Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

free energy

Guest kronan

Recommended Posts

Mda.. am desenat o ferita. Si am inceput sa ma prind de ce n-ar merge ideea asta. Va las o vreme sa vad daca va prindeti si voi. Pun aici desenul (sa vad daca gasesc cum). Oricum, cei care nu se prind intr-o vreme oarecare (pana va explic de ce nu merge DE FAPT), eu ii invit sa se respecte pe ei insisi si sa nu mai sara cu gura daca cineva are o idee cand sunt incapabili sa explice unde este problema unui design sau idee. Mie mi-ar fi rusine in locul lor. Respecte celorlalti.

• Replies 451
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest sorin6

Nu, lasa-ne in plata Domnului, nu ne descrie nimic, lista inventiilor imposibile este atata de lunga pe cat de plina lumea de mitomani care se cred geniali... :smt005

Ca deobicei, unii s-au gandit deja la asta:

http://www.depts.ttu.edu/communications ... ldberg.php

Nu stiu despre tine, dar mie "free energy" mi se pare o idee cum sa obtii energie ieftina din surse neconventionale dar REALISTE (apa , aer, vant, maree, etc, samd) nu sa inventezi Perpetuum Mobile...

Mai ai multe cacat*** din astea val-magnetice de prezentat :smt021

( Principiul al II-lea al termodinamicii - formularea Plank)

Este imposibila obtinerea lucrului mecanic printr-un proces ciclic monoterm. )

Nu, lasa-ne in plata Domnului, nu ne descrie nimic, lista inventiilor imposibile este atata de lunga pe cat de plina lumea de mitomani care se cred geniali... :smt005

Eram convins. De fapt asta-i problema cu cei ca tine. Va luati de altii din frustrarea pe care o aveti despre voi insiva. Cine-a zis de genialitate ? Eu am zis sa vorbeasca cine intelege ce zic. Cei ca tine sunt invitati intradevar sa taca. Dar nu o vor face ca asta-i singurul fel in care se pot simti si ei inteligenti. Intr-un fel imi pare rau de tine ca n-o sa ai niciodata o idee in toata viata ta.

Nu stiu despre tine, dar mie "free energy" mi se pare o idee cum sa obtii energie ieftina din surse neconventionale dar REALISTE (apa , aer, vant, maree, etc, samd) nu sa inventezi Perpetuum Mobile...

Mai ai multe cacat*** din astea val-magnetice de prezentat :smt021

A fost o vreme lunga in care nu mai m-am gandit la asa ceva. Acum am descoperit partea asta de forum si din obisnuinta mi-a venit o idee pe care am zis s-o impartasesc cu voi. Bad ideea. Pana nu aruncati voi cu kkt nu va simtiti bine. Deci daca mi-ar fi zis profu meu de fizica 'baiete, esti prost, ce vrei tu aici nu merge pt. ca asta si astalalta' i-as fi zis merci sa traiti sanatate. Sa arunce cu rahat unu care habarn-are ce zic ma umple insa de sila si lehamite.

( Principiul al II-lea al termodinamicii - formularea Plank)

Este imposibila obtinerea lucrului mecanic printr-un proces ciclic monoterm. )

And ?

Stai linistit ca nu o sa explic de ce nu merge de fapt pt. tine. O sa explic pt. toti cei care vor citi threadul asta. Daca o sa te deranjeze explicatie, citeste un mesaj mai departe si ignora. N-as vrea sa ai un disconfort mental pe motiv de lucruri evidente pe care nu le poti intelege.

