentru noile tensiuni.
Te rog sa fii mai explicit! Sau mai bine deschide un topic la Alimentatoare si spune pas cu pas cum ai facut. Cata spire in traf, cum ai facut cu torul de iesire etc.