Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Universal Tiger - Octombrie 1970 (deci... toamna)

Recommended Posts

L-am construit in 91, a fost pus in cutie, dotat cu radiator generos. Si-a facut treaba pana in 97 cand l-am dezasamblat pentru un 7294 care mi-a permis sa reduc inaltimea cutiei de la 12 la 6,5cm (argumentul total :limb: ).

Finalii, cam ce era atunci prin sertare: 2N3055H + 2N5872A (o pereche din originali ii vedeti in poza mai jos, nu stiu de ce i-am mai pastrat) + BD-uri (nu mai stiu de care).

In 2016, masuratori, montaje si scheme mai jos.

Configuratia 1: 2N3055H + 2N5872A

Masuratori numai la 8R, radiator minuscul.

Sinus 1kHz @ 8R
Posted Image

5Hz dreptunghi
Posted Image

1kHz dreptunghi
Posted Image

10kHz dreptunghi
Posted Image

20kHz dreptunghi
Posted Image

Montajul
Posted Image

Tranzistoarele IPRS
Posted Image

Configuratia 2: TIP35C + TIP36C

Masuratori la 8R si 4R, radiator generos.

4R - alimentare stabila la aprox +/-24V
Sinus 1kHz8R
Posted Image

5Hz dreptunghi
Posted Image

1kHz dreptunghi
Posted Image

10.6kHz dreptunghi
Posted Image

20kHz dreptunghi
Posted Image

8R - alimentare stabila la aprox +/-25V
Sinus 1kHz8R
Posted Image

5Hz dreptunghi
Posted Image

1kHz dreptunghi
Posted Image

13.4kHz dreptunghi
Posted Image

20kHz dreptunghi
Posted Image

Montajul
Posted Image

Schema
Posted Image

Documentatie completa aici: http://www.swtpc.com/mholley/PopularElectronics/Oct1970/PE_Oct1970.htm

NB: Acest proiect nu e o invitatie sa-l construiti, sunt amplificatoare mult mai performante aici pe forum. Eu numai m-am amuzat sa-l resuscitez.

• Replies 22
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evident că sînt diferenţe între trz folosiţi în 1970, cei din 1990 şi cei actuali. 2N3055 nu prea e complementar cu 2N5872, îl forţau cutezătorii, probabil de acolo sinusoida diferită. Interesantă forţarea derivei spre masă şi amplificarea mică ptr stabilitate (Sziclai) plus multiplele decuplări. Schema n-o fi ultimul răcnet dar încă e de actualitate, faţă de gunoaiele care circulă pe net şi faţă de sistemele populare x.1.

Edited by zal

Mie nu mi se pare ca sunt diferente notabile intre TIP si 2N, d-aia si testul de fata. Asta in pofida ne-complementarii perfecte.

Voiam sa incerc si cu tranzistoare de audio 3281 si 1302, dar nu cred ca se castiga mare lucru. Oricum, e numai un test, nicidecum nu voi finaliza un amplif cu schema asta.

Din pacate sursa mea de semnal nu e prea performanta, nu pot sa cobor sub 1us timp de crestere.

Cred ca 4502 si 802 (originalii) sunt/erau echivalentii tranzitoarelor audio mult folosite azi.

Sa precizez ceva: sinusoidele sunt la limita clipping-ului, mizeriile alea de pe alternanta negativa (la varianta 3055-5872) sunt un inceput de clipping.

Varianta cu TIP are -50mV la iesire.

La cea cu 2N n-am mai masurat iesirea, ma interesa timpul de crestere in principiu.

• 2 weeks later...

Noi masuratori cu noul generator (capabil de 500ns rise-time).

Configuratia 1: 2N3055H + 2N5872A

Masuratori numai la 8R, radiator minuscul.

Se observa o imbunatatire a raspunsului fata de testul precedent si o liniaritate  a nivelului de iesire 20Hz pana la aproape 50kHz.

Acum chiar il recomand incepatorilor: simplu, robust si performant. Cu piese din orice sertar de hobbist.

10Hz8R
Posted Image

20Hz8R
Posted Image

1kHz8R
Posted Image

10kHz8R
Posted Image

20kHz8R
Posted Image

30kHz8R
Posted Image

50kHz8R
Posted Image

Edited by thunderer

.........................................................................................

Din pacate sursa mea de semnal nu e prea performanta, nu pot sa cobor sub 1us timp de crestere

.................................................................................................................

Cu cel de aici poti obtine un rise-time si fall-time mult mai mic.

Edited by sesebe

1kHz dreptunghi:

FFT
Posted Image

X(in)-Y(out)
Posted Image

Poate comenteaza cineva ce se vede in astea 2 poze. Multumesc.

La prima trebuia sa vad numai armonici pare, la a doua pare un pic ca-n figura (f):

http://2.bp.blogspot.com/_J_odOXFw2q8/S6WoFTNxZNI/AAAAAAAAAL0/fwqzIxux4sE/s1600-h/6.11.bmp

Astea trebuia sa le fi pus mai sus.

10Hz8Rshape
Posted Image

50Hz8Rshape
Posted Image

20kHz8Rshape
Posted Image

50kHz8Rshape
Posted Image

LE: @SSB, fac teste de placere, nu cred ca mai investesc in alte aparate. Multumesc, oricum stiam de acel proiect al tau.

Edited by thunderer

Pt a obtine figuri Lissajous cit mai clare utilizeaza nivele de gain care sa dea deplasari cit mai egale.

Pe urma modifici frecventa si vezi de unde incep sa apara defajaze. Imaginea nu arata decit ca la 1Khz semnalul trece perfect (aproape) prin amplificator.

Nu stiu cine-i Nicu, dar se pare ca obsedeaza pe multi. Acum inteleg ca e montaj din 2016. E bine ca mai face cineva si scheme vechi.

Eu nu inteleg care e scopul testarii unui amplif audio cu semnal dreptunghiular, mai ales la 30, 50 kHz. Chiar daca pe osciloscop arata bine asta nu inseamna deloc ca suna bine.

Apropo de shrink, este folosit degeaba acolo, am vazut si la altii. El nu mai face nici un fel de stringere, nici macar usor elastica, e numai decorativ. Un o-ring peste cei doi tranzistori e mult mai eficace.