Adrian, stai un pic.Aici apar tensiuni si neintelegeri nu neaparat din cauza mea sau a ta sau a altcuiva sau din cauza faptului ca noi suntem incuiati sau nu avem idei etc...Problema e foarte simpla: fiecare om are un mod de a gandi diferit. Tu iti prezinti aici ideile folosind termenii si modul in care le gandesti tu. Dar modul meu de gandire in care imi explic fenomenele e diferit si nu inteleg ce vrei sa zici. Sa-ti dau un exemplu: ai zis de "val magnetic". De unde sa stiu eu ce inseamna pentru tine, sau ce ai vrut sa spui prin val magnetic? Pentru mine nu inseamna nimic, dar poate pentru tine inseamna un camp magnetic variabil in timp sau in timp si spatiu sau un flux variabil sau eu stiu ce.Asa apar ambigiutati. La fel e ambiguu ce vrei sa zici prin "feedback intre consumator si generator" si multe alte exprimari de-ale tale. Daca vrei sa avem o discutie constructiva, trebuie sa ne perzinti ideile intr-un limbaj formal, care sa lase cat mai putin loc de interpretari, limbaj care din pacate e matematic.Daca totusi vrei sa ramai la modul tau de exprimare, da mai intai niste definitii de genul: "val magnetic = integrala vectorului B pe suprafa x sau variatia vectorulu B cu timpul sau etc.". Explica ideile tale pe baza fenomenelor fizice cu descrierea(succinta, nu trebuie o teorie complexa aici) matematica a principiului si apoi o sa incercam si noi sa iti raspundem, daca stim, in aceelasi limbaj. Eu sunt de parere ca in acest mod ne vom intelege mult mai clar.

Guest sorin6

Canta tantalaule la alta masa... Eu zic ca nu intelegi nici singur ce dobitocii monumentale ai fost capabil sa greblezi cu Google de pe fundul Internetului...Frustrat ? Poate, ca nu sunt perfect si am si eu orele mele "negre", dar cand dau de de din astia ca tine, ma apuca mandria si self-estima (ca sa folosesc termenii tai anglicizanti...). Si mandria ca asa de jos nu am cum sa ajung... E imposibil, esti unic, de neatins si de neegalat...

Canta tantalaule la alta masa... Eu zic ca nu intelegi nici singur ce dobitocii monumentale ai fost capabil sa greblezi cu Google de pe fundul Internetului...Frustrat ? Poate, ca nu sunt perfect si am si eu orele mele "negre", dar cand dau de de din astia ca tine, ma apuca mandria si self-estima (ca sa folosesc termenii tai anglicizanti...). Si mandria ca asa de jos nu am cum sa ajung... E imposibil, esti unic, de neatins si de neegalat...

Iti dai seama ca vb despre tine, da ? Pana-ti schimbi impresiile o sa te ignor. Esti mult prea agresiv.
Guest sorin6

Oricum nu iti dau nimic azi, poti deci canta la alta masa... ce impresii sa-mi schimb? un papagal cu spume care da lectii de fizica teoretica nu am mai vazut din epoca "sinistrei" si despre ea parerea era... de neschimbat... :smt005

Sorin, eu iti inteleg frustrarea, dar nu te mai aprinde, ca vorba aia cel mai destept cedeaza. Hai sa il lasam sa ne explice, asa cum am propus eu cu doua posturi mai sus, in termeni coerenti si pe intelesul tuturor(ca eu nu am vazut in nicio carte, tratat, atricol serios de fizica termenul de "val magnetic" sau "reflexia campului" si eu nu gandesc in acesti termeni deci nu inteleg ce vrea sa spuna, dar asta nu inseamna ca bate campii ci poate doar se exprima diferit). Daca nu e in stare sa ne explice coerent ideea atunci nu are rost sa mai discutam ca e ca si cum am vorbi codat.

Adrian, stai un pic.Aici apar tensiuni si neintelegeri nu neaparat din cauza mea sau a ta sau a altcuiva sau din cauza faptului ca noi suntem incuiati sau nu avem idei etc...Problema e foarte simpla: fiecare om are un mod de a gandi diferit. Tu iti prezinti aici ideile folosind termenii si modul in care le gandesti tu. Dar modul meu de gandire in care imi explic fenomenele e diferit si nu inteleg ce vrei sa zici. Sa-ti dau un exemplu: ai zis de "val magnetic". De unde sa stiu eu ce inseamna pentru tine, sau ce ai vrut sa spui prin val magnetic? Pentru mine nu inseamna nimic, dar poate pentru tine inseamna un camp magnetic variabil in timp sau in timp si spatiu sau un flux variabil sau eu stiu ce.

Val magnetic. Ziceam mai sus ca ceea ce zic eu trebuie vazut intr-o dinamica Einsteiniana. Unde lucrurile se intampla cu viteza luminii. Care e limitata. Prin val magnetic (e drept ca n-am dat de formularea asta pe undeva) inteleg deplasarea unei modificari intr-un camp magnetic. Din perspectiva 'comuna' (care se ia in seama cand faci un smps), ferita aia de-o desenai eu acolo e un tot unitar. Adica are un flux maxim prin ea, o viteza maxima de variatie a fluxului etc. Din perspectiva acestei.. hm.. incercari, mediul acela nu mai este unitar.

Asa apar ambigiutati. La fel e ambiguu ce vrei sa zici prin "feedback intre consumator si generator" si multe alte exprimari de-ale tale. Daca vrei sa avem o discutie constructiva, trebuie sa ne perzinti ideile intr-un limbaj formal, care sa lase cat mai putin loc de interpretari, limbaj care din pacate e matematic.Daca totusi vrei sa ramai la modul tau de exprimare, da mai intai niste definitii de genul: "val magnetic = integrala vectorului B pe suprafa x sau variatia vectorulu B cu timpul sau etc.". Explica ideile tale pe baza fenomenelor fizice cu descrierea(succinta, nu trebuie o teorie complexa aici) matematica a principiului si apoi o sa incercam si noi sa iti raspundem, daca stim, in aceelasi limbaj. Eu sunt de parere ca in acest mod ne vom intelege mult mai clar.

Feedback aici inseamna reactia pe care o simte generatorul de la consumator. Ca la un transformator. In primar se sesizeaza curentul secundarului. Discontinuitatile temporale de transfer in mediu magnetic la un transformator normal sunt in zona picosecundelor si ce se aduna se pierde si invers asa incat nu sunt luate in seama. Transformatorul functioneaza 'ca un tot'. Cu formulele lui de transfer. Ceea ce in ce ziceam eu nu se aplica pt. ca intentionam sa-l scot din acest mod de functionare (de fapt sa fac altceva).Valul din perspectiva B este zona din mediu unde B se schimba pentru a ajunge (mediul) la echilibru, sau ceea ce vedem din perspectiva unitara a mediului magnetic. Cum ai zice tu, "variatia vectorulu B cu timpul" pe suprafata (sau in spatiu sau in volum) as adauga eu. Cel mai bine ar fi sa ma intrebi (-ati) ce nu intelegi (-eti). This is fun. Am avut o idee cretina, am expus-o, m-am lamurit (mai am inca o mica dilema totusi despre o parte din ea) si era pierdere de timp ca tot erati preocupati de 'alternativ'. Well, alternativ ar fi un transformator cu mediu discontinu(u) :)

Nu stiu la ce respect te astepti , dar asemenea idei de perpetuum mobile nu sunt posibile practic din capul locului. Crezi ca noi nu avem ce face decat sa-ti raspundem tie de ce nu-i posibil un lucru imposibil ? Alte explicatii detaliate gasesti pe "Forumul fizicienilor care nu au ce face " :smt028

Nu stiu la ce respect te astepti , dar asemenea idei de perpetuum mobile nu sunt posibile practic din capul locului. Crezi ca noi nu avem ce face decat sa-ti raspundem tie de ce nu-i posibil un lucru imposibil ? Alte explicatii detaliate gasesti pe "Forumul fizicienilor care nu au ce face " :smt028

Dezbatut nu, depistarea 'erorii' nu, analiza pauza, practic 'inca unu cu perpetuum mobile' hai pe el ca astia sunt mai fraieri. Nah.. eu va las in ale voastre.. inca ma gandesc cand sa va explic unde anume era 'eroarea' din idee. Apare un fenomen nou la asemenea viteze, fenomen inexistent in zonele peste ns. Asta ca hint asa :) Pur si simplu mi-a trecut o tampenie prin cap si nu vedeam unde gresesc. Nu cred ca era cazul de atac la persoana si alte josnicii. Dar presupun ca a pandi pe 'inca unu perpetuummobilist' este ceea ce ar face un ... din start. Cred ca o atitudine mai civilizata ar fi fost 'mai, nu stim ce zici, nu intelegem, hai sa vedem daca putem discuta'. Dar, evident, de ce nu si-ar creste selfsteam (autoaburire) cum zicea unu' mai sus. Trist.

Domle esti fenomenal! Eu am vrut sa fiu intelegator si sa inteleg ce vrei tu sa ne prezinti aici si ai vazut ca nu am facut nicio speculatie in aceasta privinta, dar tu pur si simplu nu stii sa explici fenomenele in limbaj fizic. Eu ti-am cerut sa explici mai clar si uite ce am primit:

Val magnetic. Ziceam mai sus ca ceea ce zic eu trebuie vazut intr-o dinamica Einsteiniana. Unde lucrurile se intampla cu viteza luminii. Care e limitata. Prin val magnetic (e drept ca n-am dat de formularea asta pe undeva) inteleg deplasarea unei modificari intr-un camp magnetic. Din perspectiva 'comuna' (care se ia in seama cand faci un smps), ferita aia de-o desenai eu acolo e un tot unitar. Adica are un flux maxim prin ea, o viteza maxima de variatie a fluxului etc. Din perspectiva acestei.. hm.. incercari, mediul acela nu mai este unitar.

Ce sa inteleg eu din explicatia asta a ta? E absolut o balbaiala si sunt cat se poate de binevoitor si nu sunt cu nasu pe sus si ma prefac ca nu inteleg. Ce legatura au sursele in comutatie cu ideea ta? De fapt care idee? Ai pendulat de la magneti care se invart, la bobine, ca apoi sa ajungi la fertie, la ns, la teroia Ensteiniana, la feedback etc.

Transformatorul functioneaza 'ca un tot'. Cu formulele lui de transfer. Ceea ce in ce ziceam eu nu se aplica pt. ca intentionam sa-l scot din acest mod de functionare (de fapt sa fac altceva).

Cum adica sa il scoti din acest mod de functionare? Si care e treaba cu picosecundele? De unde le scoti? Explica in termeni fizici.

Valul din perspectiva B este zona din mediu unde B se schimba pentru a ajunge (mediul) la echilibru, sau ceea ce vedem din perspectiva unitara a mediului magnetic. Cum ai zice tu, "variatia vectorulu B cu timpul" pe suprafata (sau in spatiu sau in volum) as adauga eu.

Asta e cireasa de pe tort. Ai expicat un termen ambiguu(val magnetic) prin notiuni ca "perspectiva unitara a mediului magnetic" :smt107 :smt118 :smt119

Acum sincer, nu cred ca ar avea nimeni nimic cu tine daca doar ar intelege ce vrei sa spui! Invata sa iti exprimi coerent ideile daca vrei cooperare. Oamenii nu se chinuie sa iti zica de ce nu merge "ideea" ta pentru ca sincer e o varza de cuvinte si idei si suna mai mult a SF decat a fizica.

Oricum discutia nu are niciun sens, si da recunosc, daca asta voriai sa aflii, ca nu prea inteleg eu cum e cu teoria electromagnetismului(nici macar cu fizica newtoninana nu stau bine) ca sa nu mai zic de relativitate sau cuantica. Cu cat citesc mai mult cu atat vad ca stiu mai putin. Dar macar stapanesc limbajul in care se prezinta idei in acest domeniu. Lucreaza la acest aspect pentru ca, chiar daca ai idei bune, daca nu stii sa le expui nu le ia nimeni in serios! Ia asta ca pe un sfat!

Aruncam si eu un ochi pe aici in speranta de a gasi ceva interesant. Cand colo, ce sa vezi... un neo-fizician care dupa ce pileste cate ceva incepe sa sondeze dinamica Einsteiniana in cautare de flux maxim intr-un tot unitar (sau cam asa ceva). Mare minunatie. Continuati, promit sa nu mai deranjez :d

@EmyRulzDe fapt cu interventia ta n-aveam nimic. Am scris ceva mai mult, dar am sters. Ma rezum la 'picosecunde' si am sa te inreb in cat timp face lumina 1cm sau 10cm, cat de mare e un transformator si la ce distanta sunt infasurarile si ce stii tu ca se deplaseaza mai repede ca viteza luminii in afara de particulele 'entangled' in cuantica. Mai vad eu daca mai am ceva de zis..

Ma rezum la 'picosecunde' si am sa te inreb in cat timp face lumina 1cm sau 10cm, cat de mare e un transformator si la ce distanta sunt infasurarile si ce stii tu ca se deplaseaza mai repede ca viteza luminii in afara de particulele 'entangled' in cuantica.

E scris adinc!